Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michel Bussi – Vážka

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Katastrofický pád letadla na švýcarsko-francouzské hranici, nikdo neměl šanci přežít. Anebo snad ano? Jak se žije zázračně přeživšímu dítěti a proč to vůbec nemá jednoduché, popisuje Michel Bussi ve svém novém románu Vážka.

 

 

Michel Bussi je autorem více než 10 knih, ale překladu do češtiny se dočkala zatím jen jedna jediná, a to právě román Vážka. Kromě toho, že sekniha věnuje psaní, za které získal již několik ocenění, je také politickým analytikem a profesorem zeměpisu na univerzitě v Rouenu. V tomto městě se také odehrává část našeho příběhu.

 

Emilie, Lyse-Rose, Lillye nebo Vážka. Všechna tato jména v sobě skrývají jednu a tu samou osobu. Zázračně přeživší dítě, jehož strasti neskončily, ale naopak právě začaly leteckou tragédií. Po neštěstí se ozvou prarodiče dítěte letícího osudným letadlem. Jenže. Nejsou jediní, kdo si myslí, že Lillye je právě jejich vnučkou. Ozve se také druhá rodina. A právě v tomto okamžiku se rozehrává jedno z hlavních dramat románu Vážka.

 

Jediná událost změnila životy mnoha lidem. Stejně tak dvěma rodinám vystupujícím v našem příběhu. Na jedné straně jsou to chudí Vitralovi, kterým v letadle zahynula dcera s manželem a kteří věří v to, že přeživší dítě je jejich malá vnučka Emilie. A na straně druhé rodina bohatého podnikatele de Carville, která si myslí, že za peníze se dá koupit cokoliv. I vítězství v soudním procesu o malé dítě. De Carvilleovým v letadle zemřel syn s manželkou a malá zachráněná má být jejich vnučkou Lyse-Rose. Aby toho nebylo málo, rodina de Carville si najme soukromého detektiva, který má průběh případu urychlit a ukončit ho, samozřejmě, v jejich prospěch.

 

Jak rozhodne soud? Komu přiřkne dítě? Skončí příběh spolu s ukončením soudu? Jak se ke všem zjištěným informacím postaví sama hlavní hrdinka příběhu, Lillye? Je vůbec možné po takovém traumatickém zážitku, tahanicích a neodstranitelném pocitu, že nikam nepatříme, žít normální a plnohodnotný život?

 

To vše se samozřejmě dočtete v knize.

 

Francouzský spisovatel Michel Bussi se ve své tvorbě zaměřuje výhradně na detektivní romány, ale po přečtení Vážky zjistíte, že není detektivka jako detektivka. Vedle základní linie příběhu se v knize objevuje také milostný příběh dvou mladých lidí, který určitě nezařadíme do kategorie “pohádková láska“. Dále autor hojně a naprosto vhodně využívá psychologických prvků, díky kterým vykresluje nitra postav tak, že si každý čtenář vytvoří o jednotlivých aktérech ucelený obraz, ale zároveň nechává dost prostoru pro čtenářovu fantazii a spekulace. I přes svou vnitřní různorodost příběh v konečném důsledku působí velice kompaktně.

 

Už od začátku je vyprávění velice dynamické a spád děje se postupně ještě zrychluje. A po skončení příběhu se objeví nutkání začít jej číst od začátku, protože máme pocit, že nám něco uniklo. Nějaký detail, který by nám pomohl lépe pochopit celou mozaiku příběhu a jeho hlavních protagonistů.

 

Budete se vracet na předchozí stránky, budete chtít přeskočit kousek příběhu a podívat se, co následuje, budete si kousat nehty napětím a bude to stát za to. Některé postavy začnete nenávidět a pak se s nimi ztotožníte. Budeme jim chtít pomoct pochopit, podat vysvětlení. Rozuzlení příběhu je tak překvapivé, že někoho možná naštve, ale jiný bude naprosto spokojený, protože to bude právě takové zakončení, jaké s napětím od začátku očekával.

Vážka
Autor Michel Bussi
Překlad Miluše Krejčová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 426
ISBN/EAN 978-80-267-0511-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení