Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Johanna Basford – Čarovný les. Antistresové omalovánky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Jako děti jsme kreslívali běžně. Po papíru, novinách, někdy i po zdech. A pak jsme na to zapomněli. Na čas, protože nyní omalovánky pro dospělé zažívají svůj rozkvět. A to je dobře. Vymalovávání podle psychologů snižuje stres. Johanna Basfordová ve své knize antistresových omalovánek Čarovný les představuje zájemcům tajuplnou říši plnou lesních strání, vířících listů a plachých zvířat. Jen popadnout barvičky a pustit se do vymalovávání.


knihaSkvělé antistresové omalovánky od Johanny Basfordové vás vezmou na cestu čarovným lesem, na níž máte najít devět symbolů, které vám otevřou bránu hradu uprostřed lesa, a vy zjistíte, co se tam skrývá. Vybarvování a kreslení je pomalá, relaxační a meditativní činnost. Myšlenky se vám zpomalí, zbavíte se stresu a napětí, zklidníte se a naberete síly na další den. Nedávejte si žádné termíny, nic si neslibujte, vybarvujte, když se na to budete cítit, a tak dlouho, jak vás to bude bavit. 

Jste po dlouhém dni v práci či ve škole unavení? Bez života? Plni stresu? A jak se nepříjemných pocitů co nejpříjemněji zbavit? Jednou z možností je usednout k antistresovým omalovánkám a u nich zapomenout na svět. Odpočinout si, odreagovat se. Vrátit se zpět do dětského světa, různě kombinovat barvy a nechat se pohltit. Zapomenout na čas. Nechat život plynout. Jen vybarvovat. 

Proč jsou účinky omalovánek antistresové? Při jejich vymalovávání se vracíme zpátky do minulosti, do svého dětství, které bylo pro většinu z nás symbolem objevování, spontánnosti, tvoření, klidu a radosti. Při vybarvování se také zapojují obě části mozku a musí spolu spolupracovat. Navíc vymalovávání je snadné a díky omalovánkám může svým způsobem tvořit úplně každý. A to přináší radost a pocit smysluplnosti. 

Čarovný les jsou kouzelné omalovánky jako stvořené na dlouhé zimní večery. Za mě patří asi k jedněm z nejpůvabnějších na trhu. V publikaci naleznete různé motivy, jako jsou lesní stráně, zvířata, či hrady. Vše je ještě doplněno tajemným hledáním devíti symbolů, do kterého se můžete nebo nemusíte pustit. Já se do něho třeba nepouštím, jen si užívám vybarvování. 

Omalovánky Čarovný les jsou vytištěny na trochu silnější papír, takže se dají vykreslovat i fixy. Přesto je lepší si zkontrolovat, zda se nepropíjí na druhou stranu. Omalovánky jsou totiž vytištěny z každé strany listu, což není úplně šikovné. I proto raději používám pastelky, líp se mi s nimi i stínuje. Publikace je většího formátu, takže vybarvování obrázků nějakou tu chvilku zabere, což mi vyhovuje. 

Knížku doporučuji nejen lidem s vyšší hladinou stresu v krvi, ale každému, kdo se chce odreagovat. Dokážu si představit, že si s omalovánkami vyhraje celá rodina. Každý může popustit svou uzdu fantazie a najít si ornament a kombinaci barev, která se mu nejvíc líbí. A pokud se některý z motivů obzvlášť vydaří, může se stát krásnou výzdobou interiéru či originálním a osobním dárkem pro někoho z našich blízkých. 

Basfordová, J. Čarovný les. Antistresové omalovánky. Vyd. 1. Praha, Grada, 2015, 92 s. 978-80-247-5736-0

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení