Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Agatha Christie – Královský rubín

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Královský rubín, kniha, kterou vydalo nakladatelství Knižní klub hned ve dvou podobách – v klasické černé edici a také v nové „poirotovské“ edici, přináší šest bravurně napsaných povídek. Pět z nich patří geniálnímu detektivovi Hercule Poirotovi a jedna slečně Marplové. V originále vyšla poprvé již roku 1960 pod názvem Dobrodružství s vánočním pudinkem a na trh byla uvedena jako tradiční „Christie pod stromeček“, tedy jako každoročně před Vánoci vydávaná novinka oblíbené Agathy Christie.


knihaPrvní povídka Královský rubín dala název celé knize, stejně jako ve zmíněném roce 1960. Jedná se totiž o příběh, kdy se Hercule Poirot vydává na anglické venkovské sídlo pod záminkou, že si přeje poznat tradiční britské Vánoce. Ve skutečnosti však pátrá po ukradeném královském rubínu. Že v příběhu hraje roli i již zmíněný vánoční pudink, nemusím jistě dodávat.

V povídce Záhada španělské truhly je nalezena mrtvola muže. Kde jinde, než právě v oné truhle. Jak se tam však dostala, když truhla stála v místnosti, kde se konala společenská akce a bylo v ní plno hostů? HerculePoirot samozřejmě záhadu rozluští, stejně jako odhalí vraha v povídce Outsider. Zde odhaluje zločin, který byl zřejmě špatně prošetřen a dáma, jíž se bezprostředně dotýká, je přesvědčena, že policie usvědčila nepravého pachatele. Přestože na muže ukazují všechna vodítka, lady Astwellová neváhá důvěřovat našemu panu Poirotovi a dělá dobře.

V povídce Čtyřiadvacet černých kosů, kde se Christie opět vyžívá v pořekadlech, se Poirot zajímá o podivného staříka, který chodí pravidelně na večeři do stejné restaurace jako detektiv se svým přítelem. Jednou však nepřijde a zanedlouho Poirot zjistí, že byl nalezen mrtev. Kdo stojí za jeho smrtí?

Ani povídka Sen není klasickým detektivním příběhem, kde by probíhal určitý děj, stala se vražda a detektiv odhalil fakta a události. Místo toho autorka pozve Poirota jménem podivného milionáře do jeho sídla, aby starému muži vyložil sen, v němž je vždy dohnán k sebevraždě. Poirot nechápe, proč se na něj obrací právě s tímto problémem. Není přece vykladač snů. Když je o pár dní později stařík nalezen mrtev, vkládá se detektiv do vyšetřování, odhodlán nalézt toho, kdo tahal za nitky celé této podivné hry. Je přesvědčen, že se jedná o dobře promyšlenou vraždu.

Poslední povídka je věnována slečně Marplové a nese název Greenshawova kratochvíle. Svou roli v ní sehraje nejen oblíbená stařenka, ale i její synovec a jeho neteř. Svým pojetím je povídka hodně podobná výše zmíněnému Snu. Je totiž vystavěná na stejném principu, který však nebudu prozrazovat, neboť bych zkazila dojem dalším čtenářům. Objevuje se zde opět velké rodinné sídlo, stará žena téměř bez dědiců a kolem ní několik osob, kteří si na ohromný majetek dělají zálusk.

Všechny povídky jsou napsány v typickém christiovském stylu. Britské tradice, velká sídla, galantní muži, nenápadní komorníci a staří milionáři, stejně jako podezřelé manželky. Všechny skrývají několik možností, jak by mohl příběh vyústit, a hrají si se čtenářovou představivostí. Autorka v nich počítá s tím, že Poirota i slečnu Marplovou již čtenáři znají, a tak je nezatěžuje složitými popisy. Věnuje se spíš místům, domům, situacím a charakteristikám důležitých postav. To všechno dohromady vytváří soubor příběhů, které vám zvednou náladu, pohltí vás a zároveň navodí nostalgickou atmosféru.
   
Otevřete knihu Královský rubín a začtěte se do stejnojmenné povídky. A snadno si představíte nadšené Brity v roce 1960, kterak pod vánočními stromky rozbalují novou Agathu Christie a s punčem a vonící štolou se do ní začtou.

CHRISTIE, Agatha. Královský rubín. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015, 235 stran. ISBN 978-80-242-4984-1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení