Recenze: Knihy pro dospělé

Společenské drama z malého ostrova

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Gisa Pauly je autorka, jejíž převážná část románů se odehrává na ostrově Sylt, kde také střídavě žije. Nakladatelství Ikar vydalo v roce 2015 její knihu Porodní bába na Syltu, která přináší čtenářům mnohem více, než jen dramatický příběh z jednoho malého ostrova v Severním moři.


knihaHlavní hrdinkou knihy je Geesche Jensenová. Na ostrově Sylt je porodní bábou a celkem obstojně ji to živí. Jak už to bývá, jednoho bouřlivého večera k ní přijdou porodit dvě ženy. Jedna pochází z těch nejchudších poměrů, druhá je hraběnka. Jedna porodí zdravé krásné děvče, druhá postiženou dceru. I když autorka dál nevysvětluje, co všechno se té noci stalo, myslím, že každému čtenáři musí být hlavní zápletka od začátku jasná. Autorka sice mlží polovinu knihy a hlavní problém „prozradí“ až někdy okolo strany dvě stě, čtenář však od začátku ví, o co jde. Otázkou je, zda to tak autorka zamýšlela a zvolila natolik průhledné téma, aby čtenáři ihned věděli, o co se jedná, nebo věřila, že hlavní pointa nebude prokouknuta a čtenář zažije velké překvapení.
   
Po prologu následuje samotný příběh, který se odehrává o šestnáct let později. Geesche je na tom materiálně velmi dobře, stále se živí jako porodní bába a jelikož se nikdy neprovdala, pronajímá část svého domu letním hostům. V době vyprávění je jejím hostem lékař, který se musel rozvést se svou ženou a nemohl již nadále provozovat praxi na klinice svého tchána. Rád by si proto otevřel na Syltu lékařskou praxi a léčil letní hosty místních lázní. Jelikož na tom není finančně nejlépe, velmi by se mu hodil sňatek s Geesche, aby mohl praxi provozovat v jejím domě. Porodní bába je však zamilovaná do bratra hraběte a nemá o lékaře velký zájem.
   
S úklidem a domácností Geesche pomáhá ona chudá žena, které před šestnácti lety pomáhala při porodu, a její postižená dcera však svou nemoc kompenzuje tím, že slídí, zákeřně osočuje na ty, co to s ní myslí dobře, a hledá příležitost ke mstě. Má pocit, že ji nikdo nemá rád. Nikdo, až na stejně starou hraběcí dceru, která opět po roce přijela na letní pobyt do rodinného sídla s otcem, matkou a strýcem. Postižená Hanna se stává její společnicí a tajemství, které obě dívky obklopuje, se začíná odhalovat.
     
Pauly vypráví dramatický příběh, odehrávající se jedno léto v 19. století na malém ostrově. Dokonale vystihuje atmosféru doby a představuje čtenářům několik postav, které velice dobře psychologicky popisuje. Postupně zaniká Geesche jako hlavní hrdinka a pozornost se obrací k výše zmíněným aktérům a ještě k dalším postavám, které zde nemá smysl zmiňovat. Autorka dbá velmi pečlivě na to, aby čtenář pochopil sociální rozdíly mezi jednotlivými postavami, a to nejen na základě jejich bydlení, odívání či stravování, ale především jejich chování, jednání a myšlení. Vystihuje tak i drobné detaily, kdy čtenář zjišťuje, že naše rádoby bohatá postava, stojící vysoko na společenském žebříčku, na tom zase tak výborně není a ve skutečnosti se pod honosnou maskou skrývá špína a nepoctivé jednání.
   
Svým zachycením doby a života v 19. století je román skutečně jedinečný a díky tomu autorce odpouštím i místy trochu nudná místa. Není to určitě příběh, který vás okamžitě vtáhne do děje a strhne tak, že budete chtít vědět konec. Jak jsem již psala, hlavní zápletka je čtenáři jasná od samého začátku. V polovině knihy se však přidává krádež a posléze i vražda a spolu s touto detektivní zápletkou dostává kniha rychlejší a napínavější spád.
   
Rozhodně bych Porodní bábu na Syltu doporučila všem, kdo mají rádi obsáhlejší historické romány, především ty zaměřené na 19. století. Nečekejte romantický příběh, ale knihu s dramatickou zápletkou a velmi dobře vypracovanými profily většiny postav. Doba výstavby železnice, lázeňských hostů, šlechtického prostředí postaveného do ostrého protikladu s tou největší chudobou vás jistě uchvátí.

PAULY, Gisa. Porodní bába na Syltu. Praha: Ikar, 2015, 414 s. ISBN 978-80-249-2632-2.

 

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení