Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Louise Penny – Nejkrutější měsíc: případy vrchního inspektora Gamache

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Vrchní inspektor Gamache je zpátky a v plné síle! Milovníci kanadské autorky Louise Pennyové se po roce dočkali nového případu sympatického vyšetřovatele, který vás uchvátí od první stránky. Nejkrutější měsíc je již třetím dílem série z malé vesničky, kde tentokrát za velmi zvláštních okolností umírá mladá žena, jež se vyděsila k smrti. Jednalo se však o vraždu? Tak na tuto odpověď si musíte ještě nějakou chvilku počkat.


knihaArmand Gamache je povolán k záhadnému případu, v němž se sbíhají osudy a příběhy lidí z okouzlující vesničky Three Pines, aby vyústily v překvapivý závěr. Při duchařské seanci madam Blavatské ve starém domě Hadleyových (milovníci této série jistě ví, o který dům se jedná) dojde k prazvláštní situaci. Madeleine Favreauová umírá. A před námi i před vyšetřovacím týmem vyvstává řada otázek může člověk zemřít hrůzou? Může duch temného domu žádat další oběť a sám si ji vzít? Může láska zabíjet? 

Spolu s rozkrýváním hlavní dějové linky autorka opět rozvíjí i starý příběh Armanda Gamache, který započal dávno před tím, než se s ním čtenáři měli možnost seznámit, a o němž již bylo ledacos naznačeno. Arnotův případ, jenž mu zkazil pověst i kariéru v Sureté, je stále živý. A nepřítel, blízký nepřítel, zaútočí tentokrát na jeho nejcitlivější místo. Na jeho rodinu. Jak si inspektor poradí s dvojím tlakem? Odvrátí nebezpečí? Odhalí zlo číhající ve stínu? Najde vraha? Nebo to nakonec ani vražda nebyla? Odpověď naleznete v knize, již otevřete a nepustíte. 

„Každé roční období je nepředvídatelné,“ oponoval Peter. Na podzim hurikány, v zimě sněhové bouře.“ 
„Ale tím jen dokazuješ, co jsem měla na mysli,“ prohlásila Ruth. Můžeš říct, co hrozí. V jiných ročních obdobích všichni víme, co můžeme čekat. Ale na jaře ne. Na jaře bývají nejhorší záplavy. Lesní požáry, vražedný mráz, sněhové bouře i sesuvy bahna. Příroda je úplně pomatená. Může se stát cokoli.“ 
„Na jaře ale bývají nejkrásnější dny,“ namítla Clara. 
„Pravda, zázrak znovuzrození. Říká se, že na té myšlence staví všechna náboženství. 
Ale některé věci je lepší nechat pohřbené.“ [1] 

V knize se znovu setkáte se starými dobrými známými: s Clarou a Peterem, Gabrim a Olivierem, básnířkou Ruth. Ale poznáte i nové postavy, jež s dějem pořádně zamotají a dokreslují tak jedinečnou atmosféru vyprávění. Louise Pennyová patří k výtečným vypravěčkám. Vede vás zapeklitými zákrutami lidských povah s jistotou a bravurou. Nezaváhá, neuhne, snad proto se nikdy neztratíte. Ale nikdy vás nenechá poznat víc, než právě potřebujete. Jednotlivé úhly pohledu, z nichž je příběh vyprávěn, se skvěle doplňují a tvoří tak působivý celek. Nedá se ale jednoznačně říct, že by kniha měla více vypravěčů. Vlastně ji vypráví všichni a nikdo. Každý dostane svůj prostor, i nesympatická agentka Nicholová. Rozhodně se máte na co těšit. 

Děj plyne pozvolně a přirozeně, stejně jako se jednotlivé říčky stékají v silnou řeku. Knižní klub je také nutné pochválit za výběr překladatelky, která si s nelehkým originálním textem poradila krásnou, lehkou češtinou. 

Nejkrutější měsíc by rozhodně neměl chybět ve vaší knihovně. A pokud jste zatím na Armanda Gamache nenarazili, vřele doporučuji dokoupit si první dva díly, Zátiší a Vražedný chlad. Nebudete litovat. 

[1]  PENNY, Louise. Nejkrutější měsíc: případy vrchního inspektora Gamache. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2015. 384 s. ISBN 978-80-242-5048-9. Str. 13. 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení