Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Scott Westerfeld – Mezi dvěma světy

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
kniha

Pokud se chcete dozvědět něco nového o zákulisí knižní tvorby, stačí se začíst do románu Mezi dvěma světy. Poznáte mladou spisovatelku a budete pozorovat její vnitřní boj odrážející se v její tvorbě.


knihaKniha Mezi dvěma světy Scotta Westerfelda vypráví dva odlišné příběhy. V jednom sledujeme zrod mladé spisovatelky a její první krůčky ve světě literatury. Zažíváme s ní nejistotu při vzniku její první knihy a zároveň i poznání jí samé. V druhém příběhu sledujeme její knihu, dobrodružství, které se před našima očima přepisuje a tvoří. Je to střet dvou světů, které jsou ale vzájemně pevně spjaté. 

Scott Westerfeld se narodil v Texasu, nyní žije střídavě v Sydney a New Yorku. Je autorem známé a velmi dobře přijímané série Leviatan. Už v této knize se zaměřil na pohledy z více stran. 

Při čtení pozorujeme, jak se dva úplně odlišné světy prolínají a jak jsou na sobě závislé. Zrod mladé spisovatelky, všechny její nejistoty a pochyby. Darcy se snaží osamostatnit, žít podle toho, co chce ona, a ne podle představ, které jí vtloukají od dětství její rodiče. To, že napsala knihu, připisuje spíš náhodě, než svému talentu. Chce se změnit a stát se někým, koho si vysnila. Možná vidí svět až moc růžově, ale její mládí ji omlouvá. 

Druhá rovina se odehrává ve vymyšleném světě v Zásvětí. Hlavní hrdinka také prodělává přerod. Mění se v důsledku událostí, které nemohla ovlivnit. Svoji přeměnu také není schopná  korigovat, pere se v ní to, co chce, a to, co si myslí, že je její povinnost. Chtěla by dělat všechno správně, ale někdy jí to nevyjde a chová se impulzivně. 

Darcy nechápala, proč mu lže. Zásvětí jí prostě vytrysklo z prstů a neměla v úmyslu dělat pro Patelovou 2 žádný hrubý náčrt. Byla si jistá, že vůbec neví, jak na to. 
Bylo docela dobře možné, že neví ani to, jak psát romány, že minulý listopad byl nějaká statistická chyba. Jestliže v jediné chvíli vznikají na světě stovky tisíc textů, některé jsou určitě dobré jen náhodou, jako když opice napíše pasáž ze Shakespeara. Jenže ten klikař opičák by už nikdy žádný další sonet nenapsal, ani kdyby mu dali nakladatelskou smlouvu.
[ 1] 

Kniha vás pohltí. Nedokážu se rozhodnout, která část knihy se mi líbí víc. Jsem nadšená z příběhu Darcy. Její pocity a nejistoty jsou nám všem velmi dobře známé. Občas pochybnostmi trpíme asi všichni, jen to nedáváme najevo. Darcy se ocitá sama v cizím městě, ví, že lidé od ní očekávají odpovědnost, ale ona sama ani netuší, co vlastně chce. Lizzie a její setkání s jiným světem. Způsob, jak reagovala na vše nové a na situace, ve kterých se ocitla. Všechno bere tak samozřejmě, jako by už dávno tušila, že nějaké Zásvětí existuje a že je s ním spojená. Popis světa, který je novátorský. Možnosti, které přerod Lizzie přinesl, a jak to vše využila. 

Moc se mi líbily vedlejší postavy. Samozřejmě Imogen. Byla svá, nechtěla se měnit a nikomu nedovolila ji ke změně přinutit. Nisha, která byla tak dospělá, rozumná a moudrá, až se to zdálo neuvěřitelné. V druhé rovině nezapomenutelná Mindy. Je to velmi silná postava. Krásný a tajemný Jamarádž, který se nedokázal vyjádřit. Vždy jen naznačoval, jako by pro něj bylo nemožné vyslovit své myšlenky nebo si nebyl jistý sám sebou a tím, co chce. 

Děj mě zcela pohltil. Vždy, když příběh přecházel z jedné roviny do druhé, mi to bylo líto. Chtěla jsem ještě zůstat s Darcy nebo Lizzie. Nedokážu posoudit, jak se shodovala kniha s realitou práce nakladatelství a autorů. Přesto se mi líbilo nakouknutí za závěsy světa knih, nakladatelství a autorů. 

[ 1] WESTERFELD, Scott. Mezi dvěma světy. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2015, 483 stran. ISBN 978-80-7447-961-8. [ str.50]

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení