Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kody Keplinger – OTKA – Ošklivá tlustá kamarádka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Dívčí román, u kterého předem víte, jak to celé dopadne. Takže v závěru nejste ani trochu překvapení. Nevyhne se ohranému milostnému trojúhelníky, zato dokáže zaujmout netradiční, svéhlavou hrdinkou, která si nenechá nic líbit a na každou poznámku má kousavou odpověď. Její kuráž a vtip nakonec udělají z knihy pohodové čtení.


OTKA – Ošklivá tlustá kamarádkaBianca nikdy neřešila to, jak vypadá, až do osudného večera, kdy jí školní krasavec Wesley Rush nazval otkou (neboli ošklivou tlustou kamarádkou). Už dříve ho neměla zrovna v lásce, Wesley je totiž známý sukničkář, ale poté, co jí dal tuhle nepěknou přezdívku, se v ní něco zlomilo. Ale místo toho, aby ho praštila, ho nečekaně políbí. A vzniká drama, které se začne komplikovat. Jelikož doma musí řešit rodinnou krizi, tak čím dál tím častěji utíká před problémy do náruče úhlavního nepřítele. 

Kniha je rozdělena do 27 kapitol a jedinou vypravěčkou je Bianca Piperová  ̶  cynická, sarkastická, inteligentní, lehce neurotická, nespolečenská dívka závislá na třešňové cole. Díky ní je příběh vtipný. Konečně hrdinka, která má chyby a ví o nich. Není dokonalá, sama přiznává, že je oplácaná, moc malá a navíc má nevýrazné vlasy. Je tedy naprostým opakem jejích krásných, blonďatých, vysokých a obletovaných kamarádek. 

Kniha se stala předlohou stejnojmenné americké komedie The Duff z roku 2015, kde si zahrála např. Mea Whitman, Bella Thorne nebo Robbie Amell. Film se od knihy výrazně liší. Ponechán je vlastně jen koncept toho, že v partě přátel bývá jedna „otka“, a také film zůstal věrný svéráznému humoru hlavní hrdinky. 

Mně osobně styl autorky vyhovoval. Potřebovala jsem odreagování od učení, a to se téhle young adultce povedlo splnit na jedničku. Pokud čekáte od příběhu něco víc, než že se pobavíte a oddechnete, budete zklamaní. Knihu rozhodně nemohu doporučit každému, má poměrně okleštěnou skupiny cílových čtenářů (kniha pro mladé, navíc pro dívky, které mají rády tenhle žánr). 

Autorka psala knihu v sedmnácti letech, což se projevilo v přímé řeči, používá nespisovné tvary slov i vulgarismy. Tedy s velkou přesností přiblížila mluvu mladých lidí, asi v žádné knize jsem nenarazila na více sprostých slov, ale k tomuto žánru se to prostě hodilo. Originálně využívá kurzívu k označení slov, které chce vyzdvihnout. Přímá řeč nehraje v příběhu hlavní roli, u několika stránek se ani nevyskytuje. Prostor je uvolněn myšlenkovým pochodům hrdinky a také se objeví vzpomínky z minulosti. Celý příběh se točí okolo problémů teenagerů, jako jsou trable s kluky, vzhled a rodinná dramata (kniha se dotkne problematiky alkoholismu). 

Kody Keplingerová vyrůstala v malém městečku v Kentucky. V sedmnácti letech napsala The Duff (OTKA), kniha se stala bestsellerem USA Today a New York Times. Kody už napsala několik románů pro mladé např. Secrets and lies, A Midsummer´s nightmare nebo Shut out. Do češtiny byla zatím přeložena jen Otka. 

Ukázka:
Když jsem se nad tím trochu zamyslela, dospěla jsem k závěru, že být Otkou přináší spoustu výhod.
Výhoda číslo jedna: Nemá smysl dělat si starosti s vlasy nebo make-upem.
Výhoda číslo dvě: Nulový nátlak na to chovat se cool. Nikdo se na vás totiž nedívá.
Výhoda číslo tři: Žádná dramata s rukama.
Na výhodu číslo tři jsem přišla, když jsme se u Jessicy v pokoji dívaly na Pokání. Ve filmu musí Keira Knightleyová prožít celou tu tragickou kvestory s Jamesem McAvoyem, ale kdyby nebyla hezká, ani by se na ni nepodíval. Nikdy by ji nezlomil srdce. Koneckonců, každý ví, že celé to lepší milovat a lásku ztratit…“ je jen snůška keců. (Str. 69)

OTKA – Ošklivá tlustá kamarádka
Autor Kody Keplinger
Překlad Martina Buchlová
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 304
ISBN/EAN 9788075440020
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení