Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Sýkora – Ještě není konec

1 1 1 1 1 (4 hlasů)

Vysvětlovat, kdo je Velká Sova, připomíná nošení dříví do lesa, v tomto případě přesněji sov do Athén. Díky televizní obrazovce jsme mohli prožívat její vyšetřování už ve dvou úspěšných sériích.


knihaKniha s názvem Ještě není konec je už třetím příběhem detektivů od Nejsvětější Trojice, v tomto případě to však není úplně přesná charakteristika. Začíná brutální vraždou kojence, která se udála v roce 1987. Tenkrát z ní byla obviněna matka dítěte a sebevražda, kterou ve vazbě spáchala, byla brána jako přiznání viny. Po mnoha letech přichází za nadřízeným majorky Výrové spisovatel a zkouší iniciovat obnovení vyšetřování.

Tentokrát se čtenář nesetká s nikým ze známých postav policejního oddělení, vyjma Vojtěcha Vitouše, který se mihne v několika scénách, vybaven přiměřenou hladinou alkoholu v krvi a papouškem na rameni. Velká Sova zůstala na celý případ sama a kvůli intervencím z vyšších míst pracovala neoficiálně a obětovala i několik dní vlastní dovolené. Ovšem jak známo, exponovaní románoví detektivové dovolenou příliš nevyužívají, takže v případě potřeby, zejména pro nepovolenou práci, jí mají k dispozici vždy dost.

Proti předchozím dvěma detektivním románům, které jsme mohli od Michala Sýkory číst a sledovat je i na televizních obrazovkách, je kniha Ještě není konec poměrně odlišná. Hlavní rozdíl představuje jednoduchost dějové linky a také to, že se v podstatě jedná o dějovou linii jedinou. Zvlášť proti Modrým stínům jde o rozdíl velmi markantní. Autor přerušil slibně započaté sledování osudů kolegů Marie Výrové a čtenář si buď musí počkat na další román, nebo odhadovat z minisérie Pět mrtvých psů, která měla nedávno premiéru v České televizi. Bude zajímavé, jak autor posléze vyřeší spojitost mezi románovou a televizní sérií.

Stejně jako v předchozím románu si autor všímá situace ve společnosti, pronikání bývalých aktivních komunistů do podnikatelské sféry a zejména jejich provázanost s politikou, která umožňuje některým lidem znepříjemňovat život ostatním. Vedle toho klade podobné případy vměšování známé z minulého režimu. Oba mají stejného jmenovatele – osobní kontakty. Není důležité, zda se moc projevuje prostřednictvím politiky nebo peněz.

Autor se plně soustřeďuje na pátrání, Marie Výrové, maximálně oklešťuje všechna dějová rozvětvení a téměř vůbec si nevšímá soukromého života svých postav. Podle rysů, které Michal Sýkora sám naznačil při otázce, jaký je rozdíl mezi kriminálním románem a detektivkou, slušel by knize Ještě není konec spíš přídomek detektivka.

Na prvních stranách knihy nalezne čtenář mapku místa činu a rodokmen rodiny Třebovických, v jejichž středu se hrůzný čin stal. Vzhledem k jednoduchosti příběhu by se mohlo zdát samoúčelné, aby autor ještě víc zpřehledňoval jeho atributy. Spíš se jedná o poctu jiným autorům detektivek, třeba Josefu Škvoreckému a jeho poručíku Borůvkovi.

Stalo se pravidlem, že kriminální romány Michala Sýkory můžeme shlédnout na televizní obrazovce, ostatně jsem se o této skutečnosti už několikrát zmínil. Po přečtení nejnovější knihy si však nejsem jistý, zda by bylo možné jej do filmové podoby úspěšně převést. Komorní děj a přímočarý směr vyšetřování nedává moc prostoru, ale scénáristé a režiséři dokážou překvapit a často jednodušší témata nakonec dopadnou nejlépe. V každém případě Michalu Sýkorovi ze srdce přeji, aby další příběh detektivů od Nejsvětější Trojice opět na televizních obrazovkách zazářil.

 

Ještě není konec
Autor Michal Sýkora
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 288
ISBN/EAN 978-80-7491-692-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Polární pohádka

  Ode dneška soutěžíme o knihu Polární pohádka z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení