Recenze: Knihy pro dospělé

Proroctví: andělé a démoni existují

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Jamie McGuire je známá především díky své tvorbě pro mladé dospělé. Její série Beautiful sklidila mezi čtenáři velký úspěch. Ovšem v postapokalyptické knize Červený vrch se autorka zaměřila více na dospělé čtenáře a napsala knihu v žánru fantasy, i toto spojení slavilo úspěch. Ale jak je na tom série Prozřetelnost, jež je primárně určena mladým čtenářům a je psána v žánru fantasy? Nakladatelství Yoli přichází již s druhým dílem této andělské série, který nese název Proroctví.


knihaNina Greyová má za sebou náročný rok. Nečekaně jí zemřel otec, musí se vzpamatovat a dál pokračovat ve studiu na Brownově univerzitě, navíc se dozvěděla, že andělé opravdu existují. A kde je nebe, tam samozřejmě nesmí chybět ani peklo.Navíc se se svým ochráncem Jaredem zasnoubila a ten se nemůže dočkat dne, kdy Nina konečně určí datum svatby. Jen kdyby Ninu pořád netrápily noční můry a ona se mohla pořádně vyspat. Ani ji nenapadne, že by mohly mít větší význam, myslí si, že jsou důsledkem stresových situací, jež v poslední době prožila. Ale co když její sny opravdu něco znamenají?

Čas se zastavil. Už několikrát jsem se pokusila vstoupit do děje, nikdy se mi to ovšem nepodařilo. Jack, Gabe i ta kniha byli vždycky velmi skuteční, ale když jsem chtěla zasáhnout, byli nehmotní jako hologramy. Tentokrát jsem však knihu svírala v rukou.[1]

Paranormální romance Prozřetelnost byla zajímavá svým originálním námětem. Sice bytost, v níž se snoubí část lidská a andělská, to není nic nového pod sluncem, ani anděl strážný nás nepřekvapí. Ale když si představíme tohoto míšence s vojenským výcvikem a samopalem v ruce, to už jednomu strach nahnat dokáže. Bohužel v prvním díle série ne každému sedla hlavní hrdinka. Byla slabá, mnohdy jednala impulzivně a bez rozmyslu a někomu mohla přijít i jako ufňukaná barbína. Ovšem v Proroctví je tomu konec. Nina se vzpamatovala, a i když k ní jistě bude mít řada čtenářů nějaké výtky, už jim nepoleze na nervy tolik.

I další postavy se vyvíjejí různými směry. Největší oblibu si u většiny nejspíš získá opět Claire, která je vtipná, ale i přesto velmi rázná. Jared už tentokrát není za stalkera, který neustále Ninu pronásleduje, ale pro změnu si jeho přítomnosti budete užívat v příběhu méně. Naštěstí ho v jeho nepřítomnosti nahradí nejmladší ze sourozenců Bex, jehož si také jistě všichni rychle oblíbíte. Kdo nahradí Ninu jako největšího outsidera, je Ryan. Má několik chvilek, v nichž se neukáže zrovna jako hrdina. Naštěstí se brzy vzpamatuje a svou reputaci napraví. Kdo je ovšem největším překvapením a zdrojem hned několika zvratů, je jedna z Nininých kamarádek. Ale která to je, na to už si musíte přijít sami.

Proroctví je nejen důstojným pokračováním předchozího dílu, ale v mnoha směrech ho i předčí. Nejde jen o hlavní hrdiny, ale i o příběh jako takový, který je propracovanější, čtenáři již netápou mezi novými bytostmi a děj je více akční a podán opět velmi čtivou formou. Konec je celkem předvídatelný, ale stejně vás šokuje, i když si říkáte, že jste to čekali. Teď už jen můžete doufat, že další díl vyjde v nakladatelství Yoli co nejdříve, ale vypadá to tak, že letos to již nebude.

[1]MCGUIRE, Jamie. Proroctví. Vyd. 1. Praha: Yoli, 2015, 296 s. ISBN: 978-80-87543-37-5. Str. 57.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení