Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Reinhold Messner – Pád nebes

1 1 1 1 1 (6 hlasů)

„Žádná hora na světě nemá tak nezaměnitelný obrys jako Matterhorn. Ze všech stran působí nepřístupně. Nikdo neví, co obyvatelé Walliských Alp pociťovali nebo co si mysleli při pohledu na „Horu“, jak tento vrchol nazývají dodnes…“

 

pad-nebesReinhold Messner, nejslavnější horolezec současnosti, přináší poutavý příběh o prvních pokusech o dobytí Matterhornu, ale také o přátelství, odpovědnosti, strachu, zklamání nebo horolezeckém štěstí.

Reinhold Messner je autorem knihy, zachycující první pokusy o zdolání Matterhornu, velmi populární hory. Napínavost děje jednoznačně zvyšuje souboj dvou výprav. V čele jedné je zkušený horolezec a horský vůdce Jean-Antoine Carrel, jenž zná tuto horu nejlépe ze všech. Jean-Antoine Carrel proslul svým přístupem k hoře, proto se o něm dozvídá Edward Whymper, z počátku pouze ilustrátor panoramat, později ten, který se vydá z druhé strany a pokusí se dosáhnout Matterhornu jako první.

Tito dva muži se nejprve pokusili zdolat horu několikrát také společně, avšak v roce 1865 stojí „proti sobě“, každý se svou družinou z opačné strany. Jean-Antoine Carrel, nebo Edward Whymper? Kdo s koho? Pokud se chcete dozvědět, kdo byl nakonec tím prvním, který zdolal Matterhorn, tak si knihu Pád nebes určitě přečtěte.

Kniha je rozdělena na 42 kapitol, doslov a přílohy, ve kterých čtenář najde přehled důležitých pokusů o výstup na Matterhorn. Při prvním prolistování také zaujme několik pěkných černobílých ilustrací, doplňujících poutavost příběhu. Nejvíc čtenářů kniha nalezne pravděpodobně u horolezců nebo fanoušků zejména historie horolezectví. Napínavý děj ale vtáhne do děje každého a čtenář bude mít problém zavřít knihu, dokud ji nedočte až do konce a nedozví se, která ze dvou výprav a ze které strany (italské či švýcarské) se na vrchol Matterhornu dostane jako první. Avšak není to pouze o tom, aby se horolezci dostali na vrchol, musí se také dostat zpět ve zdraví dolů, což se ne vždy a také ne všem musí podařit.

Autorem publikace je Reinhold Messner, italský horolezec, cestovatel a také spisovatel. Reinhold Messner je zároveň první horolezec, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek.
Mezi jeho vydané knihy v nakladatelství JOTA patří Západní stěna, vydaná v roce 2010. Mimo tuto knihu je autorem další desítky knih, ze kterých bylo okolo třiceti přeloženo do češtiny.

Ukázka z 23. kapitoly – výstup na Matterhorn:
„Pánové jsou na Matterhornu. Jsou vidět!“ Hosté vybíhají před hotel a zírají do vzduchu. Poté hledí směrem k vrcholu Matterhornu. Nevidí nic. Jen jeden z vůdců má pocit, že vidí na sněžné plošině ramene hory pohybující se černé tečky.
Když skupina traverzuje z východní strany doprava k severní, přichází ke klíčové pasáži. Tam Croz a Taugwalder mění pořadí mužů. Croz nyní jde napřed, následují Whymper, Douglas, Taugwalder syn a Hudson; Hadow a starý Peter Taugwalder jdou jako poslední. Druhý Taugwalderův syn, který opustil skupinu po bivaku, se již stihl vrátit do Zermattu. Nahoře si Whymper musí stále znovu nechat pomáhat Crozem přes strmé úseky.
„Nejobtížnější část je za námi.“ Říká Croz, když dosahují vrcholového sněhového pole.
„Matterhorn je náš!“ volá Whymper.
Zbývá jim zdolat posledních šedesát výškových metrů po pevném sněhu. Whymper ví, že Italové vyrazili před čtyřmi dny z Breilu. Byli již tu? V obavě, že by mohli dosáhnout vrcholu před nimi, nasazuje ostré tempo.
(s. 119)

Název knihy: Pád nebes
Autor: Reinhold Messner
Nakladatelství: JOTA, s. r. o.
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2016
Vydání: první
Počet stran: 252
ISBN: 978-80-7462-979-2.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení