Recenze: Knihy pro dospělé

Erotika (ne)všedních dnů

1 1 1 1 1 (1 hlas)
pradlo

Prozaický satirický román Malý pražský erotikon je v pořadí druhou knihou režiséra a autora divadelních inscenací Patrika Hartla. Text vtipně poukazuje na osudy dvou generací rodin žijících v těsném sousedství na Babě v Praze. Na rozdíl od Hartlovy prvotiny Prvok, Šampon, Tečka a Karel však nekomentuje jen krizi středního věku, ale osloví čtenáře všech věkových skupin. Díky tomu kniha pozitivně působila nejen na rozmanité spektrum čtenářů, ale i na samotnou kritiku. Kniha získala ocenění Český bestseller 2014. Malý pražský erotikon vyšel pod záštitou nakladatelství Bourdon v roce 2014 a editovala ho Eliška Pospíšilová.

 

knihaKniha náležitě zaujme i formou, děj knihy je zprostředkován skrze vyprávění několika postav. Toto využití formy je velmi složité, ale je zároveň i velmi efektní a dokáže čtenáře ke knize doslova připoutat. Dějovou linii můžeme sledovat očima Táni, Zbyňka, Honzy, Marty, následně také například Tomáše a Petry. Tato forma umožní čtenáři nahlédnout do jednotlivých životů z více úhlů a nese to jistý punc objektivity, jenž se v románech o lásce hledá velmi obtížně.

Příběh začíná v sedmdesátých letech stavbou řadovek na Babě. Dějová linie postupně odkrývá vztahy a životní osudy jednotlivých postav. Zajímavě popsaná „kronika“ dvou pražských rodin, jejichž životy se postupem času protnou, popisuje život ze všech stran, z jeho radostnější části, ale i temných zákoutí. Spolu s postavami strávíme kus jejich života, autor směle popisuje životní osudy a hlavně různé podoby lásky. Autor zároveň mezi řádky vykresluje i život nejen v současné době. S postavami jsme od jejich mládí, prožíváme s nimi zamilovanost, mladou lásku, výběr životního partnera, výchovu dětí, důležitá rozhodnutí, která je ovlivní na celý život, léta pohody, ale i příchod krize a poznání, že ne vždy život člověku přinese to, co by chtěl. Text knihy přináší i odkaz, že člověk by se měl umět radovat i z věcí, které mu život přinese nečekaně, a zároveň se s tím smířit. S hlavními hrdiny stárneme, ale zároveň je i pohřbíváme. Málokdy dokáže text vytvořit tolik emocí v tak krátké době, obzvlášť pokud knihu zhltnete za jediný den. Smích, smutek, pláč, obavy, pocit zadostiučinění, to vše lze v textu nalézt.

Ač v příběhu nalezneme množství situací, které každý dobře zná, tak kniha celkově příliš uvěřitelná není. Je zahalena oparem idyly, která je typická pro většinu umělců. Postavy jsou nevšedně krásné, výjimečné a samozřejmě bohaté. Láska na atraktivním místě, s bohatým a úspěšným manželem a snově krásnou manželkou, jež se prosadí v médiích, a dětmi, jež vystudovaly prestižní školy a obory, čeká je dokonalá kariéra, působí značně uměle. Taková láska pak vypadá jinak, než láska matky tří dětí žijící na předměstí, nebo láska dvou mladých lidí pracujících ve fastfoodu. Nová móda autorů současné literatury – vkládání do příběhu homosexuální lásku – se mi jeví už značně lacině. A ještě laciněji, pokud se jedná o krásné modelky, následně ženy s perspektivní kariérou a fantastickým bohatstvím ve Francii. Tato idylická romantika ve stylu Daniely Steelové o pohádkově bohatých princích a silných sebevědomých ženách je sice dobře čtivá, avšak ničím ohromující. A ač jednotlivé příběhy poukazují na lásky, strasti, životní peripetie, jež se stávají jistou útěchou pro čtenáře, tak poslání knihy je zrazeno přílišnou dokonalostí jejích postav. Petra i Tomáš k sobě od začátku knihy směřují a i když se zdá, že jejich dějová linie by měla být jedna z nejzajímavějších a zároveň nejdramatičtějších, tak je tomu právě naopak. Konec se jeví oproti celkovému vyznění knihy suše a nezáživně, skoro by se mohlo zdát,že autor chtěl knihu rychle ukončit.

Knihy však nemají být uvěřitelné (pokud nejste estetikem zastávajícím názor, že krása tkví v pravdivosti a skutečnosti). Možná právě v její idyličnosti je podstata knihy a možná bychom starosti všedních dnů vždy měli převést na lásku, abychom si uvědomili, co je v životě důležité. Kniha poukázala, že i mezi pražskou „smetánkou“ nalezneme partnerskou krizi, lež, neukojené sexuální touhy a smrt, zároveň však jistou naději a romantický odkaz na lásku, která je pro člověka důležitá a nezbytná. V závěru došlo k jakémusi vnitřnímu smíření postav se svým životním údělem. Není lehké napsat knihu očima puberťáka, mladého člověka, rodiče, osoby ve středních letech, ale i osoby sužované krizí středních let, ženy, muže, starého člověka nebo i psa či holuba. Patrik Hartl však ukázal, že umí stejně výjimečně psát, jako se dokáže smát.

HARTL, Patrik. Malý pražský erotikon. Vyd.1. Praha: Bourdon, 2014, 431 s. ISBN: 978-80-905173-9-4

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení