Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Roberta Richová – Porodní bába z Benátek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
porodni-baba-z-benatek

S knihami o porodních bábách jakoby se roztrhl pytel. Počínaje veleúspěšnou ságou od Sabine Ebertové začala česká nakladatelství vydávat spoustu dalších knih s podobným tématem. Zdá se, že když kniha nese v názvu slova porodní bába“, je úspěch a prodejnost knihy zaručena. Jak to však je u novinky z nakladatelství Knižní klub – Porodní bába z Benátek americké spisovatelsky Roberty Richové?


porodni-baba-z-benatekHlavní hrdinkou je – jak jinak – porodní bába, mladá Židovka Hannah. Žije a pracuje v židovské komunitě v ghettu v jedné části renesančních Benátek. Konec 16. století je v Benátkách, stejně jako jinde, pro Židy velmi nemilosrdný. Platí zde tvrdá pravidla a zákony, které je třeba dodržovat, aby byli Židé co nejméně napadáni a obviňováni křesťany z různých přestupků a zločinů, které mnohdy ani nespáchali. V této situaci za Hannah přijde rabín spolu se dvěma neoblomnými křesťanskými šlechtici, kteří ji žádají, aby pomohla při porodu manželce jednoho z nich. Žena rodí již mnoho hodin, je zesláblá, nemocná a pohybuje se nad propastí smrti. Pokud Hannah půjde a žena či dítě při porodu zemře, bude to mít obrovské následky nejen pro ni, ale ohrozí i celé ghetto. Hannah váhá. Není však v situaci, kdy si může vybírat. Její manžel Izák je zajat na Maltě a ona potřebuje spoustu peněz, aby jej mohla vykoupit. A tak přes rabínovy protesty přijímá a vydává se do šlechtického paláce na laguně. 

Postupně sledujeme v oddělených kapitolách příběh Hannah a příběh jejího chotě Izáka. Zatímco Hannah bojuje o život rodičky a dítěte, Izák bojuje o svůj vlastní. Ocitá se na ostrově, kde je zajat a prodán jako otrok. Jeptiška, která ho koupí, požaduje, aby konvertoval na křesťanskou víru. Má to udělat, aby si zachránil život? Ale jak by se potom mohl vrátit k Hannah? 

Autorka dokázala rozehrát dramatický příběh plný rychlých zvratů na poměrně malém počtu stran. Spíše než o románu můžeme mluvit o historické novelce (250 stran). Přesto se jedná o velmi poutavý příběh, který neodložíte z ruky. Richová vsadila na prudký spád událostí a svižné rozhovory a přesto dokázala věrně popsat renesanční Benátky a uchopit do svých rukou čtenářovy emoce. Málokterá žena zůstane klidná při líčení dramatického porodu s nejistým koncem, i když tady si autorka pomohla svou fantazií, když vložila do rukou porodní báby nástroj nelegální a především neexistující, kterým mohla Hannah novorozence zachránit, stejně jako zabít. Když se pak odehrává boj mezi Hannah a jedním z mužů o život několikatýdenního miminka, tají se čtenáři dech. Oproti tomu Izákův pobyt na Maltě se nezdá z autorčina vyprávění tak krutý, jak popisuje a nějak nemám pocit, že Izák opravdu hladověl a chřadnul. Spíše to na mě působilo, že celkem v pořádku přežíval. 

Celkově musím knížku zhodnotit jako velmi pěkné a napínavé čtení, s romantickými zápletkami, stejně jako dramatickými a místy velmi dojemnými okamžiky. Autorka dobře ví, v jaké chvíli ukončit kapitolu, aby udržela napětí čtenáře, a tak se snadno stane, že jakmile knížku otevřete, nebudete ji chtít odložit. 

Na závěr bych podotkla, že ačkoli jsem nečetla všechny knihy, které na téma porodních bab v Čechách v poslední době vyšly a na něž jsem narážela v úvodu, tato kniha je podle mě jedna z nejlepších. Zajímavá je také tím, že se částečně odehrává v židovském ghettu a ukazuje mnoho zvyklostí a náboženských rituálů, které Židé dodržují. Autorka měla dobře nastudované náboženské i historické dobové reálie a dokázala vše potřebné vysvětlit, aniž by čtenáře zatěžovala sáhodlouhými popisy. Proto je její kniha skvělým oddechovým čtením a zároveň pobaví i trochu poučí. 

Nezbývá mi než doufat, že nakladatelství Knižní klub brzy vydá i volně navazující druhý díl. Pravdou je, že si autorka nechala mnoho prostoru na další zajímavé osudy svých hrdinů, takže je určitě na co se těšit. 

RICHOVÁ, Roberta. Porodní bába z Benátek. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015, 254 stran. ISBN 978-80-242-5114-1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení