Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sharon J. Bolton – Tak to je, tak to bude

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Pokud máte rádi thrillery, u nichž si můžete být až do posledního okamžiku příběhu jistí, že váš tip na vraha není správným a že jste se nechali oklamat geniálním příběhem z pera autora, v tomto případě autorky, pak je kniha Tak to je, tak to bude přesně to, co vám dokáže zpříjemnit podzimní večery! Kniha je čtivá a autorka odvážná, nebojí se totiž své čtenáře k smrti vyděsit.

 

tak-to-je-tak-to-budeV Londýně řádí sériový vrah, který se zaměřuje na chlapce ve věku kolem deseti, jedenácti let, které nejprve unese, nechá vykrvácet a následně odloží bezkrevné tělo na břeh řeky Temže. Nikdo jej neviděl, mezi oběťmi není žádná spojitost… Lidé se obávají o své děti, děti mají strach, kdy vrah znovu udeří. Jedenáctiletý Barney, který je ústřední postavou příběhu, vraždy sleduje. Sám se pere se svými démony, pátrá po své matce, na kterou si téměř nevzpomíná, přesto touží po tom, aby se znovu setkali. Se svým trápením se svěří své sousedce Lacey, policistce, která se právě zotavuje ze svého předchozího případu a vyšetřování vražd malých chlapců se neúčastní. A okamžik, kdy se Barney Lacey svěří, je zároveň přelomem. Zatímco v rámci předchozích kapitol měl čtenář problém knihu odložit, nyní už to prakticky není možné. Děj nabere na obrátkách a čtenář občas zapomene i dýchat.

Každá kniha mívá více či méně pozvolný rozjezd, aby mohl čtenář vstřebat situaci, zvyknout si na prostředí a poznat hlavní hrdiny. Kniha Tak to je, tak to bude však mrazí od samého začátku, temná zákoutí nenechávají čtenáře posedět v klidu a vemlouvavý příběh mu nedovoluje knihu odložit na noční stolek. Nejsilnější, je příběh samotný. Mnohé thrillery mají poměrně jednoduchou dějovou linku, jednoduchý příběh, který se soustředí na popis toho, co se stalo a jsou plné dialogů. Kniha Sharon Boltonové představuje přítomnost, podtrhuje přítomný okamžik, což čtenáře situuje ještě blíž k hlavním hrdinům, dovoluje jim přemýšlet o tom, o čem uvažuje Barney. Boltonová je zároveň jednou z mála autorek, která dokáže jedinečným způsobem mást. Milovníci thrillerů a detektivních příběhů si jistě neodpustí úvahy nad tím, kdo by za tím vším mohl stát. Zřejmě mají zkušenost, že zpravidla v určité části příběhu vždy mají svůj tip a ten zpravidla vychází. Boltonová je tak zdatná vypravěčka, že čtenář bude mít tipů hned několik a věřte, že i ten závěrečný se ukáže jako nesprávný.

Příjemné je také to, že hlavním hrdinou knihy je malý chlapec. Dost malý na to, aby se potuloval po nocích sám londýnskými ulicemi, ale na druhou stranu dost starý na to, aby dokázal nést nejedno temné tajemství minulosti. Ačkoli se na stránkách knihy setkáváme i s vyšetřovacím týmem, příběhem Barneyho otce nebo samotné Lacey, přesto je onen vhled do života dítěte něčím neotřelým, neokoukaným a méně častým.

Kniha Tak to je, tak to bude je svěžím vánkem s dynamikou vichřice ve světě moderního thrilleru s originálním a neotřelým rozuzlením. Často si na konci knihy povzdechnu, že něco podobného už tady bylo. Ale tohle tu rozhodně ještě nebylo!

Ukázka z knihy:
„Máma teď na chvíli odjíždí, Barney, dokud se jí neudělá líp.“
Barney si uvědomil, že sedí úplně rovně jako pravítko v sedačce v obývacím pokoji. Všechno špatně. Jsou ostatní ještě pořád tady? Ne, v domě je ticho a tma. Je tu sám. Matně si vzpomíná, že odcházeli, pak si ale nepamatuje vůbec nic. Usnul? To není možné, uprostřed všeho toho nepořádku. Stalo se mu to zas.
Vyskočil, uviděl hrnky se zbytky horké čokolády, obaly od KitKatek, polštáře rozházené po podlaze. Špatně. Nevěděl, čím začít. Shýbl se pro obaly od čokoládových tyčinek.
Dokud se jí neudělá líp.
Vymyslel si to? Nebo to byla reálná vzpomínka na něco, co mu utkvělo v paměti a vybavilo se mu to z nějakého důvodu až teď? Hlas jeho táty, který mu oznamuje, že máma na nějakou dobu odjíždí, patřil k jeho nejranějším vzpomínkám. Jak to, že až doteď si vybavoval jen polovinu věty? (Str. 224 - 225)

Název knihy: Tak to je, tak to bude
Autor: Sharon J. Bolton
Překlad: Martin Verner 
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Ostrava
Rok vydání: 2016
Vydání: První
Počet stran: 496
ISBN: 978-80-7498-171-5

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení