Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Šanda – Rabování samozvaného generála Rona Zacapy v hostinci U Hrocha

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
kniha

U Hrocha je pohoda, pokud vám samozvaný generál Ron Zacapa nepřijde vyrabovat peněženku. A stačí se podívat na cenu tohoto dobrého pití, abychom si dokázali představit, jak rychle to provede. Večerní pohoda se ráno promění v marné šátrání po několika zbylých drobných mincích. Michal Šanda si však dokáže užít šťastné okamžiky u skleničky.


knihaPokud úvodní odstavec vyzněl, jako kdyby byl autor individuum věčně vysedávající v hospodě, pak se mu pokorně omlouvám. Vše bylo myšleno v literárním smyslu a vím, že Michal Šanda se raději věnuje rybám než alkoholu, o čemž – mimo jiné – svědčí i útlá, ale milá knížka Oskarovy rybářské trofeje (recenze zde). 

Sám autor nazývá svou novou knihu sbírkou. Záhadou ovšem zůstává, čeho sbírka to vlastně je. Básní, povídek? Prozatím použijme kompromisního označení sbírka textů. Knihu uvádí krátká povídka Batrachologové. Nazval jsem ji krátkou, avšak v kontextu Šandovy sbírky jde o povídku docela dlouhou, dokonce tak dlouhou, že sama zaujímá celý prostor první části. Dva učenci – profesor Kirschner a doktor Hrazdíra analyzují hlasy žab natočené v přírodě. Odborné označení jejich profese se dostalo do titulu povídky. Nad kvákáním kuněk a rosniček vyplouvá do popředí zcela jiný příběh, osud profesora Kirschnera a jeho otce. Jde o úděl zcela obyčejný, a tak autorovi stačí jen několik slov, aby vyvolal určité emoce a nastartoval v čtenářově hlavě podvědomý proces složení určitého příběhu modifikovaný individuálními zážitky. 

Nakousl jsem již, že se sbírka skládá z několika částí – Čajovníkovým keřům, Šrajtofli má v zadní kapse, Jako kakabus, Odentrovat rozzuřeného smajlíka,  Křehcí vyděrači brutálního kalibru. První část jsem již představil její jedinou povídkou, druhá je poněkud plnější a obsahuje krátké dialogy psané formou scénářů. Svou délkou, či lépe řečeno krátkostí, a výraznou pointou se přibližují říznému vtipu, podobnému těm, jaké můžeme slýchat třeba v hospodě. 

V další části autor opouští dialogy a stylově jde o jakýsi pelmel. První povídka Berti je pořád anekdotou, ale patřící ke skupině nekonečných, která posluchače nebaví třeskutým či inteligentním humorem, ale neustálým opakováním nesmyslu ad absurdum. Výhodou těchto vtipů je interakce s publikem, umožňující vypravěči stupňovat náladu a v pravý okamžik všechny uzemnit ještě nesmyslnější pointou. V části Jako kakabus můžeme najít básně, třeba zveršovaný recept, scrabble, parodii na reportáž a jiné varianty textů. 

Sbírka pokračuje v trochu intimnějším duchu, námětem je láska, sex, ale i pomalé stárnutí, občas také technologie moderní doby. Přestože mají texty grafickou formu básní, jde většinou o prózu, byť místy velmi poetickou. Texty poslední části jsou neveselé, i když vyprávěné lehkým tónem. Vydělávaní peněz, kradení peněz, fiktivní pařba, sebevražda. 

Rabování samozvaného generála Rona Zacapy v hostinci U Hrocha je stejně jako Oskarovy rybářské trofeje knížka milá. Nenacházím jiné slovo, které by její charakter lépe vystihovalo. A zůstává milou i ve chvílích, kdy se dotýká věcí vážných. Brát věci s humorem, třebas hodně šibeničním, je jedním z osvědčených způsobů, jak život bez úrazu přežít.  

ŠANDA, Michal. Rabování samozvaného generála Rona Zacapy v hostinci U Hrocha. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2015, 68 stran. Edice současné české poezie (Pavel Mervart). ISBN 978-80-7465-155-7.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení