Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: František Niedl – Rytíři z Vřesova

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Další z historických románů Františka Niedla zavádí čtenáře na chudou tvrz Vřesov v jižních Čechách, kde se odehrává drama dvou rodin. Vedle Matěje z Vřesova a jeho synů sledujeme osud staršího ze synů Odona Katzingera, který se vrací z dalekých zemí jako schopný rytíř, aby dal do pořádku v Čechách vše, co otec stihl za roky jeho nepřítomnosti pokazit.


Podle anotace jsem očekávala, že se příběh rytířů z Vřesova bude odehrávat především v královském prostředí. Autor na počátku knihy věnoval několik kapitol nástupu Jana Lucemburského na trůn a tak by snad měla následovat nějaká souvislost… Jenže nenásledovala. Autor přeskakuje z jedné postavy na druhou, z jednoho prostředí do dalšího, a tak jsme v jedné kapitole s Janem Lucemburským a dobýváme Prahu a královský trůn, v další jsme zpět v jižních Čechách a sledujeme, jak Matěj z Vřesova domlouvá se svým sousedem Odonem Katzingerem sňatky mezi jejich dcerami a syny. A pak následuje skok a jsme najednou na obchodní lodi Johanitů kdesi poblíž Rhodu a nechápeme souvislost.

Vše se začne postupně spojovat dohromady až v druhé polovině knihy. Přesto jsem měla po celou dobu z knihy dojem, že se jedná o příběhy několika osob, které spolu nijak moc nesouvisí a klidně by mohly stát samostatně. Navíc některé situace se ke konci uzavřou, jiné zůstanou otevřené, což mi trochu evokuje možnost dalšího pokračování, ve které upřímně doufám.

Celkově se mi knížka opravdu moc líbila, ostatně jako dosud všechny Niedlovy středověké romány. Opět dokázal skvěle vykreslit prostředí, postavy i situace, aniž by čtenáře unavoval zdlouhavými popisy. Rychle vtáhl do děje a to i přesto, že mi spoustu věcí přišlo spolu nesouvisejících a měla jsem pocit, že čtu několik různých románů dohromady. Ve skutečnosti na mě příběh působil jako začátek velké historické fresky, ke které se pokračování snad teprve chystá. Pokud ne, byl by to poněkud chabý pokus o historický román, což by byla škoda. Stále si v sobě nesu pocit nedovysvětlených záležitostí a otevřeného konce, který prostě nemám ráda.

František Niedl mi opět dokázal, že psát opravdu umí. Jeho text je chytlavý, milý, chvílemi jsem se bála, chvílemi se i smála. Na můj vkus začal příběh příliš rozvláčně a skončil příliš rychle. Přesto musím napsat, že se mi román velice líbil, postavy mi byly sympatické – některé více, některé méně, dokázala jsem se do nich vcítit, bát se o ně, rozčilovat se nad jejich neuváženými činy i tajit dech v kritických situacích. U Františka Niedla totiž čtenář nikdy nemůže předvídat, jak jeho hrdinové dopadnou.

Pokud rádi čtete historické romány, rozhodně doporučuji tuto Niedlovu novinku. Nečekejte však královské prostředí, ale spíš chudou tvrz na jihu Čech, obklopenou nebezpečím a intrikami.

Rytíři z Vřesova
Autor František Niedl
Nakladatelství Moba
Místo vydání Brno
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 978-80-243-6967-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení