Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Protože před sebou máme třetí, závěrečný díl série o podivných dětech, nebude těžké na otázku odpovědět. Samozřejmě kdo jiný, než Jacob? Jeho cesta pokračuje, začátkem třetího dílu má s sebou Emmu a mluvícího psa Addisona. Situace se jeví beznadějnou, ale jejich vůle zachránit ostatní je nezlomná.


Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna dušíSirotčinci slečny Peregrinové pro podivné děti je potřeba přistupovat jako dobrodružnému románu, který nemá větší literární ambice. Na počátku se zdálo, že originální spojení textu a fotografií vynese román o nějaký ten level výš, ale postupem času se kouzlo spojení starých snímků a mysteriózního příběhu vytratilo. Určitou vinu nese odhalení, že jde spíš o určitou formu fantasy, k němuž dojde již v prvním díle, větším problémem je však logika samotné existence fotografií. Na začátku trilogie to jsou snímky z dědovy krabice a jejich včlenění je naprosto přirozené. Ale co dál? Odkud se berou? Zatímco zpočátku je můžeme vnímat jako inspirativní, v dalších pokračováních se příběh dostává do vleku fotografií, které měl autor k dispozici, někdy je jejich včlenění trochu křečovité nebo schematické. 

Hodnotit fantasy trilogii z hlediska přísně logického ale nemá žádný smysl. Žánr, v němž se propojuje reálný svět se zázraky a nepravděpodobnými jevy, logiku nemá, zabila by základ, na němž je celý příběh postaven. 

Poslední místo, na které Jacob, Emma a Addison doputují a kde má dojít k rozuzlení děje, je pojato poměrně zdařile. Ohavné, špinavé, plné zdeptaných a ponížených lidí. Vládci, ti jsou v pozadí a zajišťují si poslušnost svých poddaných kombinací represe a jakési drogy, tedy osvědčenou metodou cukru a biče. V marasmu takové pseudospolečnosti bují sledování a udávání, jako obvykle, lidi není potřeba příliš utlačovat stačí vytvořit příslušné podmínky a oni si peklo pro sebe vytvoří sami. 

Jak lze očekávat, ke slovu přijdou Jacobovy vrozené schopnosti, vedoucí k ochočení netvorů, ale čtenář se nemusí obávat, že by rozuzlení bylo tak jednoduché. Ransom Riggs si pro třetí díl nechal ještě několik es v rukávu. 

V závěru si autor nechal uniknout možnost zakončit příběh trochu nekonvenčně a přiklonil se k očekávanému a nekonfliktnímu rozuzlení, v němž vše vysvětluje, naznačuje směr, kterým se budou hlavní hrdinové ubírat, a otevírá si vrátka k případnému dalšímu pokračování. 

Ve světě fantasy, kde hlavní roli hrají trpaslíci, elfové a jiná havěť, působí Riggsova trilogie velmi neotřele. Zejména začátek prvního dílu navnadí tak, že nezbývá, než dovolit své zvědavosti, aby přinutila dočíst až do konce závěrečné knihy. I přes některé výhrady, které možná nejsou na místě a měly by být určeny spíše textu, aspirujícímu na vyšší uměleckou úroveň, je nutno konstatovat, že má spád, dokáže napnout a zaujmout. V rámci daného žánru, určeného mládeži, obsahuje vše, co se od něj očekává. Pro obě tyto vlastnosti Riggsovu trilogii o podivných dětech a jejich ochránkyni slečně Peregrinové doporučuji a dávám jí přednost před většinou obvyklých fantasy příběhů.

Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší
Autor Ransom Riggs
Překlad Bronislava Grygová
Nakladatelství Jota
Místo vydání Brno
Rok vydání 2016
Vydání 1
Počet stran 496
ISBN/EAN 978-80-7462-933-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení