Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Kateřina Dubská – Dcery

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
strom

Ženy, bytosti se šestým smyslem - přesně tak je vykreslila Kateřina Dubská v románu Dcery. Jde o ságu rodiny, ve které místo sjednotitelek klanu zastupují ženy.


knihaKniha o několika generacích jedné rodiny. Román mapuje jejich nelehké osudy na pozadí našich dějin. Každý člen má své osobní bolesti a strasti, bojuje své osobní bitvy. Někdy se do boje zapojí celá rodina a pomáhá, jindy si musí každý poradit sám.

Vše začíná přestěhováním z venkova do Prahy. Najednou se ocitnou v novém prostředí a musí se s tím vypořádat. Zejména mnohonásobná matka a hlava rodiny Josefka se nemůže s novým prostředím sžít. Snaží se chránit své děti, ale ty ji neposlouchají, mají svou hlavu a vrhají se do svazků, které nejsou vždy šťastné. Matka se snaží pomáhat, ale její síly už jsou omezené. Pomalu se rodina rozpadá.  Jednotliví členové se stěhují do různých koutů země, přestávají být v kontaktu, přestávají si navzájem poskytovat tolik potřebnou oporu.

K čemu je nám to, co víme. K čemu je nám to, co cítíme při pohledu do tváře známého či neznámého člověka, to poznání, které nejednou udeří do bránice jako pěst, slova se tlačí na jazyk a zaplavují hlavu zmatkem. K čemu jsou slova, když je stejně nikdo neslyší a slyšet nechce, a když je vyslovím, udeří mě cizí oči vztekem z nevyžádané rady? Je jen málo chvil, kdy zapustí kořínky v mysli toho druhého a zalévána pochopením vyrostou a dají své plody. Proč neumím pomoci svým dětem, proč mi nezbývá,  než sledovat, jak na své vlastní cestě zakopávají o kameny, které já viděla už dřív. Proč jsem jen odsouzená čekat, až se poraní? [1]

Velká rodina, plno sourozenců a matka, která má vše na starosti a o všem rozhoduje. Navíc tato matka má zvláštní dar. Dokáže nahlížet do lidské duše a na první pohled pozná, kdo je jaký člověk. V plamenu svíčky dokáže vidět budoucnost svých blízkých. Vidí dobré, ale i to špatné. Ne vždy je za ten dar vděčná, někdy je lepší nevědět. Navíc její děti neposlouchají její dobře míněné rady. Mají svou hlavu. Do života rodiny zasahují i historické události, válka, komunizmus, atd. Někdy se sourozenci svěří se svými trápeními, někdy si je nechávají jen sami pro sebe. Zdá se, že ženy v této rodině nemají zrovna šťastnou ruku při volbě svých životních partnerů. Pak se trápí a své trápení přenášejí i na své děti.

Kniha je psaná velmi poutavým stylem a nutí nás přemýšlet. Jde vidět, že autorka má ke svým postavám vztah. Je pro ni důležité pochopení jednotlivých skutků.  Některé vzorce chování předáváte svým dětem. Některá záměrně, některé nechtěně. Děti nás napodobují v tom, jak se k sobě navzájem chováme, jaký máme postoj ke kultuře, ale i v tom, jaké partnery si volíme pro svůj život. Z těchto rodinných zvyků se jen velmi špatně a pomalu dá vymanit.

Z postav se nejvíc zabýváme Katkou. Má v knize největší prostor. Dokázala se vymanit ze vzorců chování, které se v její rodině dědí. Je to nejkladnější postava celého příběhu. Život neměla lehký, ale dokázala se postavit na vlastní nohy.

V této knize si každý najde něco pro sebe. Je zde popsáno vše, s čím se v životě můžeme setkat. Zklamání, strach, neúspěch, neštěstí, ale i úspěch, láska, bezpečí. Někdo má problémy v partnerské rovině, jiný si nerozumí s rodiči. Naše postavy zjistí, že musí své problémy řešit a ne jen před nimi zavírat oči. Některé pasáže se nečtou jednoduše a čtenář se k nim musí vrátit, aby je plně pochopil. Jsou zde napsány velké životní pravdy, ke kterým je potřeba se dopracovat a dorůst. Problémy rodičů se přesouvají na děti a ty je řeší zase ve svém životě.

Román Dcery je napínavá sága jedné neobyčejné rodiny. Určitě se pobavíte a navíc se zamyslíte nad svým životem.

[1] DUBSKÁ, Kateřina. Dcery. Vydání první. Brno: Jota, 2015, 598 stran. ISBN 978-80-7462-801-6. Str. 38

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení