Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Markéta Baňková – Maličkost

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zatímco si naši předkové dostatečně užili různé epochy charakterizované nejprve používanými materiály a později technologiemi – například páry či elektřiny , současnou překotnou doby je těžké jednoduše charakterizovat. Záleží na úhlu pohledu a na tom, co je potřeba zdůraznit. Pokud tedy Markéta Baňková svou knihu Maličkost dopřesňuje jako Romanci z doby genetiky, nelze proti tomu nic namítat.


MaličkostVýzkumy z oblasti genetiky mají v sobě už ze samé podstaty mnoho háčků, vedoucích k diskuzím o jejich etických konsekvencích. Není divu, genetika zasahuje do oblastí, které mnoho lidí
i v dnešní osvícené době považuje výhradně za hájemství Boží. Námitky proti živelným pokusům se ozývají i z jiných stran, a přestože fantazie autorů dystopických textů je někdy přehnaná, jsou důvody pro regulaci výzkumu dostatečně pádné.

Student Tomáš naplňuje všechny znaky šíleného vědce z hororů o zrůdných ještěrech, hadech, krokodýlech nebo žralocích, zbytnělých do gigantických rozměrů, či zatížených nestydatě vysokým inteligenčním kvocientem v důsledku neopatrných pokusů. Hnacím motorem šílených vědců je většinou samotná podstata výzkumu. Zvědavost a technologické možnosti. Málokdy zisk nebo vláda nad světem. Upřímně, k čemu je vědci vláda nad světem? Jde o zbytečný balast, odvádějící od práce.

Markéta Baňková však ubohému Tomášovi navěsila na záda daleko víc závaží, nejen posedlost vědou. Hoch je posedlý svým původem a děvčaty. Celý jeho život se v románu zredukoval na pokusy se zvířaty, pokusy se vztahy a pokusy včlenit se do své biologické rodiny. Jedna činnost ovlivňuje druhou, lze říct, že nepříliš šťastně.

Autorka pojala novelu podobným způsobem jako svou předchozí knihu Straka v říši entropie, i tentokrát se vůdčím motivem stala věda. Fyziku nahradila genetikou, povídky přetavila v souvislejší a delší útvar, svět bajek transformovala do současnosti. Tato koncepce má své klady, ale i zápory. Autorka získala velmi vydatnou nosnou vlnu, avšak podřídit jí celou knihu znamená, že na mnoha místech bude spojení poněkud křečovité.

Zdařilé a funkční je propojení genetiky a rodiny, případně genetiky a posedlosti vědou. Obě tyto roviny se navíc stýkají i mimo oblast genetiky, graficky by bylo možné tyto vztahy zobrazit jako trojúhelník. Ovšem ve scénách, týkajících se genetiky a děvčat, se autorka dostává do pasti nezáživných hovorů Tomáše a jeho strýce profesora či do úvah degradujících krásné ženy na shluk buněk sestavených podle genetického vzorce. Slabinou knih (i filmů), do nichž autor vtělil jakýkoliv vědní obor, je, že většinou autor naráží na problém, jak jednoduše čtenáři sdělit, oč v dané problematice jde. Hovory fundovaných odborníků tak často vedou cestami, které jsou pro tyto vědce naprosto zbytečné. Logiku ovšem mají hovory Tomáše s Julií, protože odborník může laikovi cokoliv legálně vysvětlovat.

Knize Maličkost jednoznačně dominuje populárně naučná složka, příběh je poněkud jednoduchý a ustupuje do pozadí. Některé motivace hrdinů jsou nejasné, u Tomáše je lze připisovat jeho patologické posedlosti, méně pochopitelné jsou pohnutky třeba jeho spolubydlícího. Najdeme místa pojatá s nadhledem a humorem, například trefný popis dívek, stahujících se okolo mužů, z nichž lze cítit peníze. Jde víceméně o pohled ženský, chlapec zmítaný vysokou hladinou příslušných hormonů by zřejmě byl bezděčně shovívavější. V knize mi chybí atmosféra a napětí. Ano, čtenář může být zvědavý, jestli Tomáš dosáhne svého, pokud pochopí, čeho dosáhnout chce, ale náznak napětí či dramatu se neobjeví ani v okamžiku tragické nehody. Slovům i na tomto místě schází schopnost budit emoce.

Maličkost je dobrá kniha, ale není výjimečná, zejména ne ve smyslu literárním. Příběh a odborná složka se nedoplňují, ale ruší se, jedna druhou utlačují. Příběh odvádí od pochopení genetické problematiky a ta na oplátku retarduje příběh. Snad by pomohlo dvojí čtení jednou se soustředit na Tomáše a jeho peripetie, podruhé na populárně naučný výklad genetiky. Avšak pokud chce někdo snadným způsobem proniknout do tajů tohoto oboru, existuje mnoho knih, vysvětlujících tuto problematiku jednoduše a přehledně.

Maličkost
Autor Markéta Baňková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 256
ISBN/EAN 978-80-257-1673-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení