Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Echo Heron – Poledne u Tiffanyho

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Lampy od Tiffanyho jsou známé po celém světě. Jsou to mistrovské kousky a každá z nich je originálním kusem, ale víte, kdo je jejich autorem? Nedávno se našly dopisy, které dokazují, že ne všechna sláva, kterou si přivlastňoval Louis Tiffany, mu patřila.


knihaAutorka Echo Heronová se ve své knize Poledne u Tiffanyho (vyšla v roce 2015 v nakladatelství Metafora) zaměřila na příběh úžasně talentované umělecké designérky Clary Wolcottové, která od roku 1888 pracovala pro firmu Tiffany a bohužel nikdy nedosáhla takového uznání, které by si určitě zasloužila.
   
Clara Wolcottová byla velmi nadaná, na co sáhla, to se jí dařilo. Díky ní mohly u Tiffanyho pracovat ženy a sama Clara dokonce toto ženské oddělení řídila. Bohužel se ale nenarodila v době, která by přála ženám v práci, a tak každý den bojovala se žárlivostí svých mužských kolegů a s nepřejícností svého okolí. Ona se ale nedala a šla dál za svým snem. Nebylo jí však přáno. Přestože pracovala perfektně a dřela do úmoru, svět se nikdy nedozvěděl o tom, že všechny ty skvělé návrhy a úžasné výrobky, kterými se Tiffany chlubil a vydělával na nich jmění, jsou ve skutečnosti její. Naštěstí se teď můžete dozvědět, že za to, že existují krásné Tiffanyho lampy, může jedna skromná a šikovná žena.
   
V současné době se velice rozmohl žánr životopisných románů. Skutečná fakta jsou zaobalená do vymyšlených příběhů, které spolu tvoří dokonalou mozaiku, která se čte jedna radost. Echo Heronová se zařadila mezi autory, kterým tento žánr rozhodně sedí. Použila dopisy, které si Clara týden co týden vyměňovala se svou rodinou, studovala dostupné materiály o rodině Louise Tiffanyho a soudobé noviny, aby mohla své postavy co nejlépe popsat a děj zasadit do uvěřitelného prostředí. Když si spoustu z toho, co je v knize obsaženo, musela domyslet, tak svou představivost využila naplno. Například o Claře Wolcottové moc informací nenašla, a tak její postavu stvořila na základě vzpomínek jejích příbuzných.
   
Vyprávění je tedy prokládáno životopisy Clary, její matky a sester a deníkových zápisů Louise Tiffanyho. Plynulost děje to rozhodně neruší, naopak ho tyto části skvěle doplňují o detaily, které by si člověk těžko vymýšlel. Na konci knihy je pak umístěna poznámka autorky, odkud se dozvíte, kde autorka čerpala a co se v současné době stalo s budovami, ve kterých hlavní děj probíhal. Třeba vás tato poznámka inspiruje k dalšímu studiu tohoto tématu.
   
Vyzdvihla bych také popisné části, kde se autorka věnuje výrobkům, na nichž Clara zrovna pracuje. Popisy jsou detailní a vy tak máte možnost představit si, jak daný předmět vypadá. A to opravdu detailně, od kresleného návrhu, přes použitý materiál až k odstínům barev.
   
Líbí se mi, že si autorka zahrála pěkně i s názvem knihy. Poledne u Tiffanyho totiž hlavní hrdinka vždy trávila psaním dopisů svým blízkým, takže se v názvu snoubí vše důležité – dopisy, rodina i její vysněná práce.
   
Pokud jste si tedy tento žánr oblíbili, určitě se vám Poledne u Tiffanyho bude líbit. Nejenže se skvěle pobavíte u četby, ale navíc se dozvíte i něco z historie. Spojíte tedy zábavu s užitečným.

Ukázka

„Vaše lampy s vistárií a s leknínem vyhrály zlaté medaile. Staly se senzací celé výstavy.
Zaplavilo ji nadšení. „Zlaté medaile? Jste si jistý? Obě?“
„Jsem si jistý,“ zasmál se Philip. „Evropské noviny o nich píší, že jsou jedinečné, převratné a revoluční.“
„Dostal tu zprávu i Tiffany?“ zeptala se dychtivě. „Ví o tom?“
„Ví o tom už řadu týdnů.“ Philip ji vzal za ruce. „Dozvěděl se to v červnu.“
Ucítila, jak se jí v hrdle usazuje zklamání a tlačí jako železná koule. Zavřela oči a snažila se nerozplakat.
„To zlato jste ale vyhrála vy,“ popleskal ji Edward jemně po rameni. „Na toho zlomyslného závistivého pokrytce se vykašlete. Jenom žárlí, to je celé. Lidé jsou z vašich lamp nadšení a to je pro vás jako umělkyni to nejdůležitější.“ (str. 302)

Poledne u Tiffanyho
Autor Echo Heron
Překlad Blanka Petáková
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 456
ISBN/EAN 978-80-7359-474-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení