Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martin Goffa – Dítě v mlze

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Od doby, kdy vyšla první kniha Martina Goffy, ještě neuplynula dlouhá doba, ale počet detektivek, které napsal a vydal, je úctyhodný. Zdá se, že nápady mu nescházejí, a tak máme možnost přečíst si jeho novou knihu nazvanou Dítě v mlze.

 Dítě v mlzeNáměty knih Martina Goffy vždy vycházely z reálného prostředí a skutečných případů. Autor s reáliemi dokáže pracovat tak, že si čtenář nevybaví žádnou konkrétní zprávu, na kterou někdy narazil v kriminální rubrice internetových zpráv, ale přesto mu zločiny, vyšetřované v knihách, připadají známé a do českého prostředí dokonale zapadající. Martin Goffa je totiž dokáže zobecnit a při tom využívá své zkušenosti bývalého policisty. Autorova pozornost se zpravidla nesoustředí pouze na zločin a jeho vyšetřování, ale hlavně na psychiku pachatele a hlavního hrdiny, jímž velmi často – i když ne vždy – bývá policista Miko Syrový.

Pachatel není pro autora bezejmenným vraždícím monstrem, vybírá si postavy, které ovlivnil nějaký extrémní zážitek. Relativně slušný člověk sklouzává za hranu zákona a čtenář, i když k němu necítí jednoznačné sympatie, alespoň chápe, že ho okolnosti přitlačily tak, že nemohl jednat jinak. Proto případy formují a posouvají autorova hrdinu, ten se mění, zejména se prohlubuje jeho empatie. Ta mu paradoxně v pátrání nepomáhá, spíš ho svazuje a psychicky vysává.

V předchozích knihách, jejichž hlavním hrdinou se stal Miko Syrový, se neustále, i když v náznacích, projevuje jeho vztah k dítěti. Miko je sice rozvedený a dcera žije s matkou, ale Miko je na ni fixovaný. Téma lásky k dítěti má v sobě – pokud se objevuje v detektivkách – něco ponurého a potenciálně děsivého. Jde o silný a zároveň křehký cit, který může pachatel snadno napadnout, případně zneužít. Zdálo se, že to Martin Goffa prozatím opatrně obcházel, jako kdyby měl obavy se tak hluboce citově angažovat. Ale v knize Dítě v mlze se už tématu lásky a obrovské lidské ztráty plně věnuje.

Miko Syrový je tentokrát svědkem a částečně aktérem vyšetřování únosu malého dítěte, který podle všeho spáchal Mikův bývalý parťák Bert. Autor od začátku hraje s otevřenými kartami, čtenář i policie totožnost pachatele znají. Pro policii tedy úkol zní: dopadnout Berta a zachránit dítě. Čtenář se pomalu vnoří do příběhu a postupně pochopí Bertovy pohnutky a důvod, proč vše dělá.

Dítě v mlze je ponurá detektivka. Tématem, způsobem vyprávění i bezvýchodností. Miko je osobně angažovaný v celém případu a všechno na něj těžce doléhá. A pokud by si čtenář nedokázal spojit hrdinovo trauma, vyplývající z vlastního otcovství, autor to připomene. 

Opět v knize rezonují problémy, které se v současné společnosti objevují. To ji ukotvuje v konkrétní době, přestože téma je nadčasové. Připomíná zásahy úředníků do rodin a některé necitlivé postupy při odebírání dětí v případech podezření z týrání. Nepodléhá ale pokušení skandalizovat tyto případy, dívá se na ně z obou stran a ústy advokáta vysvětluje, že mohou pomoct dítě zachránit. Je pravda, že televize a internet vypichují zejména sporné případy, kdy standardní postupy selhávají, lidé pak naprosto ztrácejí přehled o tom, kolik proběhlo úspěšných a kolik diskutabilních zásahů.

Detektivky zpravidla bereme jako zábavu, četbu, kterou si ukrátíme dlouhou chvíli a brzy zapomeneme, o čem byla. Po přečtení Dítěte v mlze si možná po nějaké době nevybavíme podrobnosti, ale pocit bezvýchodnosti zůstane. Jde o příběh velmi emotivní a pro autora obtížně zpracovatelný tak, aby neupadl do sentimentální polohy. Přestože jde o poměrně drsnou detektivku, autor nikdy nezabíhá do popisu surových nebo nechutných scén. Martin Goffa dokázal udržet úroveň a ponechat čtenáři určitý prostor k zaujetí vlastního postoje. Výsledkem je sice poněkud depresivní, ale velmi dobrá kniha.

Název: Dítě v mlze

Autor: Martin Goffa

Nakladatel: Mladá fronta

ISBN: 978-80-204-4103-4

Stran:  224

Vydání: 1.

Rok vydání: 2016


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení