Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: David Duchovny – Kráva nebeská

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

David Duchovny, legendární představitel Foxe Muldera a Hanka Moodyho napsal pohádku pro dospělé o krávě – Kráva nebeská. Pro ty, kteří znají seriál Californication a hlavně postavu Hanka Moodyho, připojuji vysvětlení, že opravdu má na mysli idealizovaný příběh pro dospělé jedince o samici přežvýkavce, nejde o žádný jinotaj alá „pohádka pro dospělé o hloupé holce“. Tak teď už si snad rozumíme a můžeme pokračovat.

 

 

O tom, zda je děj určen dospělým, by se dalo polemizovat. Já osobně si myslím, že knihu víc ocení mladší čtenáři. Spíš než o pohádku jde o bajku.kniha Tedy celý podnázev je zavádějící. Název je naštěstí nejen poetický, ale i odpovídající ději. Kráva Elsie je opravdu svým způsobem nebeská. 

 

Na americké farmě si v klídku a pohodě žije kráva Elsie Bovaryová, mezi přežvykováním milované vojtěšky vzpomíná na svou úžasnou maminku a tlachá se svojí nejlepší kámoškou Mallory. A pak jednoho večera zjistí, že dokáže otevřít závoru ve stáji, a spolu s Mallory vyrazí za býky. Zatímco Mallory flirtuje, Elsie se vydává k farmářskému domu a díky bedničkovému bohu (alias televizi) odhaluje Velké Kraví Tajemství. A omdlí. A pak se přejmenuje na Elsie O. a vymyslí plán, jak uniknout masnému průmyslu. 

 

Bedničkový bůh jí ukáže i zemi zaslíbenou – Indii. Zemi, kde jsou lidé vyspělejší a pochopili, že krávy jsou božstvo. Naplánovat útěk do země zaslíbené není jen tak, zvlášť když žijete na farmě, kde nejde udržet tajemství. A máte kopyta. K jejímu útěku se postupně přidá prase Jerry - Šalom, které věří, že bude šťastnější v Izraeli, zemi, kterou obývají lidé, kteří si vepřové hnusí. Nebo možná ne šťastnější, ale živější. Posledním členem prchající skupiny je krocan Karl, obávající se Dne díkůvzdání. Karl jediný dokáže ovládat mobilní telefon, nezbytnost nejen pro lidi. A proč si krocan jako svou zemi lepších zítřků vybral Turecko? Turecko anglicky je Turkey, krocan anglicky je turkey. Takže, když po vás někdo pojmenuje svoji zemi, logicky vás bude mít rád.

 

Karty jsou rozdány, zvířecí roadmovie může začít. Elsie je vypravěčkou svého příběhu a na mnoha místech ho stylizuje jako scénář, nutno říci s vtipnými vsuvkami. Množství dialogů přispívá k čtivosti a navíc jsou stejně jako vsuvky nebývale vtipné. 

 

Elsie kromě řešení cestovních překážek dumá i o intelektuálnějších tématech. Není překvapením, že se Duchovny prostřednictvím Elsie vyjadřuje k masnému průmyslu a mnohdy nelidským podmínkám, ve kterých se zvířata chovají. Ale Elsie nedumá pouze o krutosti a vykořisťování, ale i o dospívání a extrémech všeho druhu. 

 

Právě díky Elsiiným polopatickým úvahám a lehkým vtipům bych knihu zařadila spíše mezi čtení pro děti resp. pro mládež. Zpracování alá bajka a vtipy z popkultury sice pobaví i dospělé, ale pro ně Duchovnyho prvotina nebude tak objevná a mladší čtenáři možná přehlédnou i Duchovnyho faktické přešlapy (dojení jalovice je opravdu možné jen v pohádkách).

 

Na stylu psaní je poznat, že David Duchovny má zkušenosti s psaním scénářů, což vtipně a chytře využil v Elsiině touze po zfilmování svého příběhu. V doslovu koneckonců sám Duchovny píše, že Kráva nebeská měla být původně film, ale Disney ani Pixar ji netoužili zfilmovat. Možná na to dojde teď, pokud bude mít kniha dostatečnou publicitu. 

 

Cesta za poznáním krávy Elsie O. je čtivá jednohubka. Pokud od ní nebudete čekat víc než bajku se všemi jejími klady a zápory, nebudete zklamáni. A vegetariáni se z vás po přečtení také nestanou. David Duchovny napsal čtivý příběh, s poučením možná trochu těžkopádně vyjádřeným, ale o to vtipnějším. Jeho kráva nebeská je sympatická a milá postava, takže jí její občasné moralistické proslovy odpustíte. A pokud jste vegetariáni, budete Elsie a její názory milovat o to víc.

Kráva nebeská
Autor David Duchovny
Překlad Jana Jašová
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 181
ISBN/EAN 978-80-242-5196-7
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení