Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Grégory Samak – Tajná kniha

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Pokud by existovala možnost, která by člověku pomohla změnit jeho osud, využili byste ji? Pomohli byste sami sobě, nebo byste se zaměřili na historické milníky, jež zvrátily chod celého světa? Hlavní hrdina díla Tajná kniha se jako Žid nemusel rozhodovat dvakrát, rozhodl se změnit osud všech svých druhů.


knihaGrégory Samak napsal knihu s tématem, které je i po tolika letech stále citlivé a aktuální. Jedná se o cílené vyhlazování celého jednoho národa – Židů. Mnoho postav příběhu patří k tomuto národu, a i když už je dávno po válce, existují stále lidé, kteří nemají Židy zrovna v lásce, a tak jim škodí, jak jen mohou.
   
Hlavní hrdina Elias Ein je postarší osamělý muž, který už na světě nemá nikoho, kromě své stejně osamělé sestry. Ani jeden z nich nikdy nezaložil rodinu, a tak pokud zemřou, vymře s nimi celý jejich rod. Elias se odstěhuje do malého městečka Brunov, kde chce v klidu dožít zbytek svých dnů. Seznámí se zde se starožitníkem Gustavem, který je obklopen duchy z minulosti a jehož jedinou zábavou na stará kolena je zašlá šachovnice. Další spřízněnou duší Eliase je malý sirotek Tomík. Stejně jako Elias i malý chlapec se na světě cítí sám, proto tíhne ke starému pánovi a společně pak tráví čas při možné záchraně světa.
   
V Tajné knize se snoubí fantazie autora se skutečnými historickými událostmi. Čtenáře zamrazí při scénách, kdy židovští obyvatelé trpí tím, že jsou národem, jenž se Hitler v čele Německa rozhodl vyhladit.  Jsou to situace, při nichž se člověk musí zamýšlet nad tím, co vede jiného člověka k tomu, aby se rozhodl k tak krutému činu, jakým genocida bezpochyby je. Co se muselo takovému člověku v životě stát, že ho vůbec napadne taková myšlenka?
   
V knize jsou ale i okamžiky krásné a plné naděje. Jsou tu místa, kdy se čtenář zasměje a fandí hlavnímu hrdinovi z plných sil. Elias je totiž laskavý člověk snažící se využít šanci změnit dějiny, nemyslí jen na sebe a svou rodinu, myslí na celý utlačovaný a diskriminovaný národ. Proto čtenář nemá jinou šanci, než s ním soucítit a přát mu jen to nejlepší.
   
Tajná kniha se čte jedním dechem. Ve chvíli, kdy Elias objeví knihu, v níž jsou zapsány osudy všech lidí na celém světě, se čtenář zamyslí nad tím, co by udělal, pokud by mu taková šance byla dána. Co by změnil? Obohatil by sám sebe? Snažil by se změnit historii ve svůj prospěch, nebo by se stejně jako Elias obětoval?  Hlavní hrdina věří, že ke knize ho přivedla Boží prozřetelnost a že Bůh věří v jeho dobrotu.
   
Bohužel zatím nic takového neexistuje. Žádné knihy dovolující nám cestovat časem a měnit věci, co se dávno udály, ještě nikdo nevymyslel a nenapsal. A možná je to tak i dobře. Člověk se totiž musí snažit tady a teď a ví, že pokud šlápne vedle, už to nemůže vzít zpátky. Žijme tedy tak, aby až o nás budou budoucí generace číst či přemýšlet, měli radost, že patří zrovna k nám.

SAMAK, Grégory. Tajná kniha. 1. vydání. Praha: Plus, 2015, 217 stran. ISBN 978-80-259-0400-8.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení