Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gilly Macmillan – Spálená obloha

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Spálená obloha je líčena jako napínavý a skvěle napsaný debut Gilly Macmillanové. Jedná se o psychologický thriller o matce, které jednoho dne zmizí syn na procházce v lese. Autorka je oslavována za svou prvotinu zaslouženě. Dokázala se vcítit do zoufalé matky týrané vlastními představami i nelítostným davem venku za okny, stejně jako se vžila do mysli široké veřejnosti, která místo matky na pokraji zhroucení vidí bestii, co neuhlídala svého malého synka.


knihaNad touto knihou jsem chvíli váhala. Důvodem bylo srovnávání knihy s jiným psychothrillerem, dnes již téměř kultovní knihou Zmizelá od Gillian Flynnové. Nemám ráda tato porovnání, protože někdy knize víc uškodí, než pomohou. Nakonec jsem však podlehla velmi pozitivním komentářům a hodnocení ostatních čtenářů a knihu jsem rozečetla. A udělala jsem dobře!
   
Jak už jsem vylíčila, jedná se o příběh zoufalé matky Rachel, která se vzpamatovává z nedávno prožitého rozvodu a snaží se vychovávat svého osmiletého syna Bena jako matka, ale zároveň i jako otec. Nechce ho jen chránit. Chce, aby se postupně učil samostatnosti a spoléhal víc sám na sebe, než na ochranu matky. A tak když Ben prosí, že půjde v lese známou cestou k houpačce sám, Rachel souhlasí. Vždyť co se mu může stát? Cestu dobře zná a má s sebou svého psa. A Rachel jde přece hned za ním. Přesto když dojde o chvíli později k houpačce, Bena nikde nevidí. Zmizí spolu se psem, jakoby se vypařil. Rachel se nejprve snaží zachovat klid. Myslí si, že je to jen Benova hra. Posléze si uvědomí, že chlapec opravdu zmizel, a spouští poplach.
   
Autorka vypráví příběh o ztracení malého chlapce a o následujících dnech, kdy probíhá pátrání po únosci a po Benovi, pohledem několika lidí. Střídají se kapitoly vyprávěné samotnou Rachel, takže si dovedeme dokonale uvědomit, co cítí vyděšená zoufalá a sebeobviňující se matka. Další kapitoly jsou věnovány Jimovi. Jim je hlavní vyšetřovatel případu a kromě hledání Bena a jeho únosce se potýká s osobními problémy, které případ silně ovlivnily a promítly se i do jeho dalšího života. Jelikož si z něj přinesl nespavost a psychické problémy, sledujeme také zápisy ze sezení s psycholožkou, která se mu snaží pomoci vrátit zpět do práce jako plnohodnotný člen týmu.
   
Kromě toho všeho vstupují do vyprávění články z blogů novin a zápisy od tiskové mluvčí policie, které ukazují, jak se k celému problému staví veřejnost. A že to mnohdy byly velmi drsné postoje, to čtenář chápe velmi dobře. Zprávy z tiskovky naopak ukazují objektivní posouzení situace a uklidňují emocemi rozbouřenou hladinu.
   
Autorka díky ich-formě dokonale vystihla pocity všech, kteří byli v příběhu zainteresovaní. Při líčení některých událostí se mi až tajil dech nad surovostí a nelítostností těch, kteří sledují příběh zvenčí. Postupně jsem podlehla iluzi a stejně jako veřejnost i já jsem netušila, zda je Rachel bezradná matka, nebo bestie, která zabila své dítě a teď hraje před policií divadlo. Byla to ona, kdo má co dočinění se zmizením Bena? Nebo je to úplně cizí člověk? Nebo je to snad sestra či kamarádka, které se pohybují v Rachelině bezprostřední blízkosti a navenek jí pomáhají vyrovnat se s nastalou situací?
   
Kniha pro mě nebyla strhující. Nebylo to čtení, které bych od samého začátku nedokázala odložit. To ale neznamená, že by kniha byla špatná. Naopak! Byla výborně napsaná, s velkým citem a obrovskou dávkou empatie. Zpočátku jsem nechápala, proč autorka o některých událostech a lidech píše, ale postupně mi začalo vše zapadat do sebe a já se přistihla, že zuřím nad neschopností policie, podezřívám lidi kolem Rachel a vnímám případ, jakoby se udál ve skutečném životě někomu z mých blízkých.
   
Z výše uvedeného vyplývá, že Spálená obloha je opravdu bravurně napsaný debut a že je to jeden z nejlepších psychologických thrillerů, které jsem četla.

Spálená obloha
Autor Gilly Macmillan
Překlad Tatjana Jandourková
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 408
ISBN/EAN 978-80-242-5146-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení