Recenze: Knihy pro dospělé

Šetření detektiva Pěnkavky

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Vladimír Šlechta proslul především jako autor zálesácké fantasy ze série Krvavé pohraničí, ale neméně zajímavý je i jeho druhý projekt zasazený do 23. století našeho letopočtu. Cyklus pojmenovaný po hlavním kyborgizovaném hrdinovi Oggerdovi se odehrává na území Evropy řadu let po Apokalypse, jež notně ztenčila lidské řady a uvrhla vývoj lidstva o několik staletí nazpět.


knihaŠestá kniha z tohoto světa se však víc než na částečně mechanického válečníka soustředí na jeho pacifistického přítele Goweryho „Pěnkavku“ Finka, který, aniž by se o to zrovna pral, musí vyřešit hned dvě nelehké záhady. S postupem jeho vyšetřování se můžete seznámit díky nakladatelství Brokilon v knize Lovci přízraků.

Na začátku vyprávění přijíždí Fink do osady Anatarchonne, aby zde s parťáky Oggerdem a vysoce inteligentním, avšak nepříliš společenským Halem Hargem přišli na kloub záhadnému vojenskému vznášedlu, které se v okolí občas objeví za bouří a zase beze stopy mizí. Příjezd však okoření nález mrtvoly zdejšího vojenského velitele i běsnění jeho bývalých podřízených. Vrah z pochopitelných důvodů nezanechal navštívenku ani usvědčující stopu, a tak se z Finka nedobrovolně stává detektiv. Během pátrání však stihne nejen poznat místní obyvatele s jejich mnohými tajemstvími, ale i neveřejnou historii císařství, kterému slouží, či technické vymoženosti, jež Apokalypsa zavála prachem zapomnění.

Po přečtení nástinu děje byste patrně čekali sci-fi detektivku, ale Lovci přízraků jsou mnohem víc. Nebo méně, dle očekávání čtenářů. Samotné pátrání totiž často ustupuje do pozadí, jak se Fink seznamuje s pozoruhodnými, proradnými či přitažlivými obyvateli Anatarchonne. Velkou část vyprávění vyplňuje popis reálií a dějin Šlechtova světa 23. století. Přestože se jedná o šestou knihu série, do rozjetého vlaku klidně mohou nastoupit i nováčci a nemusí se bát, že by se ztratili v hromadě faktů. Vše je vysvětleno dostatečně srozumitelně i poutavě za chodu příběhu.

S tím se pojí velké pozitivum knihy kterým je Šlechtův vybroušený styl dobrodružného vyprávění. Až do závěrečného vyvrcholení plyne příběh víceméně pomalým tempem bez zásadních zvratů, ale čtenář se nemusí bát nudy, protože text je i tak velmi čtivý. Kdo se však těší na akční sci-fi, bude zklamán, protože rvaček, přestřelek či útěků se dočká velmi málo.

V konečném důsledku tak záleží na preferencích čtenářů. Lovci přízraků nejsou zběsilou honičkou za akcí, technickými detaily prošpikovanou sci-fi, ale ani čistou detektivkou s pátračem rozkrývajícím jednu vrstvu rafinovaného tajemství za druhou. K té má kniha sice nejblíž, ale soustředění na případ příliš narušují sondy do dějin a fungování postapokalyptického světa. Příběh tak zpomaluje tempo a ztrácí na poutavosti, ale díky zajímavým postavám a čtivému způsobu vyprávění to nijak nevadí.

ŠLECHTA, Vladimír. Lovci přízraků. 1. vyd. Praha: Brokilon 2015, 243 s. ISBN 978-80-7456-268-6.

 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení