Recenze: Knihy pro dospělé

Zapomeňte na minulost, to nejlepší v životě je vždy před námi

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
mesto

Zatímco ve své první knize Čas mezi šitím nás španělská spisovatelka María Dueñasová zavádí do Maroka a do válčícího Španělska, ve druhé knize Mise zapomnění svou hrdinku vysílá do současné Kalifornie. Po úspěšném debutu, kterého se po světě prodalo na milión výtisků, se ocenění čtenářů i kritiky dočkala i druhá kniha, která ve Španělsku vyšla už v roce 2012. Na tuzemském knižním trhu ji letos představilo brněnské nakladatelství Jota.

 

knihaPokud bychom chtěli hned na začátku pátrat po společných prvcích obou románů, rozhodně bychom ledacos našli. Tou nejvýraznější spojnicí jsou ženské hrdinky, mladé španělské ženy, které se – každá ve své době – musí vyrovnat s osobními i společenskými zvraty. Obě je život zavádí pryč od domova, daleko od Španělska, kde mají šanci začít znovu. V novém prostředí je nikdo nezná a když už se s někým spřátelí, nemusí mu nic vysvětlovat a vracet se k minulosti. Společný je i způsob vyprávění, který se zpočátku točí jen kolem hlavní hrdinky. Brzy se však jednotlivé kapitoly začnou věnovat i dalším postavám a odhalí čtenářům něco z jejich charakterů, minulosti i přítomnosti. Retrospektivní kapitoly jsou podstatnou součástí děje, protože bez nich by si čtenář jen těžko poskládal celý příběh tak, jak ho autorka vystavěla.

Mise zapomnění je příběhem španělské profesorky Blancy Pereové, která doslova uteče do Kalifornie, kde chce svou mysl zaměstnat inventarizací pozůstalosti krajana a hispanisty Andrése Fontany, jehož veškerá práce leží už přes třicet let v suterénu univerzity v Santa Cecilii. K tomuto rozhodnutí Blancu nepřiměla akademická práce ani kariérní důvody, ale prachobyčejné pobláznění jejího manžela mladší dívkou. Na tři měsíce se tak dostane z dosahu sestry, dvou synů i nevěrného manžela, který začíná zpytovat svědomí. I díky titulu knihy by se mohlo zdát, že toto bude ústřední zápletka celé knihy, ale to bylo příliš jednoduché. Jak čtenáři s přibývajícím textem sami zjistí, toto je jen začátek.

Blanca si přes rutinní práci třídění dokumentů najde k postavě Andrése Fontany cestu, jeho osud jí začne osobně zajímat a dokončení třídění jeho pozůstalosti si vytyčí jako cíl své cesty do Ameriky. Během svého pobytu v univerzitním městečku ale stále častěji naráží na lidi, kteří profesora ještě zažili a současnost se brzy začne spojovat s minulostí. Výzva k účasti na projektu inventarizace jeho pozůstalosti někoho ze Španělska má své důvody, které Blanca brzy odhalí a zjistí, že za vším je víc, než jen seřazení Fontanovy akademické práce.

V případě knihy Mise zapomnění se retrospektivní kapitoly týkají Andrése Fontany, jeho mládí ve Španělsku a odchodu na americkou univerzitu, kde kvůli režimu v domovské zemi už navždy zůstal. Další část je věnovaná jeho žákovi Danielu Carterovi a jeho návštěvě Španělska. V závěru knihy čtenáře jednotlivé flashbacky zavedou až do 19. století, období budování františkánských misií pro pokřesťanštění původních obyvatel Kalifornie. Stejně jako v knize Čas mezi šitím María Dueñasová i v tomto případě umě pracuje s dobovými reáliemi daného prostředí. Díky tomu všemu je z Mise zapomnění ten typ knihy, o kterém si zpočátku myslíte, že víte, o čem celý příběh bude. Rozuzlení vás ale nadmíru překvapí a nakonec zjistíte, že ani název knihy není tím, za co jste ho původně pokládali.

Oproti knihám, které se mohu odehrávat v podstatě kdekoli a kdykoli, je tato pevně zakořeněna do prostředí, do kterého ji autorka zasadila. Příběh se střídavě odehrává v USA a ve Španělsku napříč celým stoletím. Vedle zdařilého a čtivého příběhu tak María Dueñasová připomíná i něco z minulosti své země. Španělům dokazuje, že historie jejich země nekončí na hranicích, ale sahá mnohem dál. Američanům zase přibližuje polozapomenutý osud misií. I když mají někdy vzpomínky na minulost nádech patetičnosti, je celý příběh zdatně dovyprávěn a nezasvěceným čtenářům podán atraktivní a zajímavou formou. Mise zapomnění tak po velmi úspěšném debutu autorčiny příznivce rozhodně nezklame.

DUEÑASOVÁ, María. Mise zapomnění. Vyd. 1. Brno: Jota, 2015, 447 s. ISBN 978-80-7462-824-5

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení