Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Bernard Minier – Tma

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Po prvních dvou dílech detektivní série s majorem Martinem Servazem, které vydalo nakladatelství XYZ francouzskému spisovateli Bernardu Minierovi pod názvy  Mráz a Kruh (recenzi si můžete přečíst zde: http://www.vaseliteratura.cz/pro-dospele/5543-kruh), se na pultech knihkupectví objevila autorova novinka s názvem Tma. Až si z prodejny ponesete svůj úlovek domů, tak si trošku zaposilujete, kniha má opět víc než 600 stran, je to pořádná bichle potvrzující současný trend, že čím více stránek, tím lépe. Doma se vydýchejte, připravte si občerstvení, usaďte se v křesle, thriller začíná od prvních řádků a vy se hned tak od knihy nezvednete.


knihaProlog

Major dostal balíček, který obsahoval kus čerstvého masa ve tvaru velké hrušky. Lidské srdce. A vzkaz:

Zlomila ti srdce, Martine. Řekl jsem si, že teď se budeš cítit svobodnější. Samozřejmě, že z počátku budeš trpět. Ale doufám, že už ji přestaneš hledat. Mysli na to.
Srdečně.
J.H. [str. 20]

O půl roku později Servaz onemocněl a byl poslán do léčebny pro policisty se syndromem vyhoření.

To je teda pořádný začátek, co říkáte? A jak budete obracet stránku za stránkou, napětí bude narůstat, vy pozvolna zjistíte, že si s čtenářem autor hraje jako kočka s myší, nic není tak, jak se na začátku zdálo.

Martin Servaz sice ještě není po nervovém zhroucení úplně ve formě, někdo se ho však snaží zatáhnout do své bizarní hry a pošle mu klíč od hotelového pokoje, kde před časem došlo k podivné sebevraždě. Tím se rozjíždí místy až neuvěřitelný příběh psychické manipulace, dlouho není jasné, kdo v tom má prsty, ale my doufáme (po zkušenostech z minulých dílů), že se můžeme spolehnout na Martina, který celou záhadu objasní. 

Třetí díl série je značně odlišný od předchozích dvou. Sledujeme dvě hlavní dějové linie - vyšetřování, které v pracovní neschopnosti vede Servaz na vlastní pěst, a boj Christine proti stupňujícímu se psychickému násilí. Pokud tedy očekáváte pokračování honu na Juliana Hirtmana a pátrání po Servazově lásce Marianne, budete trochu zklamaní, přes „nadějný“ úvod jsou tyto zásadní postavy minulých dílů zmíněny jen okrajově a těžiště celého příběhu je úplně jinde. Na druhou stranu autor dokázal vytvořit velmi propracovaný detektivní případ, aniž by musel pokračovat v osvědčených a zajetých kolejích. 

Místy je jednání – hlavně jedné z obětí, Christine – poněkud neuvěřitelné, z totálně duševně zhroucené osoby se jako mávnutím kouzelného proutku stává Zorro mstitel, ale na druhou stranu, jedná se o detektivní thriller, kde jsou hranice reálnosti jinak nastavené. A jako bonus, jak už jsme u Bernarda Miniera zvyklí, nejedná se pouze o detektivku, záběr je mnohem širší, takže si nejenom rozšíříme znalosti opery, ale dozvíme se i zajímavá fakta o kosmonautice, navštívíme Hvězdné městečko v Rusku a dočteme se o tom, jak náročná je příprava kosmonautů. V tomto kontextu však působí neuvěřitelně příběh těhotné kosmonautky, který v knize Minier popisuje. Těžko si umím představit, že by se jí podařilo před odletem do kosmu při podrobných zdravotních vyšetřeních utajit, že je těhotná. Působí to jako oslí můstek, kterým potřeboval propojit minulost se současností.

Bereme-li detektivní thrillery jako strašidelné pohádky pro dospělé, dá se konstatovat, že Minier opět dokázal přinést příběh, který vyvolává husí kůži a zvýšený tlak. Ale vzhledem k tomu, že dokáže do svých knih zapracovat i další témata, nejedná se pouze o odpočinkovou knihu, nabízí čtenáři také možnost oprášit či rozšířit svůj přehled. V prvních dílech se jednalo hlavně o vážnou hudbu a literaturu, po přečtení třetího dílu víme víc i o opeře a kosmonautice. 

Tma je vlastně taková mezihra. Je nám jasné, že si autor chystá prostor na další pokračování, možná již konečné zúčtování s Hirtmanem. Vzhledem k tomu, že se se svou trilogií zařadil mezi nejlepší autory detektivního žánru současnosti, určitě se máme na co těšit.  A bude zajímavé sledovat, jak na „konkurenci“ zareaguje dosavadní král tohoto žánru, Jo Nesbø.

Tma
Autor Bernard Minier
Nakladatelství XYZ
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 616
ISBN/EAN 978-80-7505-374-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení