Recenze: Knihy pro dospělé

Magie zaprodané duše

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nový příběh ze světa Dragon Age přináší další napínavé dobrodružství. Řád Šedých strážců musel v dobách Nákazy činit těžká rozhodnutí. Přijímání zodpovědnosti nebylo nikdy těžší. Vydejte se společně s gryfy bojovat proti zplozencům.


knihaMladá elfská kouzelnice Valya přichází do prastaré pevnosti řádu Šedých strážců, aby zde nalezla útočiště. Mágové jsou totiž znovu krutě pronásledováni a zabíjeni. Valya chce projít Přijímáním, stejně jako další uprchlí mágové, a připojit se tak k Šedým strážcům, legendárním ochráncům světa. Obřad Přijímání je však odložen a mágové dostávají za úkol pátrat v knihovně po záznamech ze Čtvrté nákazy. Valya při studiu záznamů nalezne skrytý odkaz, který ji dovede k deníku starému přes čtyři sta let. Jedná se o deník Šedé strážkyně Issey, jež byla sestrou Garahela, slavného hrdiny Čtvrté nákazy. Čím více se Valya dozvídá o událostech pohřbených v minulosti a o konání Šedých strážců, tím více pochybuje, zda se chce stát jednou z nich.

Dříve existovalo velmi silné pouto mezi gryfy a Šedými strážci. Isseya byla jednou z posledních gryfích jezdkyň. Společně se svým bratrem Garahelem bojovali proti zplozencům a Garahel po mnoha letech bojů ukončil Čtvrtou nákazu zabitím arcidémona. Isseyin deník líčí hrůzy války a veškeré utrpení, ale také odpovídá na otázky, na které dosud nikdo neznal odpovědi. A pravda je mnohem děsivější.

Když se tady hovoří o deníku, tak si rozhodně nepředstavujte příběh formou deníkového zápisu. Celá kniha je psána er-formou a jednotlivé kapitoly jsou rozděleny mezi Isseyu a Valyu, mezi  minulost a přítomnost. Toto střídání dvou časových rovin udržuje dynamiku příběhu od začátku až do konce.

Přestože obě hlavní hrdinky od sebe dělí velká časová propast, mají mnoho společného. Obě jsou elfky, které se chtěly vymanit z lidských měst, kde byly lidmi omezovány, a obě chtěly prokázat své kvality. Ovládají umění magie a mají obrovskou moc a vnitřní sílu, která jim pomáhá při těžkých rozhodnutích, ale i ta nejlépe myšlená rozhodnutí nemusí být vždy správná. V knize je většina pasáží věnována právě Isseye, která je klíčovou postavou, nicméně je to škoda, neboť Valya je také zajímavá hrdinka a zasloužila by si více prostoru. K ostatním postavám by se dalo říct, že přicházejí a odcházejí a nezanechají ve vás mnoho pocitů. Děj se hlavně koncentruje na činy, jež ovlivňují životy všech.

Liane Merciel je autorka, která není obecně tolik známá. Poslední let je jejím prvním příspěvkem do této epické série a musím uznat, že velmi povedeným. Příběh mapuje ty nejdůležitější události, nevleče se a nabízí strhující vyprávění.

Svět Dragon Age je temný a krutý.  Autorka své hrdiny vůbec nešetří. Bojové scény jsou drsné a opět se umírá ve velkém. Přestože jde již o pátý příběh ze série Dragon Age, tak lze Poslední let číst i bez znalosti předešlých knih z tohoto cyklu. Těm, kteří do tohoto světa vstupují poprvé, bude nejspíš dělat menší problém vyznat se v některých pojmech, jakými jsou například Trýzeň, Přijímání, Volání nebo Únik, ale děj vás rychle vtáhne dovnitř. I když se jedná o knihu na motiv herní série Dragon Age, neubírá to nic na kvalitě. Poslední let je čtivý, akcí nabitý příběh. Rozhodně nezklame příznivce klasické fantasy Richarda A. Knaaka nebo fanoušky válečné fantasy Joea Abercrombieho.

MERCIEL, Liane. Dragon Age: Poslední let. Vyd. 1. Ostrava: Fantom Print, 2015, 336 s. ISBN 978-80-7398-304-8.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení