Recenze: Knihy pro dospělé

Společenské drama z malého ostrova

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Gisa Pauly je autorka, jejíž převážná část románů se odehrává na ostrově Sylt, kde také střídavě žije. Nakladatelství Ikar vydalo v roce 2015 její knihu Porodní bába na Syltu, která přináší čtenářům mnohem více, než jen dramatický příběh z jednoho malého ostrova v Severním moři.


knihaHlavní hrdinkou knihy je Geesche Jensenová. Na ostrově Sylt je porodní bábou a celkem obstojně ji to živí. Jak už to bývá, jednoho bouřlivého večera k ní přijdou porodit dvě ženy. Jedna pochází z těch nejchudších poměrů, druhá je hraběnka. Jedna porodí zdravé krásné děvče, druhá postiženou dceru. I když autorka dál nevysvětluje, co všechno se té noci stalo, myslím, že každému čtenáři musí být hlavní zápletka od začátku jasná. Autorka sice mlží polovinu knihy a hlavní problém „prozradí“ až někdy okolo strany dvě stě, čtenář však od začátku ví, o co jde. Otázkou je, zda to tak autorka zamýšlela a zvolila natolik průhledné téma, aby čtenáři ihned věděli, o co se jedná, nebo věřila, že hlavní pointa nebude prokouknuta a čtenář zažije velké překvapení.
   
Po prologu následuje samotný příběh, který se odehrává o šestnáct let později. Geesche je na tom materiálně velmi dobře, stále se živí jako porodní bába a jelikož se nikdy neprovdala, pronajímá část svého domu letním hostům. V době vyprávění je jejím hostem lékař, který se musel rozvést se svou ženou a nemohl již nadále provozovat praxi na klinice svého tchána. Rád by si proto otevřel na Syltu lékařskou praxi a léčil letní hosty místních lázní. Jelikož na tom není finančně nejlépe, velmi by se mu hodil sňatek s Geesche, aby mohl praxi provozovat v jejím domě. Porodní bába je však zamilovaná do bratra hraběte a nemá o lékaře velký zájem.
   
S úklidem a domácností Geesche pomáhá ona chudá žena, které před šestnácti lety pomáhala při porodu, a její postižená dcera však svou nemoc kompenzuje tím, že slídí, zákeřně osočuje na ty, co to s ní myslí dobře, a hledá příležitost ke mstě. Má pocit, že ji nikdo nemá rád. Nikdo, až na stejně starou hraběcí dceru, která opět po roce přijela na letní pobyt do rodinného sídla s otcem, matkou a strýcem. Postižená Hanna se stává její společnicí a tajemství, které obě dívky obklopuje, se začíná odhalovat.
     
Pauly vypráví dramatický příběh, odehrávající se jedno léto v 19. století na malém ostrově. Dokonale vystihuje atmosféru doby a představuje čtenářům několik postav, které velice dobře psychologicky popisuje. Postupně zaniká Geesche jako hlavní hrdinka a pozornost se obrací k výše zmíněným aktérům a ještě k dalším postavám, které zde nemá smysl zmiňovat. Autorka dbá velmi pečlivě na to, aby čtenář pochopil sociální rozdíly mezi jednotlivými postavami, a to nejen na základě jejich bydlení, odívání či stravování, ale především jejich chování, jednání a myšlení. Vystihuje tak i drobné detaily, kdy čtenář zjišťuje, že naše rádoby bohatá postava, stojící vysoko na společenském žebříčku, na tom zase tak výborně není a ve skutečnosti se pod honosnou maskou skrývá špína a nepoctivé jednání.
   
Svým zachycením doby a života v 19. století je román skutečně jedinečný a díky tomu autorce odpouštím i místy trochu nudná místa. Není to určitě příběh, který vás okamžitě vtáhne do děje a strhne tak, že budete chtít vědět konec. Jak jsem již psala, hlavní zápletka je čtenáři jasná od samého začátku. V polovině knihy se však přidává krádež a posléze i vražda a spolu s touto detektivní zápletkou dostává kniha rychlejší a napínavější spád.
   
Rozhodně bych Porodní bábu na Syltu doporučila všem, kdo mají rádi obsáhlejší historické romány, především ty zaměřené na 19. století. Nečekejte romantický příběh, ale knihu s dramatickou zápletkou a velmi dobře vypracovanými profily většiny postav. Doba výstavby železnice, lázeňských hostů, šlechtického prostředí postaveného do ostrého protikladu s tou největší chudobou vás jistě uchvátí.

PAULY, Gisa. Porodní bába na Syltu. Praha: Ikar, 2015, 414 s. ISBN 978-80-249-2632-2.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení