Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Roberta Richová – Porodní bába z Benátek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
porodni-baba-z-benatek

S knihami o porodních bábách jakoby se roztrhl pytel. Počínaje veleúspěšnou ságou od Sabine Ebertové začala česká nakladatelství vydávat spoustu dalších knih s podobným tématem. Zdá se, že když kniha nese v názvu slova porodní bába“, je úspěch a prodejnost knihy zaručena. Jak to však je u novinky z nakladatelství Knižní klub – Porodní bába z Benátek americké spisovatelsky Roberty Richové?


porodni-baba-z-benatekHlavní hrdinkou je – jak jinak – porodní bába, mladá Židovka Hannah. Žije a pracuje v židovské komunitě v ghettu v jedné části renesančních Benátek. Konec 16. století je v Benátkách, stejně jako jinde, pro Židy velmi nemilosrdný. Platí zde tvrdá pravidla a zákony, které je třeba dodržovat, aby byli Židé co nejméně napadáni a obviňováni křesťany z různých přestupků a zločinů, které mnohdy ani nespáchali. V této situaci za Hannah přijde rabín spolu se dvěma neoblomnými křesťanskými šlechtici, kteří ji žádají, aby pomohla při porodu manželce jednoho z nich. Žena rodí již mnoho hodin, je zesláblá, nemocná a pohybuje se nad propastí smrti. Pokud Hannah půjde a žena či dítě při porodu zemře, bude to mít obrovské následky nejen pro ni, ale ohrozí i celé ghetto. Hannah váhá. Není však v situaci, kdy si může vybírat. Její manžel Izák je zajat na Maltě a ona potřebuje spoustu peněz, aby jej mohla vykoupit. A tak přes rabínovy protesty přijímá a vydává se do šlechtického paláce na laguně. 

Postupně sledujeme v oddělených kapitolách příběh Hannah a příběh jejího chotě Izáka. Zatímco Hannah bojuje o život rodičky a dítěte, Izák bojuje o svůj vlastní. Ocitá se na ostrově, kde je zajat a prodán jako otrok. Jeptiška, která ho koupí, požaduje, aby konvertoval na křesťanskou víru. Má to udělat, aby si zachránil život? Ale jak by se potom mohl vrátit k Hannah? 

Autorka dokázala rozehrát dramatický příběh plný rychlých zvratů na poměrně malém počtu stran. Spíše než o románu můžeme mluvit o historické novelce (250 stran). Přesto se jedná o velmi poutavý příběh, který neodložíte z ruky. Richová vsadila na prudký spád událostí a svižné rozhovory a přesto dokázala věrně popsat renesanční Benátky a uchopit do svých rukou čtenářovy emoce. Málokterá žena zůstane klidná při líčení dramatického porodu s nejistým koncem, i když tady si autorka pomohla svou fantazií, když vložila do rukou porodní báby nástroj nelegální a především neexistující, kterým mohla Hannah novorozence zachránit, stejně jako zabít. Když se pak odehrává boj mezi Hannah a jedním z mužů o život několikatýdenního miminka, tají se čtenáři dech. Oproti tomu Izákův pobyt na Maltě se nezdá z autorčina vyprávění tak krutý, jak popisuje a nějak nemám pocit, že Izák opravdu hladověl a chřadnul. Spíše to na mě působilo, že celkem v pořádku přežíval. 

Celkově musím knížku zhodnotit jako velmi pěkné a napínavé čtení, s romantickými zápletkami, stejně jako dramatickými a místy velmi dojemnými okamžiky. Autorka dobře ví, v jaké chvíli ukončit kapitolu, aby udržela napětí čtenáře, a tak se snadno stane, že jakmile knížku otevřete, nebudete ji chtít odložit. 

Na závěr bych podotkla, že ačkoli jsem nečetla všechny knihy, které na téma porodních bab v Čechách v poslední době vyšly a na něž jsem narážela v úvodu, tato kniha je podle mě jedna z nejlepších. Zajímavá je také tím, že se částečně odehrává v židovském ghettu a ukazuje mnoho zvyklostí a náboženských rituálů, které Židé dodržují. Autorka měla dobře nastudované náboženské i historické dobové reálie a dokázala vše potřebné vysvětlit, aniž by čtenáře zatěžovala sáhodlouhými popisy. Proto je její kniha skvělým oddechovým čtením a zároveň pobaví i trochu poučí. 

Nezbývá mi než doufat, že nakladatelství Knižní klub brzy vydá i volně navazující druhý díl. Pravdou je, že si autorka nechala mnoho prostoru na další zajímavé osudy svých hrdinů, takže je určitě na co se těšit. 

RICHOVÁ, Roberta. Porodní bába z Benátek. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015, 254 stran. ISBN 978-80-242-5114-1.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení