Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Neil Smith – Třinácté nebe

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Oliver Dalrymple, hlavní hrdina knihy Třinácté nebe Smitha Neila, je velice chytrý. Nebaví ho jen tak klábosit se spolužáky, nečte beletrii, ale zajímá se o vědu. Možná i proto, že je jiný, je třídním outsiderem a častým terčem šikany. A možná i proto zemře ve věku třinácti let.


Třinácté nebeKniha vyšla na jaře roku 2016 v nakladatelství Argo. 

Oliver se probudí v pokoji, který mu vůbec není povědomý. Holé stěny, jednoduché vybavení místnosti a v křesle dívka, kterou vůbec nezná. Dotyčná mu oznámí, že je mrtvý a že se nachází v nebi pro třináctileté, seznámí ho se zdejšími pravidly a chce, aby si Oliver začal zvykat na svůj posmrtný život. A jelikož je Oliver vědec, zajímá se především o různé poznatky z matematiky, fyziky, biologie, zkrátka i po smrti zůstává sám sebou. 
'
Ve chvíli, kdy se v nebi objevuje jeho tehdejší spolužák Johnny, začíná se Oliver dozvídat víc o své smrti. První šok, který zažívá, je v momentě, kdy ho Johnny vyvede z omylu, že zemřel na své nemocné srdce. Oliver byl totiž zastřelen stejným člověkem jako Johnny. Zatímco Oliverovi pomsta nic neříká, Johnny se pouští do velkého pátrání po faktech. Zatímco dávají chlapci dohromady informace, dozvídá se o sobě Oliver věci, které by asi ani vědět nechtěl. Vše do sebe nakonec perfektně zapadá a výsledek je víc než hrozivý. 

Kniha je psána z pohledu Olivera. Ten si píše knihu o zážitcích v nebi, kterou by jednoho dne rád nějakým způsobem předal svým rodičům na zemi. Neví, jestli je vůbec možné dostat se zpět, ale doufá, že ano, protože by je rád ujistil, že se má dobře a že se o něj nemusí bát. Jednotlivé kapitoly jsou nazvané podle prvků periodické tabulky, protože Oliver se snažil tyto prvky naučit zpaměti a naneštěstí se mu to povedlo v den, kdy zemřel. 

Třinácté nebe mě donutilo zamyslet se nad spoustou otázek. V první řadě jsem uvažovala nad tím, jak je možné, že se do nebe dostane i vrah. Co tím Bůh zamýšlel? Věděl, že jeho skutek byl již odpuštěn a že ta třináctiletá bytost ještě neměla dost rozumu nebo byla tak ztrápená, že neviděla jiné východisko? A proč je vlastně nebe rozdělené dle věku? Myslí si Bůh, že tak budou lidé spolu lépe vycházet, když se do sebe budou díky podobnému věku umět lépe vcítit? A co se vlastně stane, když oběti přijdou na to, že se do nebe dostal někdo, kdo byl příčinou jejich smrti? To všechno a mnohem víc mi běželo hlavou, když jsem stránku za stránkou sledovala Oliverův osud, který, ač byl na zemi neoblíbeným, v nebi si dokázal najít kamarády. A to pro mě bylo svým způsobem útěchou. Možná opravdu člověka po smrti čeká něco krásného. Možná, že i když se na zemi trápíme, přijde den, kdy nám to bude jedno a budeme konečně šťastní. Naděje totiž umírá poslední. 

Knihu doporučuji všem hloubavým čtenářům. Je to příběh, který zaujme svým originálním pojetím tématu, jež je už dlouho oblíbené. A i když je kniha určená pro děti a mládež, myslím si, že i mnozí dospělí v ní naleznou zalíbení.

Třinácté nebe
Autor Neil Smith
Překlad Dominika Křesťanová
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 9788025717066
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení