Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Vladimír Liška – České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

V červnu 2016 přineslo nakladatelství XYZ na pulty knihkupectví a knihoven novou publikaci z pera Vladimíra Lišky, předního českého záhadologa a spisovatele. Publikace nese výmluvný, i když poněkud zavádějící název: České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách. Pokud bychom totiž chtěli být opravdu hnidopišští, tak bychom názvu museli vytknout, že mluví jenom o hradech, ale nezmiňuje se již o dalších stavbách, které je možné v knize nalézt, tedy o zámcích, tvrzích, zeměpanských sídlech…

 České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendáchVladimír Liška vystudoval historii a český jazyk na Pedagogické fakultě UK, je spoluzakladatelem Československé archeoastronautické asociace, spolku zabývajícího se paranormálními jevy, byl jedním z vedoucích ufologického projektu Záře. Ve své literární tvorbě se věnuje otázkám archeoastronautiky, historie, ufologie a parapsychologie, speciálně se zabývá historickými záhadami a problematikou UFO fenoménů.

Jak již samotný titul napovídá, nejnovější literární počin autora nebude s největší pravděpodobností budit natolik rozporuplné reakce, jako některé jiné jeho knihy (např. Česká akta X - stopy mimozemských civilizací u nás nebo UFO – Tajemství homosaurů). Nepojednává v něm totiž o mimozemských civilizacích, ale o dílech „desítek a stovek lidí, kteří do nich vložili své dovednosti, energii, stavební a umělecký étos…“ (str. 403).

Cíl, se kterým autor psal České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách, se čtenáři dozví až v samotném epilogu na str. 404: „Hrady a hrádky, rozseté jako kamenné květy po celé naší vlasti, zůstávají výzvou k letmým dotykům nad ztraceným světem, z něhož jsme povstali a k němuž se stále můžeme vracet odkrýváním poznatků i vzpomínek, které nám dávno již zaniklý čas zanechal. Jsem hluboce přesvědčen, že je naší povinností, aby toto dědictví bylo předáno i našim potomkům. A pokud tato kniha alespoň nepatrně přispěje k dalšímu uchovávání historické paměti našeho národu, lepší výsledek si přát nemohu.“

Vladimír Liška ve svém nejčerstvějším díle představuje fakta, mýty a legendy vztahující se k jednapadesáti hradům, zámkům, opevněním a tvrzím stojícím na území Čech, Moravy a Slezska. Každému místu je věnována jedna kapitola přibližně o šesti až deseti stranách, kapitoly jsou řazeny abecedně podle názvu hradu. Čtenáři si tak přečtou např. o hradě Bezděz, Bítov, Cornštejn, Děvičky (taktéž nazývaným Dívčí hrady nebo Maidenburg), Karlštejn, Kokořín, Kost, Lednice, Loket, Okoř, Přímda, Rychleby, Špilberk, Tetín, Veveří, Vyšehrad, Žebrák a Točník atd. 

Na otázku, podle jakého klíče bylo těchto jednapadesát míst vybraných, autor odpovídá hned v prologu na str. 7: „Jejich soubor jsem nevybral náhodou. Většinu z nich totiž spojuje jeden pozoruhodný atribut. Jsou jím mýty a legendy, odrážející nejen realitu doby dávno minulé, ale i nejrůznější tajemství, jež stále lákají.“ Kdekdo může namítat, že právě „ten jeho“ hrad v knize chybí, ale při omezeném počtu stran a naopak stovkách hradů, jejich zřícenin, hradisek či tvrzí se mnoho míst do knihy nemělo šanci vměstnat. Ta místa, která se do výběru dostala, získala své řádky v knize zaslouženě.

Více než čtyř set stranová publikace tak čtenářům kromě jiného povypráví příběhy o marné snaze hraběte Jana Antonína z Chamaré nalézt poklad loupeživého rytíře Mikuláše z Potštejna, o tajné podzemní chodbě, která měla dle legendy uchránit hrad Sovinec před vyhladověním během švédského obléhání za třicetileté války, o duši Půty Švihovského, která má být osvobozena od pekelného utrpení tehdy, až bude „vodní“ hrad Švihov rozebrán do posledního kamene, nebo o zločinci Petru Rezavém, který kdysi sloužil na vranovském zámku jako panoš a jehož duch straší na nedalekém Šibeničním vrchu.

Kromě legend a mýtů čeká čtenáře i krátká exkurze do historie jednotlivých míst.

Výklad autora je doplněn fotografiemi pořízenýmiv roce 2015 speciálně pro tuto knihu (autorkou podstatné většiny fotografií je Ljuba Vašáková, několik fotografií pro publikaci pořídili i Jindřich Hodek a Michal Pánek) a kresbami z redakčního archivu (vždy v úvodu jednotlivých kapitol). V závěru knihy je pak možné najít přehled základních pramenů a použité literatury (celkem 31 zdrojů).

Publikace obsahuje rovněž zeměpisné souřadnice jednotlivých hradů, zámků a tvrzí s krátkými poznámkami. Za tuhle kapitolu s místopisnými údaji čtenáři vděčí Ljube Vašákové.

Jak napovídá již samotný počet hradů, zámků a tvrzí, kterým se autor v publikaci věnuje, není možné od knihy očekávat podrobné a vyčerpávající informace. České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách jsou spíše přeletem nad Českou republikou, během kterého čtenáři objeví mnoho míst, o kterých netušili, že existují, a poznají jejich základní historii a příběhy (ať už smyšlené, nebo skutečné) k nim se vážící. Pokud by však pouhý přelet nad některým hradem čtenáři nestačil a chtěl by zapátrat hlouběji, musel by sáhnout po jiné literatuře.

I přesto představuje nejnovější publikace Vladimíra Lišky příjemné a hlavně poučné počtení.

Knihu tak lze doporučit nejen zájemcům o historii a české, moravské a slezské legendy a mýty, ale i všem turistům, kteří rádi navštěvují hrady, hrádky, zámky, tvrze ležící na území České republiky a chtěli by si rozšířit obzory o základní informace o historii, legendách a mýtech vztahujících se jednotlivým výše uvedeným stavbám.

České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách

Vladimír Liška

Nakladatel: XYZ

ISBN: 978-80-7388-748-3

424 stran

Rok vydání: 2016 

1. vydání


Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Sucho

  Ode dneška soutěžíme o knihu Sucho z nakladatelství Host. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení