Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Courtney Cole – Nocte

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Nocte vypráví příběh o sourozenecké lásce. Calla a Finn jsou dvojčata. Finn je duševně nemocný, vidí démony, v hlavě slyší hlasy a trpí nespavostí. Proto pravidelně chodí na terapii, kam ho po tragické smrti matky vozí Calla. Jednoho dne během čekání na bratra narazí Calla na krásného a okouzlujícího Darena DuBraye, který ji od první chvíle přitahuje – jejich osudy se propojí a navzájem nezvratně ovlivní.

 NocteCalla s rodinou bydlí v pohřebním ústavu a i kvůli Finnově psychickém stavu nejsou zrovna oblíbení, jsou považováni za podivíny. O to je silnější jejich sourozenecké pouto. Od narození jsou nerozluční. Tvoří jeden celek, vždycky se o sebe mohou opřít, jsou si oporou i v těžkých chvílích. Calla odmalička Finna chrání. Finnovým dalším kamarádem je deník, do kterého si vylévá srdce, píše o tom, jak se cítí, o hlasech, které mu víří v hlavě, píše tam vše, o čem se bojí mluvit nahlas. Také se učí latinsky, protože mu to pomáhá soustředit se na něco jiného, než na své duševní prokletí.

Už v předmluvě autorka upozorňuje na fakt, že příběh ani nechtěla napsat, že se jí zdál příliš zvrácený, proto se ho pokoušela zjemnit a vytvořila několik verzí, ale nakonec se vrátila k té původní temné. A to jsem velmi ráda, protože překvapivý, až poněkud děsivý konce je na knize to nejlepší. V příběhu je několik nezajímavých pasáží, které slouží trochu jako vycpávka, než příběh odhalí své děsivé tajemství, které některé čtenáře nepřekvapí (mluvím o těch, kteří podobný příběh už četli), ale mnohé úplně šokuje. Kromě nápaditého konce musím ještě pochválit obálku, která mě okamžitě zaujala -  ta se opravdu povedla.

Nocte je tajemný, zamotaný příběh o vyrovnání se se ztrátou blízké osoby. Příběh plný smutku, zoufalství, ale i naděje a nehynoucí lásky. Většinou je vyprávěn osmnáctiletou Callou, ale její pohled na věc je proložen úryvky z Finnova deníku a jeho myšlenkovými pochody – díky nim zjistíme, jak moc je hrdina labilní. Autorka v knize použila i latinské fráze, které okamžitě vysvětluje, takže čtenář se v „mrtvém“ jazyce neztrácí.

Popsat tuto knihu je opravdu těžké, samotná anotace vám spíš zamotá hlavu, než by něco prozradila. Vystihuje ji věta: „Nic není takové, jak se na první pohled může zdát“. Nocte je na jednu stranu romantické vyprávění o mladé lásce. Ale nenechte se zmást, není to obyčejný dívčí román, je totiž obohacen o tísnivou atmosféru s nádechem melancholie. Celý příběh je obestřený tajemstvím a zásadní roli zde hraje psychologie postav.

Nocte je prvním dílem z trilogie od americké autorky Courtney Cole, která také napsala knihy Pokud zůstaneš nebo Danteho holka.

Ukázka:

Odejde bez ohlédnutí a zmizí v jedné z místností. Jak ho sleduju odcházet, nemůžu se už tak po milionté ubránit myšlence, že jsem to taky klidně mohla být já, kdo se narodí se schizoafektivní poruchou. Zachvátí mě při tom pomyšlení zároveň panika a provinilost. Panika proto, že pořád mám trochu strach, že ji mám taky, že se ještě může zničehonic projevit. Provinilost proto, že jsem ji tak jako tak měla mít já. Finn je totiž lepší člověk než já. Narodila jsem se první, větší, silnější… navzdory tomu, že Finn je opravdu lepší. Je vtipný a bystrý a inteligentní a jeho duše je laskavá, jak jen může být. To on si zaslouží být zdravý. A ne já. Já jsem protivná a sarkastická. Matka příroda je někdy potvora. (Str. 32)

Nocte
Autor Courtney Cole
Překlad Adéla Špínová
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 344
ISBN/EAN 978-80-7544-024-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení