Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tim Weaver – Bez slitování

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

David Raker je bývalý novinář. Je také soukromý vyšetřovatel, který se specializuje na ztracené lidi. Nemá rád policii. A je to vzájemné. Takové čmuchaly jako on, co strkají nos do policejních záležitostí a snaží se dokázat, že státní bezpečnostní sbor někde, něco, nebo někoho přehlédl, zkrátka nemá nikdo rád. Ovšem, když jste v něčem skutečně dobří, jdete si za svým cílem a je vám jedno, co si o vás kdokoli další myslí.

 

 


Bez slitováníAni on ovšem nemůže tušit, kam až ho zavede vyšetřování případu zmizení Leonarda Frankse, vysokého policejního důstojníka ve výslužbě. Ten se odstěhoval i se svou ženou na venkov daleko od hluku a shonu Londýna, aby si dosyta užili zaslouženou penzi. Když policie ani po devíti měsících pátrání není schopná říct, kam nebo alespoň proč zmizel, je Raker požádán, aby se případu ujmul. 

To, co zpočátku vypadá jako záhada otevřeného prostoru, po kterém sklouzla bezúhonná minulost zmizelého, se brzy změní v bažinu lží, kamufláží a podivně nesedících pravd. A na Davidu Rakerovi je, aby dokázal, kdo ze zúčastněných je ten nejshnilejší brambor ve sklepě. Přičemž nesmí zapomínat, že podstatnější, než hmatatelné důkazy nebo nalezení zmizelého, je ve zdraví celé pátrání přežít. A to nebude žádná jednoduchá písemka.

Hlavní záporák postupuje příběhem Bez slitování a věřte, že vás ani ve snu nenapadne, která postava je ta chladnokrevně kalkulující a posouvající se vpřed stejně jistě jako figurka na šachovnici geniálního hráče. Čeká jako pavouk v síti na svou mouchu, aby si ji mohla dát k plánované svačině. Sem tam upraví potrhanou síť a zase zaleze do úkrytu, kde pečlivě připravuje další kroky. 

Výborně napsaný thriller vám poskytne přesně to čtení, které od něj očekáváte. A autor vás nenechá ani chvilku na pochybách o tom, že ví co, jak a kdy svému čtenáři naservírovat. Vhledů do soukromého života hlavních aktérů je tak akorát, aby nerušily napjatou atmosféru. Naopak přispívají k celkovému obrazu příběhu, když přitékají po kapkách a pomáhají z postav na papíře dělat živé lidi. Tim Weaver vás Bez slitování sevře do svých britských kleští, které ke stisku přidají kouzlo anglického venkova a dalších ostrovních reálií, jež by žádný sebelepší americký román vyčarovat neuměl. 

A až vydýcháte drsnou jízdu Bez slitování, můžete se hned začít těšit na další případ Davida Rakera, který už se v nakladatelství Mystery Press připravuje pod názvem Není cesty zpět.

Bez slitování
Autor Tim Weaver
Nakladatelství Mystery Press
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 512
ISBN/EAN 978-80-88096-19-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení