Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kathleen Tessarová – Sběratelka parfémů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Dvě ženy, které se nikdy nepotkaly. Každá z nich žije v jiné době a na jiném kontinentě, mají ale mnohé společné. Další z úžasně napsaných beletrizovaných životopisů z nakladatelství Metafora je tady. Sběratelka parfémů KathleenTessarové vás jistě dostane nejenom smyslnými parfémy.

 sběratelka parfémůGrace Munroeová žije celkem poklidný novomanželský život v Londýně, jen ale do chvíle, než nalezne zapalovač po svém zesnulém tatínkovi v kabelce cizí ženy. Navíc je zde i účet za hotel ve Skotsku a lístky do kina z města, kde její manžel pobýval na služební cestě. Není těžké dát si dvě a dvě dohromady, a tak se Grace rozhodne jednat. Kromě toho, že musí řešit pletky svého manžela, dostává dopis z Paříže, kam se má dostavit pro dědictví. Dědictví je ale od ženy, jejíž jméno v životě neslyšela, a i když je majetek opravdu velký, Grace má obavy z jistého podvrhu. Přes to všechno se do Paříže vydává, aby se dozvěděla pravdu.

Po příletu do Paříže se Grace setkává s právníkem, který má na starosti poslední vůli Evy d´Orseyové a se kterým společně odkrývá minulost své štědré dárkyně. Eva d´Orseyová, ač už je po smrti, ale ovlivňuje Grace život víc, než by se dalo čekat. 

Nezvykle zamotaný milostný příběh zavede čtenáře do New Yorku, Monte Carla i Paříže. Obě hlavní hrdinky – ačkoliv žijí v jiné době – mají stejný pohled na svět. Nechtějí si nechat diktovat podmínky svého bytí od mužů a touží po vlastní nezávislosti, štěstí a životě v blahobytu. Eva si za svým snem jde rázně a směle, Grace potřebuje pomocnou ruku, aby mohla roztáhnout křídla. Nakonec ale obě naleznou svým způsobem štěstí.

Ač mají obě ženy mnohé společné, rozděluje je odlišný způsob života. Zatímco Eva byla nucena pracovat už od čtrnácti let v hotelu jako pokojská, Grace vyrůstá v rodině z vyšší společnosti, kde ji obsluhuje služebnictvo a vychovává chůva. Když Eva musí bojovat za každé své nadechnutí, Grace se hladce přemisťuje z náruče milujících rodičů do náruče svého manžela. Kontrast chudoby a bohatství, bojovnosti a oddanosti dokazuje, že život jednoho je na míle vzdálený tomu druhému. 

Sběratelka parfémů obsahuje dvě dějové linky, první sleduje osudy Evy a ta druhá pak život Grace. V jednu chvíli se jejich životy protnou a spojí se do společného vyprávění o síle ženského rodu. Kromě příběhu hlavních hrdinek čtenář zajisté ocení popis dobového šatstva, společnosti a samozřejmě i postup práce výrobců parfémů, kteří se snaží vytvořit to nejlepší a nejoriginálnější pro své potencionální zákaznice. A pro svou tvorbu potřebují tu správnou múzu, která jim ukáže, kde hledat.

Vstupte do světa parfémů, ve kterém jejich výrobce hledá takové přísady, aby dokázal zachytit vůni čerstvě posečené trávy, napadaného sněhu či právě končící bouřky. Odhalte tajemství mužů, kteří touží po ženě, která nevoní stejně jako deset dalších v místnosti, ale je originální a svá. Buďte ženou, která chce být ta jediná.

Ukázka

Madame Eva d´Orseyová. Eva d´Orseyová. To jméno jí nic neříkalo. Ale mělo v sobě cosi poetického, měkký melodický rytmus, který podněcoval její fantazii. Možná to byla nějaká přítelkyně jejích rodičů. Třeba spisovatelka jako matka či otcova kolegyně. Nebo možná cestuje do Paříže jen proto, aby nakonec zjistila, že skutečně došlo k nedorozumění. Anglie už každopádně úplně zmizela z dohledu. A před nimi se prostíral jen obrovský prázdný baldachýn oblohy. (str. 36)

Název: Sběratelka parfémů

Autor  Kathleen Tessarová

Překlad Drahomíra Michnová

NakladatelstvíMetafora

Místo vydáníPraha

Rok vydání2016

Vydání1.

Počet stran320

ISBN978-80-7359-490-9


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení