Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martin Moravec – Enter, mami!

1 1 1 1 1 (7 hlasů)
5

Martin Moravec působí v magazínu Mladé Fronty DNES již deset let. Za tu dobu napsal neskutečné množství úvodníků, kterými baví své pravidelné čtenáře. Díky nim také vyšel soubor 250 sloupků souborně v knize Enter, mami!

 Enter, mami!Ve chvíli, kdy se Martin Moravec rozhodl stát novinářem, jeho maminka i učitel fyziky lomili rukama nad tím, jaké povolání si to vybral. On se ale nenechal odradit a už v šestnácti letech začal pozvolna pracovat v redakci Orlických novin. Postupně se vypracovával až do své nynější pozice šéfredaktora magazínu MF DNES, kde působí s krátkou přestávkou už dlouhých deset let. Kromě vedení magazínu má i milou povinnost přivítat se se svými čtenáři ve svém sloupku. Jsou to příběhy, ve kterých se může ocitnout kdokoliv z nás. Jsou většinou zábavné a občas se v nich objeví i námět k zamyšlení.

I když by se mohlo zdát, že číst deset let starý sloupek je k ničemu, protože čtenář nezná kontext, není to pravda. V případě sloupků Martina Moravce se „chytá“ každý čtenář. Jsou to sloupky o situacích, osobnostech i událostech, které skoro každý čtenář pamatuje a pokud ne, možná ho to povzbudí k dohledání dalších informací. Mnoho sloupků také reflektuje běžné okamžiky života, které nezávisí na dobovém kontextu. Patří mezi ně takové, ve kterých autor píše o povinném zkoušení dárků o Vánocích, o ženách, vaření či o problémech se jménem Martin. 

Mě velice bavily ty sloupky, které byly věnované českému jazyku. Jako matka na mateřské dovolené se často účastním internetových diskuzí a nestačím se divit, jak se mnohé ženy vyjadřují. A mnohokrát se stydím za to, jak tato internetová mluva proniká i do běžně vedené konverzace. Proto jsem se u těchto článků zasmála nejvíc a často až plakala nad tím, že má autor bohužel pravdu.

Byla jiná doba. Neměl jsem mikču z gapíku ani luxusní čvachtu z domácí pekošky. Stačilo mi masínko s brkaší a hrašulajda. Když toho mocinky zbylo, nemusela už mamča vařit manžovi. (str. 127)

Kdybych psal sloupečky jako nedávno, plné hezoučkých slovíček, čtenáři by mě asi lavískovali. Jakože mrtě lavískovali. Dostal jsem hafo vymazlených mejlíků, písli jste mi i dopísky, lajkli jste naše stránečky na fejsku a taky hlasovali o nejvymazlenější slovíčko na webíku. (str. 87)

Královsky jsem se také bavila nad články na téma rozdíly mezi muži a ženami. Každý z nás se dostal do situace, kdy přemýšlel, jestli dotyčný partner v konverzaci nepochází z jiné planety. Nepochází, jen je jiného pohlaví.

Každý čtenář si tedy najde zajisté téma, které ho bude bavit víc a ve kterém najde zalíbení.  Já jsem na všech příspěvcích ocenila hlavně fakt, že jejich autor má přehled v aktuálním dění a umí pohotově zareagovat. Zároveň ale dbá na to, aby se dotýkal jen témat lehčích, a nedělá si legraci z ničeho tragického. A v neposlední řadě také nesmím opomenout jeho cit pro jazyk. Jeho čeština je příjemná, hezky se čte a člověk nemusí mít strach, že něčemu nebude rozumět.

Předmluvu ke knize napsal známý herec a bavič Jakub Kohák a s humorem jemu vlastním popsal dokonale pocity, které jsem já cítila při čtení těchto drobných postřehů. Věřím, že stejně jako já se pobaví i spousta dalších čtenářů. A doufám, že se panu Moravcovi na ni dostane víc kladných reakcí, než těch špatných. I když každý názor se počítá, nebo ne?

Enter, mami!
Autor Martin Moravec
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 192
ISBN/EAN 978-80-257-1848-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení