Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Luca di Fulvio – Chlapec, který rozdával sny

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Začátek 20. století. Amerika. New York. Svět, kde se rodí Hollywood a Broadway. Svět, ve kterém každý jde za svým americkým snem a ghetto je plné těch, jež ho přes všechnu dřinu nikdy nedosáhnou. Svět, ve kterém se to hemží gangstery a kriminálníky. Christmas Luminita - vypravěč příběhů, jaký je ve zbídačeném světě, do nějž se narodil, více než zapotřebí. Chlapec, který rozdává sny. Naději.


knihaChlapec, který rozdával sny – tak se jmenuje nový bestseller italského autora Luca di Fulvia. Je příběhem o lidech pocházejících z odlišných prostředí, kteří jdou za svým snem a snaží se získat pro sebe i své blízké ten skvělý život, jaký Amerika nabízí. Každý svým vlastním způsobem. Komu se to podaří a kdo se vydá po cestě, která nutně vede k neúspěchu a zapomnění?

Hned na začátku se čtenář seznámí s Christmasem, chlapcem, který má talent vnuknout lidem myšlenky, aniž by je vyslovil. Díky své ohromné fantazii se z chudého chlapce bez přátel náhle stane chudým chlapcem s jedním přítelem, a navíc si o něm všichni myslí, že je obávaným gangsterem a vydělává hromady peněz. To je začátek Christmasovy cesty životem, na které se díky píli a odhodlání nemůže vyhnout slávě a úspěchu, po kterých touží. Jsou pro něj však přesto až na druhém místě. Tím pravým smyslem jeho života je Ruth – dívka, která se stala snem chlapce, který rozdával sny.

Christmas se s ní seznamuje za ne zcela přívětivých okolností. Najde ji potlučenou a zkrvavenou na místě, kde ji zanechal Bill – muž, který ji unesl a znásilnil –, a musí ji rychle odnést do nemocnice. I přesto se do ní Christmas na první pohled zamiluje a započne tak příběh, který nemůže skončit ničím jiným, než že si hlavní hrdinové padnou do náruče. Jejich cesta k tomuto okamžiku je však – jak už to v románech bývá – dlouhá a plná všemožných výmolů.

Ruth se s rodiči přestěhuje do Kalifornie, Christmas, který zůstává v New Yorku, sivšak pořád pamatuje na sen, který mu vnukla – mluvit v rádiu, aby ho Ruth mohla poslouchat – a tento sen ho drží na správné cestě. Stane se z něj autor rádiových pořadů a divadelních her, kterého zná celá Amerika. Ruth se zase mezitím vypracuje v proslulou fotografku.

Když se po dlouhé době opět setkají na premiéře Christmasovy hry, jsou z nich už docela jiní lidé, než tenkrát, když se poznali. Lidé, kteří jsou připraveni nechat minulost za sebou, kteří jsou připraveni jeden druhého milovat a už nikdy znovu neopustit. Čas, který strávili od sebe, z nich udělal dokonalý pár – dva lidi, kteří dokážou krutému světu kolem sebe čelit sami a zároveň si uvědomují, že smyslem života je najít člověka, díky kterému už sami nikdy nebudou.

Opona se se šustěním otevřela.
Christmas natáhl ruku a sevřel Ruthtinu dlaň.
Z jeviště se ozval zvučný hlas.
„Dobrou noc, New Yorku.“ [1]

A co se dál děje s Billem? Ani o jeho osudu autor neopomíná vyprávět. Nějakou dobu se zdá, že ho nečestnost, lži a zločiny dovedou ke stejnému úspěchu, jakého naši hrdinové dosáhli tvrdou prací. Bohatství, kterého dosáhneme nepoctivou cestou, však nikdy nemá dlouhého trvání a naše zločiny nás vždy nakonec dostihnou. A tak se na závěr dočkáváme kromě vytouženého šťastného konce i jakéhosi morálního poučení.

Příběh byl relativně předvídatelný – kdo by u podobné knihy nečekal hned od začátku happy end? – díky autorovu originálnímustylu byl přesto kouzelný a dojemný. Já osobně většinou odsuzuji knihy o teenagerech, které píšou dospělí, protože vinou času, který je od nich dělí, se do svých hrdinů bohužel nedokážou dokonale vcítit. To platí částečně i u téhle, v některých myšlenkách, názorech i postojích Christmase a Ruth jsem se ovšem občas dokázala poznat tak hluboce, že jsem obdivovala autora, který si zřejmě ještě dobře pamatuje, jaké to je být mladý a poznávat síly, které hýbou světem.

Také obraz New Yorku na začátku 20. století na mě celkem zapůsobil. Ghetto, které se hemží vrahy a gangy, a na druhé straně Hollywood, kde je život podáván jako ta nejkrásnější pohádka – dokonalé místo, kam zasadit svůj román. A přestože se čtenář patrně neubrání úvahám, jak moc se New York v knize skutečně podobá New Yorkutehdejšímu, je to právě ta báječná atmosféra z minulosti, která odlišuje tento román od spousty dalších o zamilovaných teenagerech. Dává mu něco výjimečného, díky čemu jsem u něj vydržela až do konce a se zatajeným dechem čekala, co se bude dít dál.

Kniha si čtenáře určitě dokáže získat. Podle mě má však potenciál dokázat daleko víc. Příběh, atmosféra i postavy jsou skvělé, v něčem jistě dokonce unikátní. Stačilo by málo, aby mě dokázaly opravdu dokonale uchvátit, aby se staly nezapomenutelnými. Jenže nebyly. Přes všechny jeho kvality mi v knize přece jen něco chybělo. Možná nějaká hlubší myšlenka, která by mi opravdu uvízla v hlavě a poskytla mi nový pohled na svět. A tak přestože jsem si čtení užila, Chlapec, který rozdával snynení kniha, ke které se budu ještě vracet.

[1] FULVIO, Luca di. Chlapec, který rozdával sny. Vyd. 1. Překlad Marta Bárová. Praha: Knižní klub, 2015, 510 stran. ISBN 978-80-242-4954-4. Str. 510.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení