Recenze: Knihy pro dospělé

Pár kilo lásky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Všechno předem důkladně promyslet. Sehnat kvalitní a čerstvé suroviny. Smíchat, zamíchat, promíchat. Samozřejmě v ten pravý čas a ve správném poměru. Šéfkuchařka Anna ví zcela přesně, jak připravit dokonalé jídlo. Může ale stejný postup fungovat i při přípravě dokonalého života? Britská spisovatelka Saira Shah pro vás „uvařila“ poutavý a dojemný román s autobiografickými prvky Myšky v kuchyni.


knihaAnna ještě před narozením svého prvního dítěte přesně ví, že její malá holčička bude krásná, sofistikovaná, skromná a vyroste v prosluněné Provence, kam se krátce po porodu s manželem Tobiasem odstěhují. A bude se jmenovat Freya, stejně jako nordická bohyně lásky a zrození. Jméno dítěte je však nakonec to jediné, co se z Anniných dokonalých plánů splní. Freya se totiž narodí s těžce poškozeným mozkem a nikdy se nebude správně mentálně ani fyzicky vyvíjet. Když se novopečení rodiče dozvědí, že jejich dcera je nebude schopna ani rozpoznat a čeká ji pravděpodobně život na lůžku, rozhodnou se, že takové dítě nesmí zničit jejich dosavadní životy. Tobias rázně odmítá Freyu přijmout, ale Anna nakonec nedokáže potlačit takřka živočišnou lásku ke svému dítěti.

Také další Annin sen se uskuteční děsivě pokřiveným způsobem. Rodina se sice přestěhuje z Londýna do Francie, ale místo ve vysněné Provence skončí v Languedocu, kde zakoupí obrovský rozpadající se statek Les Rajons. Pluky myší, nezkrotná příroda a dítě trpící neustálými záchvaty začnou pomalu rozkládat i lásku Anny a Tobiase. Zatímco Anna utíká před pravdou k zavařovacím sklenicím a Tobias se uzavírá v nahrávacím studiu, žije jejich láska k malé Freyi svým vlastním životem.

Podaří se Anně s Tobiasem najít k sobě znovu cestu? Jak si poradí s láskou k dítěti, které nemá budoucnost? Zvládnou dát Freyu do ústavní péče a začít život zase od začátku? Zůstanou na nezkrotném statku Les Rajons, nebo je tvrdá příroda nakonec pokoří? A jak do jejich životů zasáhnou místní obyvatelé – Julien, který vlastně není, zručný Kerim s podivným tajemstvím, Lizzy tančící magické tance kolem stromů, růžolící „madona“ Yvonne a svérázný Ludovic?

Myšky v kuchyni je silný příběh, který otevřeně vypráví o strachu, sobectví, zradě, odcizení, ale také o naději, síle a lásce, kterou je někdy nesnadné dávat. Kdybych měla vybrat jen jedno slovo, které tento román vystihuje, vybrala bych si slovo „lidský“. Postavy v knize jsou velmi snadno uvěřitelné. Občas se chovají bezohledně, chybují, snaží se svým vlastním způsobem smířit s nesmiřitelným a přitom se pokoušejí vyznat v tom, co vlastně cítí.

Saira Shah je matkou dítěte se stejnou lékařskou diagnózou, jako má románová Freya, což nepochybně zásadním způsobem ovlivňuje hloubku a náboj, který v sobě kniha nese. Autorka píše velmi čtivým stylem. Knihu tvoří dvanáct kapitol (dvanáct měsíců v roce), které jsou dále rozděleny do kratších celků. Někdy se zdá, že čím kratší určitá část je, tím úderněji dokáže autorka vystihnout popisovanou atmosféru.

Myšky v kuchyni je jedna z těch vzácných knih, které plynou s neuvěřitelnou lehkostí. Žádná věta není zbytečná, všechny postavy románu mají své právoplatné místo a čtenář je nenásilně unášen nevšedním příběhem. 

Ukázka:

„Nesmíme dopustit, aby nás to rozdělilo,“ šeptám.
Cítím, jak mě k sobě silně tiskne. „Zkus prosím tě pochopit, že nebudu moct tohle dítě milovat,“ říká Tobias.
„Panebože, to je strašné, co říkáš?!“ Ačkoliv mu to vytýkám, kousek ve mně je mu provinile vděčný, že vyslovil obavy, které jsem se bála si sama připustit.
„Ještě nevíme, jak špatně na tom je,“ říkám. „Může to být velmi… mírné. Pamatuješ si na tu paní, co žila naproti? Její syn měl Downův syndrom. Měla to trochu těžší, ale on to zvládal. Dokonce získal práci v Tescu.“
„Nechci obětovat svůj život, aby moje dcera dostala práci v Tescu.“
„Ale ona je tak roztomilá.“
„Roztomilá je,“ říká Tobias pevně. „Ale je to doživotní trest.“ [1]

[1] SHAH, Saira. Myšky v kuchyni. Vyd. 1. Praha: Motto, 2015, 343 s. ISBN 978-80-267-0434-8. Str. 22.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení