Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kristina Ohlssonová – Lotosové blues

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Severský detektivní román Lotosové blues přináší pohled na život téměř obyčejného advokáta Martina Bennera a jeho kolegyně Lucy. Oba si žijí poklidným životem, ve kterém míchají dohromady práci i soukromí. Ovšem jen dokud za Martinem nepřijde podivný muž s žádostí, aby jako advokát očistil jeho sestru z obvinění. Sara údajně spáchala pět vražd, a i když se k nim přiznala, cizinec tvrdí opak. Proč má Martin obhajovat ženu, která se ke svým činům přiznala a poté spáchala sebevraždu? Co z toho on sám bude mít?


Lotosové bluesMartin Benner je sympatický hrdina, který i přes počáteční nevoli tento podivný případ přijme. Jak totiž cizinec prorokoval, je natolik zajímavý, že se Martin chce dozvědět víc. Netuší, že tím rozehrává nebezpečnou hru, která ho vtáhne a rozemele, pokud se co nejdřív nedozví, kdo za tím vším stojí. 

Martin žije sám, pouze se svou neteří Bellou, kterou adoptoval jako miminko, když jeho sestra s manželem tragicky zahynuli. Odmítl nechat dívku adoptivní rodině kdesi ve vidlákově a tak se vzdal částečně svého soukromého života, aby ho věnoval tomuto děvčátku. Nyní jsou Belle čtyři roky a Martin ji bezvýhradně miluje. Pomáhá mu s ní matka a chůva, stejně jako Martinova kolegyně a občasná milenka Lucy. S Lucy spolu kdysi chodili, ale vztah s někým, jako je Martin, byl natolik komplikovaný, že se s ním Lucy nakonec rozešla. Přesto zůstali přáteli a kolegy a vlastní společnou advokátní kancelář. 

Martin s Lucy se stávají zajímavým vyšetřovatelským párem. Rozhodně jsou netradiční, neboť nepřistupují k problému z policejního hlediska, a přesto mohou nahlížet jako advokáti do papírů týkajících se dřívějších výslechů apod. Tak také začnou s prvotním pátráním. Zatímco Lucy o Sařině vině nepochybuje, vždyť se koneckonců přiznala, Martin je přesvědčen, že Sara byla pouze obětí nějakého mafiánského komplotu. Ukazuje se, že jeho instinkt byl možná správný. Přesto si ani chytrý Martin neuvědomuje, do jakého nebezpečí se žene a že tím ohrožuje nejen sám sebe, ale i svou maličkou rodinu. 

Nejedná se o žádný drsný thriller, kde by se hemžily mrtvoly, kulky lítaly vzduchem či tekly hektolitry krve. Toto je čistě detektivní pátrání na základě toho, co se událo v minulosti. Přesto se za půlkou příběh víc zdramatizuje, když se objeví další mrtví, u kterých je naprosto jasné, že je nemohla sprovodit ze světa mrtvá Sara. Kdo to tedy byl? Mají tyto vraždy něco společného s těmi pěti, ze kterých byla Sara obviněná? Nebo je to jen výstraha pro Martina, aby se nemotal do uzavřeného případu a neotvíral staré rány? 

Musím se přiznat, že po přečtení posledních tří románů z první série Kristiny Ohlssonové jsem čekala něco podobného. Lotosové blues ale přineslo úplně nový, originální příběh, nové hrdiny i nový způsob zpracování. Pátrání po případu, který je již dávno uzavřen a připomíná trochu archivní bádání historika, mi bylo velmi sympatické a blízké. Navíc Ohlssonová dokázala, že i v této detektivce dokáže udržet mysl čtenáře napnutou do poslední stránky a vlastně ještě dál, neboť příběh zůstane hodně otevřený. Osobně sice nemám otevřené konce ani takto rozpracované série ráda, ale podařilo se mi si čtení Lotosového blues dobře načasovat. V mé knihovně již čeká na přečtení další díl Miovo blues, ve kterém se má celý případ konečně uzavřít, a já se do něj ihned pustím. 

Pokud máte rádi severské detektivky a ještě jste od Kristiny Ohlssonové nic nečetli, určitě vám mohu tuto dvoudílnou sérii doporučit. Druhý díl Miovo blues vychází v nakladatelství Kniha Zlin právě v těchto dnech. 

Název knihy: Lotosové blues
Autor: Kristina Ohlssonová
Překlad: Luisa Robovská
Nakladatelství: Kniha Zlin
Místo vydání: Zlín
Rok vydání: 2015
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN: 978-80-7473-370-3
Ediční řada:

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení