Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Franziska Stalmann – V srdci je spousta místa

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Láska je úžasný pocit. Když jste zamilovaní, vidíte svět lepší, sami se cítíte šťastní a vše je úžasné a skvělé. Láska ale může často ubližovat. Když se zadaný zamiluje do jiného člověka než do svého partnera. Když vás láska donutí odejít od svých bližních. O mocné lásce vypráví ve své knize V srdci je spousta místa Franziska Stalmann.


knihaAlla je ve své podstatě šťastná. Žije se svým manželem, vychovávají spolu již dospělá dvojčata, stará se o svou nemocnou matku a pracuje jako překladatelka. Víceméně jí nic nechybí. Když ale jednou sedí ve své oblíbené kavárně, zahlédne muže, který jí okamžitě učaruje. Alla se ve svých téměř padesáti letech zamiluje do muže o téměř deset let mladšího a to opravdu bezhlavě. V okamžení opouští svou rodinu, svůj zaběhnutý život a pouští se do bláznivého dobrodružství. 

Její zamilovanost je ale trnem v oku nejenom opuštěnému manželovi, ale i jejím synům. I když už jsou to skoro muži, chtějí svou rodinu mít pohromadě a nechtějí, aby se jejich rodiče rozváděli. Navíc i jejím kamarádkám není tento stav po chuti. Zvykly si na to, že mohou Allu zvát s jejím manželem na společné akce a ve chvíli, kdy si Alla najde muže nového, nevědí, co si s touto situací počít. Mají pozvat Allu i s jejím novým mužem, nebo jen Allu samotnou, a co chudák manžel?

Alla se ocitá v hrozné situaci. Kromě starostí o matku, jež je na tom se svou demencí čím dál hůř, se musí vyrovnávat s následky svého rozhodnutí. Rmoutí ji, že synové se k ní otáčejí zády, je smutná, protože se chce dál vídat se svými kamarádkami, a hlavně touží po tom, aby i její manžel byl šťastný. Protože i když už s ním není, je to člověk, s nímž má děti a byla s ním velký kus života spokojená.

Alle se tedy nabízí otázka, zda má opustit svého nynějšího přítele, opustit ten kousek štěstí, jenž se v ní usadil, anebo vsadit všechno na jednu kartu a doufat, že čas dá vše nakonec do pořádku. Je opravdu šťastná, že znovu mohla zažít ten opojný pocit zamilovanosti, ale zaslouží si ho? Morální dilema, které se v ní pere, dává čtenáři možnost zamyslet se nad tím, jestli on sám se domnívá, že Alla jedná správně či nikoliv. A co je vlastně to správné? Společnost ráda generalizuje a má na vše svá pravidla. Ale člověk není vždy ze stejného těsta. Každý z nás cítí a vnímá svět jinak a tím se také rozdílně rozhoduje. Pro jedny by bylo nepředstavitelné vůbec svého partnera podvést, další berou utajenou nevěru jako něco neškodného a jiní neumí žít dvojí život, proto se často rozvedou anebo svého milence pustí k vodě. 

Příběh je svižný, děj rychle plyne. Autorka se nezaobírá popisnými pasážemi. Celý text je především poskládán z dialogů, které mezi sebou postavy vedou, a monologů, které vede Alla sama se sebou. Hlavní postavou a zároveň i vypravěčkou je Alla. Většina příběhu je tedy čtenáři předkládána z jejího úhlu pohledu.

Téma lásky je věčné a také vděčné. Vždy se najde okruh čtenářů, kteří si o tomto pocitu rádi přečtou. Mě kniha nijak nezaujala, ale zároveň ani neurazila. Jde o průměrné oddechové dílo, které si přečtete na dovolené, ale za pár dní už pomalu nebudete vědět, o čem bylo.

V srdci je spousta místa
Autor Franziska Stalmann
Překlad Soňa Havlová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 256
ISBN/EAN 978-80-267-0617-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení