Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Imbolo Mbue – Touhy Džendeho Džongy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Každá kniha skrývá svůj příběh mezi řádky. Obal i anotace něco napoví, ale až když se začteme, zjistíme, co se v ní skutečně ukrývá. A někdy na nás čeká opravdu milé překvapení, jako v případě knihy, kterou vydalo pod názvem Touhy Džendeho Džongy nakladatelství KNIHA ZLIN. 

 Touhy Džendeho DžongyNázev knihy Touhy Džendeho Džongy evokoval ledasco. Růžovo-šedivá obálka společně s relativně pomalým rozjezdem knihy na mne ze začátku působily dojmem, že se jedná o pohádku pro dospělé o tom, jak chudý kamerunský imigrant v USA ke štěstí přišel. Ale jak se děj odvíjel, najednou mě do sebe vtáhl a já jsem spolu s Džendem a jeho rodinou prožívala jeho „americký sen“. 

Abychom si přiblížili způsob uvažování Džendeho (a také skvělý překlad Libuše Čižmárové) uvádím ukázku textu, ve které reaguje na otázku svého šéfa, proč vlastně přišel do Ameriky:

Džende chvilku přemýšlel. Uvažoval, co má říct, aby neřekl příliš mnoho. „Protože moje země není dobrá, pane. Není to nic takového jako Amerika. Zůstanu ve své zemi, a nic ze mě nebude. Zůstal bych nikým. Můj syn by vyrostl a byl by chudý jako já. Stejně jako já jsem byl chudý jako můj otec. Ale v Americe, pane? Může ze mě něco být. Můžu se stát váženým mužem. Můj syn se může stát váženým mužem.“

„A to by se ve vaší zemi stát nemohlo?“

„Nikdy, pane Edwardsi.“

.

.

.

„Protože…protože v mé zemi, pane,“ odpověděl Džende mnohem tišeji, značně méně uvolněný a vzrušený, než byl předtím, než uslyšel, že někomu hrozí propuštění, „protože v mé zemi, abyste se stal někým, musíte se nejdřív narodit někomu, kdo je někdo.“ (Str. 47-48).

Příběh pozvolna nabírá hloubku, ukazuje snahu Džendeho obstát v životě v New Yorku, uživit svou ženu a děti, vybojovat zelenou kartu a zajistit všem lepší život, než by je čekal doma. Situaci však zkomplikoval pád banky Lehman&Brothers, který ovlivnil život velkému množství lidí, a to třeba i těch, kteří s bankou neměli přímo nic do činění. 

Autorka skvěle propracovala charaktery obou Afričanů, Džendeho i jeho ženy. Čemu se však dá uvěřit jen ztěžka, je bezvadný charakter a lidumilství jeho šéfa - jednoho z vysokých představitelů vedení Lehman&Brothers, který na čtenáře působí jako americké dvojče Mirka Dušína. Až na tuto výhradu je celkový dojem z knihy velmi dobrý. Díky ní jsem si uvědomila, že někdy může být lepší, když se sen nesplní, aby se z něj nakonec nestala noční můra.

V závěru knihy najdete slovníček afrických výrazů. Pro jednodušší pochopení textu určitě doporučuji občas tam nahlédnout. Já jsem ho objevila až po dočtení celé knihy, takže význam některých pojmů jsem pouze odhadovala. 

Zajímavý je i životní příběh autorky Imbolo Mbue. Té se sen splnil, jak jsem se dočetla, narodila se v kamerunském městě Limbé, vystudovala Kolumbijskou univerzitu a již více než deset let žije se svou rodinou v New Yorku. Nikde jsem se ale nedočetla, zda si vzala Američana a tím měla cestu k povolení k pobytu otevřenou, nebo zda její manžel je Kamerunec stejně jako ona. 

Svým románem se bezesporu zařadila mezi zajímavé autory píšící tzv. imigrantskou literaturu. Text její knihy mi vzdáleně připomínal příběhy Ivy Pekárkové, která často imigrantskou tématiku zpracovává. Jazyk vyprávění je zcela odlišný, příběhy však mají něco podobného. Jedná se o cizince, který přichází do více či méně vysněné země a ne vždy se mu podaří se uchytit, tak jak si to vysnil. Přihlédneme-li k současnému světovému vývoji, dá se předpokládat, že se s touto tématikou budeme setkávat stále častěji. A právě kniha Touhy Džendeho Džongy pomůže čtenáři si uvědomit, že americký sen se nemusí každému splnit. A nejenom ten americký. 

Název: Touhy Džendeho Džongy

AutorImbolo Mbue

NakladatelstvíKNIHA ZLIN, s.r.o.

Místo vydáníZlín

Překlad

Rok vydáníLibuše Čižmárová

2016

Vydání1.

Počet stran408 stran

ISBN978-80-7473-430-4

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení