Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Rowan Coleman – Není co ztratit

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Domácí násilí je něco, o čem se sice ve společnosti mluví, ale jeho hlavní aktéři většinou mlčí. Agresoři se tím chlubit nepotřebují a oběti raději mlčí, aby si svou situaci ještě nezhoršily. Stejně tomu tak je i u hlavní postavy nejnovější knihy Rowan Coleman.


knihaRose Pritchardová se na tento krok připravovala již dlouho. Čekala na poslední kapku v poháru trpělivosti a ta přišla ve chvíli, kdy její manžel neudeřil jenom ji, ale i jejich úžasnou sedmiletou dceru. V ten moment popadla dceru, pár ještě vlhkých kousků oblečení a balíček, který měla připravený pod schody, a utekla. Odjela na místo z pohlednice a doufala, že tam najde konečně klid. Nakonec ale našla mnohem víc, než čekala.

Když se Rose se svou dcerou Maddie ukáže ve tři ráno u dveří penzionu v malé vesničce, netouží po ničem jiném než po chvilce klidu. Ona i Maddie si prošly peklem a doufají, že se jim začne dařit. Cesta za štěstím je ale dlouhá a trnitá. A i když se jim snaží všichni pomoci, musí si své štěstí vybojovat samy.

Knihu Není co ztratit vydalo v České republice nakladatelství Domino v roce 2015 a napsala ji Rowan Coleman, od níž jste si mohli přečíst Knihu vzpomínek.

Hlavní hrdinka Rose se odhodlává odejít od manžela až příliš dlouho. Nezasvěceným lidem se může zdát, že odejít od člověka, který vás psychicky i fyzicky týrá, je snadné.  Ale oběti, které si tímto prošly, by vám řekly, že tomu tak není. Tyran totiž dokáže v oběti vyvolat takový pocit méněcennosti, že člověk opravdu nemá sílu odejít a často si i myslí, že si takové chování zaslouží. Důležité ale je, aby si daný člověk uvědomil, že není možné, aby za to, že se špatně zatváří, podá lžičku zprava místo zleva nebo se nechce milovat, dostal vynadáno nebo dokonce byl fyzicky napaden. A hlavně, že opravdu není chyba na jeho straně, ale na chybě násilníka.

Oceňuji autorčinu odvahu, se kterou si vybírá témata k sepsání svých knih. V Knize vzpomínek byla hlavní hrdinkou žena, která trpěla Alzheimerem. Postupem času přicházela o všechny vzpomínky a tím i o své blízké. Naštěstí ale měla rodinu, která se nemoci nezalekla a chtěla jí pomoct. V knize Není co ztratit je to téma domácího násilí. V tomto případě se dokázala oběť sama rozhodnout, že chce odejít, ale odhodlávala se k tomu dlouho. Sílu jí dala až její malá dcerka. Tito lidé ale často potřebují podporu, aby se odhodlali a začali žít znovu. 

Vyprávění je psané z pohledu oběti. Rose nevynechává žádnou podrobnost, a tak má čtenář možnost poznat, co cítí ona, a to jak dobré, tak i ty špatné věci. Autorčino nadání pro popis tak nutí člověka zamyslet se nad tím, co se může v naší společnosti dít a jak by mohl sám případně pomoct. 

Ukázka
Rose se odmlčela. Živě si vybavila chvíli, kdy Richard popadl svou sedmiletou dceru za rameno a praštil s ní do dveří tak prudce, až se zabouchly. Chtěl se dostat k Rose, která ležela na zemi. Srazil ji tam fackou, až jí znecitlivěla půlka hlavy a zvonilo jí v uších. 
„Maddie,“ vyjekla Rose, jakmile uviděla dceřinu omráčenou tvář, moc vyděšenou, moc bolavou na to, aby se rozplakala. Richard si jí už všiml taky, její výkřik ho vzpamatoval. 

COLEMAN, Rowan. Není co ztratit. Praha: Domino, 2015. ISBN 978-80-7498-098-5.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení