Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Oliver Burian – Úsvit: první kniha trilogie Soumrak nosičů

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Jak se vlastně žilo na konci dvacátého století? Pamatujeme si to ještě? Ten překotný čas, který roztáčel kola nových obchodních příležitostí, kdo byl ve správné chvíli na správném místě, měl vyhráno, tak jako hlavní hrdina první knihy trilogie Soumrak nosičů - Úsvit, která vyšla v JaS nakladatelství, s.r.o. Trilogie zachycuje období od roku 1989 do současnosti na životním příběhu Christiana Šťastného, jehož osud připomíná pohádku o tom, jak výtahový technik ke štěstí přišel a stal se ředitelem distribuce společnosti Bonton. Prostě to chtělo tah na branku, kamarády na správném místě a trošku štěstíčka, tak by to nejspíš vyjádřil Christian hokejovou hantýrkou.


knihaAutorem Úsvitu je Oliver Burian, který debutoval povídkovou knihou Povídky toaletní, recenzi si můžete přečíst zde.

Pojďme se tedy seznámit s hlavním hrdinou Christianem, bývalým hokejistou, výtahovým technikem, průvodcem Prahou, ředitelem jazykové školy a ve finále ředitelem distribuce společnosti Bonton. A vším, čím byl, byl Christian rád. Na jeho životním postoji je znát, že je to sportovec tělem i duší, nebojí se přijímat výzvy, vždy připraven podat co nejlepší výkon, když cítí svou šanci.

Hlavní osa románu je vybudována na sledování Christianovy pracovní kariéry, vedlejší linie popisuje jeho manželský život, který pozvolna spěje ke smutnému konci. Stoupání po kariérních schůdcích na stupně vítězů je doprovázeno ovacemi mladých, pohledných žen s dlouhýma nohama, tenisovými zápasy a popíjením s kamarády. Tak nějak už to zřejmě v hudebním byznysu chodí. A možná nejenom tam.

Velmi autenticky a reálně na mne zapůsobilo autorovo líčení pozvolného rozpadu Christianova manželství a jeho reakce na manželčinu nevěru. Naopak některé jeho názory byly přinejmenším pozoruhodné, jako příklad uvádím dialog, kde zformuloval odpověď na otázku svého šéfa a kamaráda Micka, zda umí být věrný:

„Ty umíš být věrnej? A co to tedy je, když zahejbáš manželce! Co?“
„Myslím, že umím bejt věrnej milence. Manželka se nepočítá.“
„Tak manželka se nepočítá? A kdo rozhodl, že se manželka do nevěry nepočítá?“
„Já to tak mám. Víš, manželce je nevěrnej každej. Tedy asi jo, já aspoň neznám nikoho, kdo by byl normální a po pár letech manželství byl manželce věrnej, pokud tedy není absolutní hňup. Vlastně jednoho znám a je to dobrej kluk, ale to je strašná výjimka. To tak prostě je. Ale ty naháněči maj třeba stálou milenku a přesto se ještě vyspí s někym jiným. To já bych nikdy neudělal, já sem charakter.“ [1]

Kniha je napsaná v ich-formě, je velmi čtivá, některé slovní obraty však působí krkolomně, občas se objevila i gramatická chyba. A hlavně! Pod náporem neuvěřitelného množství vulgarit se mi často v hlavě rozblikala věta z „Dědictví“, kterou pronesl k Bolku Polívkovi Jiří Pecha: „Bohumile! Bohumile! ….se neříká!“ Předpokládám, že autor chtěl na mluvě Christiana a jeho přátel ukázat, jak se v této „komunitě“ mluví, ale jak se říká, čeho je moc, toho je příliš.

Při čtení Úsvitu jsem zavzpomínala na Frýbortova Veksláka, počáteční honba za penězi ve veksláckém prostředí je společná oběma příběhům a také povahově jsou si hlavní hrdinové (aspoň ze začátku) podobní. Christian Šťastný pod slupkou „cynického drsňáka“ skrývá citlivé srdce, stejně tak jako Michal Najman z Veksláka. První díl trilogie končí v době, kdy je Christian již téměř na vrcholu, ale dá se předpokládat, že v dalších dílech trilogie dojde i k nějakým uklouznutím či pádům, tak jak je tomu i ve Frýbortově románu.

Úsvit jsem přečetla za pár dní. Pohodová kniha ze zajímavého prostředí, kterým hudební byznys bezesporu je. Kniha tolik odlišná od toho, co teď vychází, připomínající tvorbu již zmiňovaného Pavla Frýborta či Zdeny Frýbové. Čtenář si může opět po letech připomenout časy, kdy mu možná ještě zbývaly nějaké iluze, které pak do bahna zašlapala doba přinášející na svých bedrech konzum a globalizaci. A pro ty z nás, co tuto dobu pozorovali jenom z kočárku či nebyli ještě na světě, je to příležitost se s koncem dvacátého století seznámit i jinak, než jenom ze stránek dějepisu.

[1] BURIAN, Oliver. Úsvit: první kniha trilogie Soumrak nosičů. První vydání. Praha: JaS nakladatelství, s.r.o., 2015, 371 stran. ISBN 978-80-87654-16-3.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení