Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Iva Pekárková – Postřehy z Londonistánu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Uvedl jsem článek nadpisem, který evokuje sci-fi román, k autorce Ivě Pekárkové se však příliš nehodí. Přesto jsem k tomu měl dobrý důvod a většina čtenářů rychle pochopí proč. Postřehy z Londonistánu – tak výstižně autorka svou sbírku textů nazvala – nenechávají čtenáře na pochybách o svém obsahu již od prvních stránek.


knihaZatímco se Češi s realitou přistěhovalectví potýkají teprve krátkou dobu a nutno podotknout, že zatím většinou teoreticky v diskuzích u piva a na internetu, Anglie a zejména Londýn má své dlouholeté zkušenosti.

Iva Pekárková dokázala dlouhou dobu žít v podmínkách, které by mnoha lidem nevyhovovaly, a její knihy jsou často inspirovány zážitky z taxikaření a soužití s komunitou přepestrého složení etnického i náboženského.

Jezdit v ulicích nočního Londýna není zřejmě bezpečné ani v solidnějších čtvrtích, než v těch, které měla tu čest poznat. Lidé se v podstatě dělí na několik skupin, jedni se dokážou přizpůsobit prostředí, navazovat přátelské vztahy kdekoliv a téměř s kýmkoliv a s batůžkem a úsměvem procestovat celý svět. Iva Pekárková, přestože nechci spekulovat o tom, zda je typickou baťůžkářkou, dokáže v sobě najít přirozenou odvahu vstupovat i tam, kde zdánlivě není vítána.

Proto mají její články nezaměnitelný punc autentičnosti a nekazí je vyumělkované fabulace. Jak jinak – jde o skutečné postřehy aktuálně zveřejňované na blogu a autorka již ve svých předchozích knihách dokázala svou schopnost nestranného pozorovatele a vtipného vypravěče. Jednotlivé články mají ještě jeden velmi specifický rys. Většinou chybí pointa. Důvod je jednoduchý, příběhy, odposlouchané či od odpozorované v taxíku nebo při tlumočení u soudu, se aktuálně dějí, vyvíjejí se, ale nekončí. Zvědavý čtenář se může cítit neuspokojený, frustrovaný tím, že v nejlepším najednou nastává konec. Navíc skutečnost, že jde o reálný příběh, brání vymýšlet si vlastní konec. Iva Pekárková je však ve svém vyprávění důsledná a nepodléhá pokušení vymýšlet si dramatické konce.

Postřehy vyznívají maximálně nestranně, autorka se úspěšně pokouší držet linii názoru, že v každé skupině či národu se vyskytují dobří i špatní lidé. V kontrastu s touto snahou se ocitá určitá generalizace typické české povahy srovnávaná s typickou anglickou povahou.

Pro českého čtenáře mají Postřehy z Londonistánu několikerý význam. Zejména jde o zasvěcený pohled do míst, kam běžný turista nezabloudí, a mezi komunitu lidí, vyznávající sice jiné náboženství, avšak ne militantní. Pro tyto lidi, kteří se především chtějí uživit, je terorismus stejně nebezpečný, jako pro všechny ostatní. Pokud nastane vhodná konstelace, může se stát, že silná komunita zejména muslimů bude žít i v Praze. Můžeme tedy prostřednictvím postřehů Ivy Pekárkové do útrob budoucího Pragistánu nahlédnout už nyní. Pokud by čtenář chtěl, mohl by v knize spatřovat propagaci rozvoje multikulturní společnosti, zastánci i odpůrci v ní budou hledat významy tohoto charakteru, já je však nevidím a ani vidět nechci.

Ivě Pekárkové život v Londonistánu vyhovoval, ale její postoje nereflektují skutečné názory Angličanů, pouze to, jak se projevují navenek, což při jejich rezervovanosti nemá žádnou výpovědní hodnotu. Přiznám se, že konstatování Ivy Pekárkové, že ji nikdo neokradl, protože byla vždy ve střehu, sice chápu, ale nepovažuji za uspokojivé pro sebe, ani pro svou rodinu. Předcházet konfliktům vyhýbáním se určitým místům, nenavazováním očního kontaktu či pokusy o strategickou psychologii, mi připadá jako neustálé ustupování, s nímž má náš národ z dvacátého století tak smutné zkušenosti.

Postřehy z Londonistánu
Autor Iva Pekárková
Nakladatelství Mladá fronta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 256
ISBN/EAN 978-80-204-3769-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení