Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Darek Šmíd – Žrádlo pro psy (Kladivo na čaroděje 9)

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Darek Šmíd je další ze spisovatelů, který si může do životopisu připsat prestižní větu „napsal jeden z dílů Kladiva na čaroděje“. Darek Šmíd si jako žánr pro svůj příspěvek do série Kladiva na čaroděje vybral horor. A to pěkně akční horor s důrazem na nechutné zrůdnosti. Přestože se žánr hororu v této sérii už objevil, je Šmídův horor přesto novinkou – nechutnosti, při kterých běhá mráz po zádech, jsou opravdu originální. 

 


Žrádlo pro psy, Kladivo na čaroděje 9Aby se všechny zvraty a dramatické honičky do útlé knížky vtěsnaly, volí Šmíd pečlivě každé slovo. Čtení akčních scén je opravdu dramatické a oči po řádcích jen letí. Současně probíhající věci Šmíd popisuje originálním rozčleněním na body. Potud vše dobré. Bohužel mu v tom mumraji akcí, reakcí a smrti nezbyl čas na vtipné hlášky, které u Felixe a jeho bandy tak milujeme. Sem tam se vtipná scéna a hláška objeví a pak to stojí opravdu za to, tím větší je škoda, že jde o ojedinělé drobky. 

Celá šílená jízda začíná opravdu na hororovém místě, v neosobní kanceláři nadnárodní společnosti. Bankéřům se pondělní stres – za drobného magického přispění – vymknul z rukou. Aspoň má Walter dostatek materiálu k ovládnutí. Jak už bývá dobrým zvykem, detailněji si v knize přiblížíme některou z pražských částí, tentokrát to bude Stromovka a Vltava. Příroda se jako kulisa tohoto příběhu opravdu hodí, jde v něm totiž hlavně o nejlepší přátele člověka – o psy. Psí zápasy nejsou zrovna nejklidnější podívanou ani za standardních podmínek, když se ovšem do zápasu zapojí magie a bájná zvířata, jde o podívanou vskutku nevšední. A dokonce i bez přispění Vincence velmi krvavou. 

A co by to byl za příběh Kladiva na čaroděje, kdyby nešlo o vražedné, zmutované bestie, které si jako mazlíčka může pořídit jen chorý mozek s degenerativní poruchou. A těchto chorých mozků se v Žrádle pro psy objeví hned několik. 

Walter se tímto dílem potácí jako zombie a je zde opravdu detailně a nechutně popsán jeho nekromantický um. I Vincentově schopnosti magické regenerace je věnována značná pozornost. Felix je dokonce donucen se jednomu z členů týmu přiznat ke svému démonickému tajemství. Klaudie se Šmídovi poněkud vymkla z klávesnice, ta tam je lehce ufňukaná utajená alkoholička se slabostí pro ezoteriku. Šmídova Klaudie je užitečná, vtipná a rozhodná. Možná až příliš dramatický posun v rámci jedné novely. 

Kromě psích zápasů se ke slovu nebo spíše pohledu dostávají i potkani, jejich využití je jistě originální, ale jízda na motorkách už byla lehce za čarou uvěřitelných bláznivých kousků. 

Nechutný díl Kladiva na čaroděje si užijí fanoušci krvavých hororů a méně pak milovníci Felixova sarkasmu. Nejde o špatnou knihu, spíš nezapadla tak dokonale jako ostatní díly do skládanky jménem Kladivo na čaroděje. Příští, desátý díl napsal tvůrce této série Jiří Pavlovský, takže se můžeme těšit na návrat do starých dobrých kolejí. Nebo ne?

Bryskní úsměv. „Všechny uklízečky v téhle budově neznám jménem. Ale všechny jsem ojel. Co. Jsi. Zač?“

„Turista! Ztratil jsem se. Dů jů nou ze vej tů vencelsplac?“

„Hm.“ Úsměv pohasl, zachvěl se ret. „Tak CHCÍPNI!“

Ve chvlíli, kdy muž vyřkl hlásku „p“ mu Felix a) posvítil baterkou do očí a b) kopl ho mezi nohy.

Efekt akce a): zornice v mužových očích se v proudu světla ani nepohnuly.

Efekt akce b): 

- b1): Felixova kost holenní narazila na nohu, kterou mu muž nastavil do cesty;

- b2): muž mu chytil nohu rukou;

- b3): druhou ruku sevřel v pěst a prolomil Felixovi koleno na druhou stranu.

„Co chceš dělat teď, hm?“ řekl blondýn.

Felix zatnul zuby. „Vyhrát Nobelovu cenu míru…abych tě s ní moh umlátit k smrti.“  (str. 12)

Žrádlo pro psy (Kladivo na čaroděje 9)
Autor Darek Šmíd
Nakladatelství Epocha
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-7425-264-8
Ediční řada Fantastická Epocha

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení