Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sam Thomas – Lovec čarodějnic

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Porodní bába Bridgit Hodgsonová je ctihodnou vdovou a šlechtičnou. Přesto vykonává důležité řemeslo a pomáhá yorkským ženám, ať jsou chudé, nebo bohaté. Když však přijde muž dychtivý moci a významného postu v městské radě a obviní první ženy z čarodějnictví, Bridget pochopí, že zachránit tyto ubožačky je nad její síly. Nebo není?

 Lovec čarodějnicSam Thomas předkládá čtenářům již třetí historický román s kriminální zápletkou, kde vystupuje jako hlavní hrdinka porodní dáma Bridgit a její blízcí. Po Zločinu v Yorku a Služebné a vrahovi přichází kniha s názvem Lovec čarodějnic. Je inspirována velkými čarodějnickými procesy v novověké Anglii a i když se může zdát, že se jedná o povrchní historický román, který vypráví fiktivní příběh o jednom anglickém městě, v knize se skrývá mnohem více. Je to totiž ukázka moci a bezmoci, snahy získat vytoužený post i nekalými praktikami, schopnost ovládnout obyvatelstvo pomocí řečí, pohrůžek a lživých pamfletů…

Vše začne ve chvíli, kdy je obviněna z čarodějnictví a upálena jedna z yorkských žen. Spolu s jejím procesem se začnou městem šířit pamflety, jež rozpoutají peklo. Brzy se začnou objevovat řeči a první obvinění. Kdo je čarodějnice a kdo není? Obvinění se snadno stane silnou zbraní v rukách mocných a neoblíbené sousedky se ocitnou zavřené v yorkském žaláři. Jelikož těmi hlavními, kdo se na procesech podílejí, jsou Bridgitini úhlavní nepřátelé – synovec Joseph a porodní bába a Bridgitina sokyně Rebeka, musí se o to zajímat čím dál víc. Obává se totiž, že Rebeka využije své nově získané moci (prohlíží obviněné ženy a hledá znaménka, ze kterých jako čarodějnice živí své rarachy) a použije ji proti jejím nejbližším. Bridgit v předchozích letech přišla o manžela i své dvě děti a nově nalezená rodina (synovec Will, pomocnice Martha a sirotci Elizabeth a Buk) se nyní ocitá ve smrtelném nebezpečí. Pokud chce Bridgit zachránit jejich životy, musí obětovat své svědomí a začít jednat stejně nekale, jako její nepřátelé.

Lovec čarodějnic je dobrodružný historický román s kriminální zápletkou. Nejedná se sice o detektivku v pravém slova smyslu, kdy hlavní hrdina pátrá po vrahovi a hledá jednotlivé stopy, přesto je kniha velmi napínavá a poutavá. Hlavní hrdinka Bridgit i její svérázná pomocnice Martha jsou velmi sympatické a autor je vykresluje jako postavy kladné, ale tápající, což je pro čtenáře zajímavé a nenudí to. Nedokážeme totiž odhadnout, jak se hrdinky zachovají, co řeknou nebo udělají. A příležitostí k dobrým i špatným činům mají dostatek. Nebezpečí totiž hrozí i samotné Bridgit, když se vrah ocitne v její bezprostřední blízkosti a usiluje i o její život. 

Autor se příliš neobtěžuje vysvětlovat Bridgitinu novou rodinu a jejich složité vztahy. Předpokládá, že čtenáři četli i jeho předchozí knihy a tak ví, o co běží. Proto mi zpočátku chvíli trvalo, než jsem se vyznala v tom, kdo je kdo a hlavně kolik je Bridgitiným blízkým let (alespoň přibližně).  V průběhu čtení jsem se však zorientovala a pak už jsem si příběh užívala naplno. I když se může zdát hon na čarodějnice trochu kýčovitým námětem (kolik už bylo na toto téma vydáno knih a natočeno filmů?), autor jej uchopil zcela originálně a využil obvinění zdánlivě nevinných žen i mužů k získání moci pro dvě ze záporných postav. Jak Josepha, tak Rebeku čtenáři pravděpodobně znají z obou předchozích knih (soudím tak na základě některých vzpomínek a zmínek z této knihy), a tak jistě budou spolu s Bridgit doufat v jejich potrestání.  Sam Thomas si zřejmě rád hraje nejen se svými postavami, ale i se čtenářovou myslí, a tak ne všechny postavy dopadnou tak, jak může čtenář předpokládat, v mnohém ho čeká překvapení.

Lovec čarodějnic bylo mé první setkání se Samem Thomasem i s jeho hlavní hrdinkou Bridgit. Rozhodně však nebylo poslední a já se těším, až si doplním knihovnu o předchozí tituly a zjistím, jak to všechno s Bridgit bylo od úplného počátku.  Z důvodu užší návaznosti jednotlivých příběhů doporučím čtenářům, kteří dosud nic od Sama Thomase nečetli, poznávat jeho knihy postupně, tak jak v nakladatelství Moba vycházely. 

Mobu pak musím pochválit, že se nedržela současného trendu cpát do názvů knih „porodní bábu“ a i když je hlavní hrdinkou Thomasových knih právě porodní bába, nesnažilo se nakladatelství svézt se na módní marketingové vlně. Čtu sice o porodních bábách ráda, ale další takový název už by mě od knihy pravděpodobně spíše odradil, než nalákal.

Název knihy: Lovec čarodějnic

Autor: Sam Thomas

Překlad: Martina Buchlová

Nakladatelství: Moba

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2016

Vydání: 1.

Počet stran: 296

ISBN: 978-80-243-7195-5

Ediční řada:


Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše. 

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení