Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kiera Cassová – Šťastně až navěky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Hledání pravé lásky a štěstí pokračuje. Nakladatelství CooBoo přináší na český trh sbírku povídek Šťastně až navěky z knižní série Selekce Kiery Cassové. Pokud vás zajímá, jak se seznámili Maxonovi rodiče, co mladý korunní princ cítil, když poprvé spatřil Americu, či jak se Marlee zamilovala, neváhejte a po knížce sáhněte. Tato sbírka vám poskytne odpovědi na zmíněné otázky a ještě mnohem víc.

 Šťastně až navěkyPříběhy doplňují prvním tři knihy, tedy Selekci prince Maxona. Hlavní čtyři povídky sbírky se vztahují k následujícím postavám: Amberly (Královna), Maxonovi (Princ), Aspenovi (Strážce) a Marlee (Miláček). Uvádí je autorčiny předmluvy, ve kterých vysvětluje, co ji k napsání příběhů těchto postav vedlo. Jednotlivé příběhy se skládají z kapitol a jsou doplněny ilustracemi. Cassová se snažila o zachování časové posloupnosti, ne vždy se ale podařilo, jelikož se události překrývají. První dva příběhy jsou strukturovány chronologicky. V povídce Strážce ale autorka vypráví jen některé Aspenovy reakce na podněty z palácového života. První část Miláčka je v retrospektivě, další se naopak uchyluje k oblíbené segmentaci příběhu. Z pohledu Celesty – na osmnácti stránkách si můžeme přečíst, jak některé události vnímala tato postava. Z jedenácti stránek v povídce Komorná se zase dozvíme, jak Lucy reagovala na odhalení Aspenova předchozího vztahu. Ke konci na nás čeká povídka Druhé výročí, která popisuje oslavu Maxonových narozenin a Američin dárek pro něj. Dle přebalu knížky se jedná o bonusový epilog k První. Převážná většina povídek je psaná v ich-formě. Výjimku tvoří poslední stránky knihy, ze kterých zjistíme, jak se vedlo třem finalistkám Maxonovy Selekce.

Povídka, kterak Maxonovi rodiče ke štěstí přišli, je stručná. Na Maxonovu volbu byly potřeba tři knihy, k nastínění Clarksonovy Selekce si vystačila autorka s osmdesáti třemi stranami. Dle přebalu knihy by také čtenář mohl získat dojem, že Maxon bude líčit svůj vztah k jiné dívce. Sice se vážně dočkáme popisu takového vztahu, ale jinak se příběh točí okolo jeho vnímání Selekce a prvních okamžiků s Americou. Co se Aspena týče, tak by mě zajímalo, jak se dostal do paláce, ale běda. Autorka popisuje už jeho působení jako strážce, o tom, jak ho vůbec napadlo toto zaměstnání a jaké podmínky musel splnit, nepadne ani slovo. Dál odůvodňuje (chabě), proč dal Americe kopačky a nyní o ni opět usiluje, jako i jeho setkávání s komornými. Z Lucyina pohledu pak už zase čteme o jejich vztahu. Marliina část nabízí popis jejího sbližování se strážcem, ale i mírnou kritiku Američina chování. 

Kouskování povídek se mi nelíbilo, stejně jako výběr podnětů, na které byly popsány reakce charakterů. Tak jednu chvíli máme Aspena zamilovaného do Americy, v další chvíli zase do Lucy. Celesta si s Americou vyříkala situaci, tento důležitý konflikt vedoucí ke změně Celestina chování je ale zmíněn pouze ve vzpomínkách. Důležité události chybí, přesto je na ně odkazováno. Pokud nechcete tápat, doporučuji si nejdříve přečíst první tři knihy.

Všechny postavy více méně působí až moc ideálně a nevykazují přílišné vady charakteru. Král Clarkson je výjimkou potvrzující pravidlo, mohlo by ho ale omluvit prostředí, ve kterém vyrůstal. Vykreslené charaktery tím pádem působí ploše. Ploše ostatně působí někdy i ilustrace, které zpodobňují postavy. Jsou pěkné, ale připomínají zidealizované omalovánky.

Tato knížka je další částí série Selekce. Doplňuje a částečně i navazuje na první tři díly, tedy na Maxonovu Selekci, a předchází událostem Dcery. Můžeme se blíže seznámit s příběhy jiných postav, třeba neúspěšných finalistek Selekce. Pokud jste fanoušky této knižní série, neváhejte a knížku si přečtěte.

Název knihy: Šťastně až navěky

Autor: Kiera Cassová

Překlad: Nika Exnerová

Nakladatelství: CooBoo

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2016

Vydání: 1.

Počet stran: 368

ISBN: 978-80-7544-174-4


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení