Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Janet EVANOVICH Lee GOLDBERG – Podfuk

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Jak asi může být člověku, který je posedlý dosažením určitého cíle, poté, co se mu podaří té mety dosáhnout? Vrhne se po hlavě do plnění jiných úkolů se stejnou vervou nebo mu bude připadat každá nová výzva jako pouhý odvar toho předchozího? 


knihaPřesně v téhle situaci se ocitne agentka FBI Kate O‘Hareová, když se jí po pěti letech ohromného úsilí a nasazení podaří dopadnout velkoformátového podvodníka Nicka Foxe. Než se stačí vpravit do nové role řadové agentky, řešící jen nudné a „obyčejné“ případy, dojde k zásadnímu zvratu a ona je postavená před šokující skutečnost.

Nick je nejenže znovu na svobodě, ale dokonce se mu podařilo přesvědčit vedení FBI, že bude pro ně mnohem užitečnější, když ho nasadí v utajení na jejich nejzapeklitější případy, než aby obrůstal vousem v base. 

A Kate mu bude dělat parťačku. Nejen proto, že je výborná agentka se speciálním výcvikem, ale hlavně kvůli tomu, že Nicka dobře zná a dohlédne na to, aby za prvním rohem nevzal roha. Ona je sice přesvědčená, že je to ten nejpitomější nápad i úkol, který kdy někdo mohl dostat, ale je profesionálka, nadřízeným se neodporuje a navíc ji obyčejná práce k smrti nudí. Co asi tak může vzejít z partnerství, ve kterém se musí spojit všemi mastmi mazaný a nadmíru šarmantní švindlíř a nikomu a ničemu nevěřící krásná žena se smrtícími schopnosti?

Janet Evanovich je americká bestsellerová autorka a Lee Goldberg pro změnu úspěšný americký scénárista. Sešli se spolu poprvé při psaní Podfuku a rozjeli tím slibně celou sérii knih, která prozatím čítá pět dílů se samostatnými zápletkami.

Zároveň se jim podařilo stvořit dvojici, která perfektně funguje v příběhu i mezi sebou navzájem. Eskapády, jimiž během stopování zkorumpovaného investičního bankéře – skrývajícího se kdesi v Indonésii – Kate a Nick procházejí, jsou přesně vyváženou směsicí akčního žánru v duchu bondovek a bláznivých komedií, které strkají svoje hrdiny do naprosto nepravděpodobných situací.

Kate a Nick tak musí čelit pohromám, které si v normálním životě nelze představit, ale na cestě do supermarketu se nepotřebujete vydávat za někoho, kým ve skutečnosti vůbec nejste, ani nemusíte bojovat o holý život či skákat padákem. Právě díky velké dávce humoru a faktu, že příběh sám sebe nebere vážně, jsou ale všechny tyhle šílenosti naprosto uvěřitelné. Ani jednomu z hlavních protagonistů nechybí osobní kouzlo a funguje mezi nimi ta správná chemie – jsou k sobě přitahováni, ale ani jeden si to z profesionálních důvodů nechce připustit, což je samozřejmě zdrojem dalších komických situací.

Podfuk je výborné oddechové čtení, které vám dá přesně to, co slíbilo. Tedy v případě, že jste očekávali nadsázku, ironii i nadhled hlavních hrdinů a jejich schopnost podívat se i na ty nejkrizovější situace s humorem.

Příběh stojí na osvědčeném modelu okouzlujících podvodníků, neustále se přetahujících se svými krásnými pronásledovatelkami, a připomněl mi například film s Piercem Brosnanem a Rene Russo Aféra Thomase Crowna z roku 1999. A pokud jsou zápletka i postavy (a to v tomto případě skutečně jsou) dobře namixovány a zpracovány, jsou zárukou, že se čtenář bude skvěle bavit od začátku až do konce a bude se těšit na další díly.

Název: Podfuk 
Autor: Janet EVANOVICH Lee GOLDBERG
Vydání první. 
Praha: Mystery Press 2016
256 stran
ISBN 978-80-88096-27-6.

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení