Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kody Keplinger – OTKA – Ošklivá tlustá kamarádka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Dívčí román, u kterého předem víte, jak to celé dopadne. Takže v závěru nejste ani trochu překvapení. Nevyhne se ohranému milostnému trojúhelníky, zato dokáže zaujmout netradiční, svéhlavou hrdinkou, která si nenechá nic líbit a na každou poznámku má kousavou odpověď. Její kuráž a vtip nakonec udělají z knihy pohodové čtení.


OTKA – Ošklivá tlustá kamarádkaBianca nikdy neřešila to, jak vypadá, až do osudného večera, kdy jí školní krasavec Wesley Rush nazval otkou (neboli ošklivou tlustou kamarádkou). Už dříve ho neměla zrovna v lásce, Wesley je totiž známý sukničkář, ale poté, co jí dal tuhle nepěknou přezdívku, se v ní něco zlomilo. Ale místo toho, aby ho praštila, ho nečekaně políbí. A vzniká drama, které se začne komplikovat. Jelikož doma musí řešit rodinnou krizi, tak čím dál tím častěji utíká před problémy do náruče úhlavního nepřítele. 

Kniha je rozdělena do 27 kapitol a jedinou vypravěčkou je Bianca Piperová  ̶  cynická, sarkastická, inteligentní, lehce neurotická, nespolečenská dívka závislá na třešňové cole. Díky ní je příběh vtipný. Konečně hrdinka, která má chyby a ví o nich. Není dokonalá, sama přiznává, že je oplácaná, moc malá a navíc má nevýrazné vlasy. Je tedy naprostým opakem jejích krásných, blonďatých, vysokých a obletovaných kamarádek. 

Kniha se stala předlohou stejnojmenné americké komedie The Duff z roku 2015, kde si zahrála např. Mea Whitman, Bella Thorne nebo Robbie Amell. Film se od knihy výrazně liší. Ponechán je vlastně jen koncept toho, že v partě přátel bývá jedna „otka“, a také film zůstal věrný svéráznému humoru hlavní hrdinky. 

Mně osobně styl autorky vyhovoval. Potřebovala jsem odreagování od učení, a to se téhle young adultce povedlo splnit na jedničku. Pokud čekáte od příběhu něco víc, než že se pobavíte a oddechnete, budete zklamaní. Knihu rozhodně nemohu doporučit každému, má poměrně okleštěnou skupiny cílových čtenářů (kniha pro mladé, navíc pro dívky, které mají rády tenhle žánr). 

Autorka psala knihu v sedmnácti letech, což se projevilo v přímé řeči, používá nespisovné tvary slov i vulgarismy. Tedy s velkou přesností přiblížila mluvu mladých lidí, asi v žádné knize jsem nenarazila na více sprostých slov, ale k tomuto žánru se to prostě hodilo. Originálně využívá kurzívu k označení slov, které chce vyzdvihnout. Přímá řeč nehraje v příběhu hlavní roli, u několika stránek se ani nevyskytuje. Prostor je uvolněn myšlenkovým pochodům hrdinky a také se objeví vzpomínky z minulosti. Celý příběh se točí okolo problémů teenagerů, jako jsou trable s kluky, vzhled a rodinná dramata (kniha se dotkne problematiky alkoholismu). 

Kody Keplingerová vyrůstala v malém městečku v Kentucky. V sedmnácti letech napsala The Duff (OTKA), kniha se stala bestsellerem USA Today a New York Times. Kody už napsala několik románů pro mladé např. Secrets and lies, A Midsummer´s nightmare nebo Shut out. Do češtiny byla zatím přeložena jen Otka. 

Ukázka:
Když jsem se nad tím trochu zamyslela, dospěla jsem k závěru, že být Otkou přináší spoustu výhod.
Výhoda číslo jedna: Nemá smysl dělat si starosti s vlasy nebo make-upem.
Výhoda číslo dvě: Nulový nátlak na to chovat se cool. Nikdo se na vás totiž nedívá.
Výhoda číslo tři: Žádná dramata s rukama.
Na výhodu číslo tři jsem přišla, když jsme se u Jessicy v pokoji dívaly na Pokání. Ve filmu musí Keira Knightleyová prožít celou tu tragickou kvestory s Jamesem McAvoyem, ale kdyby nebyla hezká, ani by se na ni nepodíval. Nikdy by ji nezlomil srdce. Koneckonců, každý ví, že celé to lepší milovat a lásku ztratit…“ je jen snůška keců. (Str. 69)

OTKA – Ošklivá tlustá kamarádka
Autor Kody Keplinger
Překlad Martina Buchlová
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 304
ISBN/EAN 9788075440020
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení