Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Hana Whitton – Prsten princezny Judity: Figurkou na šachovnici Přemyslovců

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Každá malá holčička sní o tom, že bude princeznou. Být princeznou ale neznamená jen nosit krásné šaty, nechat se hýčkat služebnictvem a užívat si různých radovánek. Být princeznou je veliká zodpovědnost a na českém trůně hrály princezny vždy důležitou roli na poli politickém. Vždyť sňatková politika zajišťovala panovníkovi vládu nad větším územím a především také vlivná spojenectví. Princezny se nevdávaly z lásky, ale z povinnosti. Stejný osud čekal i na princeznu Juditu. 

 



Prsten princezny Judity: Figurkou na šachovnici PřemyslovcůNový historický román Hany Whitton Prsten princezny Judity: Figurkou na šachovnici Přemyslovců se odehrává na počátku 13. století za vlády Přemysla Otakara I. Jeho druhá manželka Konstancie mu mimo jiné porodila dcery Juditu, Anežku a Annu a syny Václava, Vladislava a Přemysla. Příběh se točí okolo nejstarší z dcer – princezny Judity. 

Na královském dvoře se při štědrovečerní večeři odehraje romantické setkání. Dcera Přemysla Otakara I. Judita společně se svojí sestrou Anežkou plní otcovo přání obsluhovat významné hosty při večeři. Nikoho z hostů by ani v nejmenším nenapadlo, že se v prostém šatě skrývají urozené dcery. Jeden z pánů, Bernard, propadne Juditině kouzlu a okamžitě se do ní zamiluje. I v Juditě vzklíčí láska k onomu muži, naneštěstí se královské dcery nevdávají z lásky, nýbrž z politických důvodů. Přemysl Otakar I. již dávno vybral vhodné nápadníky pro své dcery. Judita se však nechce vzdát své lásky a připomínkou tohoto krátkého setkání je darovaný prsten, který hrdě nosí. Do Judity se také zamiluje Jacob, Bernardův velitel stráží. Pro získání její lásky je schopen udělat naprosto cokoliv. 

Přestože za hlavní postavu je považována Judita, nejvýraznější je právě Jacob. Jeho činy ho řadí mezi ty špatné, ale Jacobovy vnitřní myšlenkové pochody ukazují, že jeho charakter není tak jednoznačný. Další postavou, která chce překazit Bernardovo a Juditino štěstí, je Truda – bývalá Bernardova milenka. Truda se nedokáže smířit s tím, že Bernardovo srdce získala česká princeznička, a neustále se snaží vnutit do Bernardovy přízně. S kým nakonec skončí Judita? Bude to Bernard? Jacob? Nebo někdo úplně jiný? 

Autorka v epilogu uvádí na pravou míru všechny historické nesrovnalosti a nastiňuje celkový kontext. Láska mezi Juditou a Bernardem byla zaznamenána v dobových kronikách a jejich romantické setkání bylo inspirací pro děj a i pro samotný název knihy, protože prsten v tom všem hrál klíčovou roli. Bernard prsten věnoval Juditě na důkaz své lásky. Kolik pravdy se v popisu oněch událostí skrývá a kolik si toho kronikáři domysleli, se dnes můžeme pouze dohadovat. 

Autorka píše velmi poutavým a čtivým stylem. Nezdržuje se sáhodlouhými popisy, příběh nezadrhává a plyne hladce. Ve větách s oblibou užívá knižních a archaických výrazů, což jen podtrhuje její osobitý styl psaní. Román ocení především ženy, jelikož větší koncentrace je kladena na romantickou linku příběhu, která se odehrává na pozadí určitého historického období.

Prsten princezny Judity: Figurkou na šachovnici Přemyslovců
Autor Hana Whitton
Nakladatelství Alpress
Místo vydání Frýdek-Místek
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 240
ISBN/EAN 978-80-7543-056-4
Ediční řada Klokan

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení