Recenze: Knihy pro dospělé

Povídky o Bohu a sexu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Téma vztahů mezi mužem a ženou je prakticky nevyčerpatelné, i když, pokud na ně pohlížíme přísně logicky, není počet kombinací typu má ho ráda, má ji rád, nemá ho ráda, má ji rád, nekonečný. Fantazie spisovatelů však zvládá nemožné, dokáže, třeba jemnými nuancemi notoricky známé zápletky, stvořit jiný, zcela nový příběh. Vztahy se zabývá i nová kniha Ludvíka Němce Odpustky pro příští noc.


knihaSbírka obsahuje pouhé čtyři povídky komponované do rozsáhlého celku, spojené tématem, způsobem zpracování i částečnou provázaností postav. Autor se však nesnaží o důslednou souvztažnost textů, která by působila křečovitě, není pro něj prioritní, Ludvík Němec jí své povídky pouze dozdobil a ozvláštnil.

Do nezvyklého světa svého vyprávění nás Ludvík Němec zavádí povídkou Koleda. Její hrdina Kamil se poněkud bizarním způsobem seznámí se svými sousedy, v magické atmosféře večera vyplouvají na povrch Kamilovy vztahy. Důležitou, i když pouze symbolickou roli ve sváteční večer hrají odpustky.

Běla, hlavní hrdinka povídky Kočka v bludišti, se ocitá jakoby v podivném snu. Muž, starý komediant, ji nepochopitelným způsobem zcela ovládne, postupně nad ní získává stále větší moc. Kontrast mezi uhlazenými způsoby a extrémní vulgaritou tvoří fascinující atmosféru. Před Bělou se odvíjí historie nepovedeného manželství, vedoucí ke zklamání a zatrpklosti. To, co prožívá se starým mužem, připomíná sen. Jak se později ukáže, dojem není neoprávněný.

Povídka Odpustky pro příští noc vrací do hry Kamila. Náhoda, opět trochu bizarní, ho svede dohromady se sousedkou, kterou si pamatuje z lepších časů. Jeho i jejích. Jde o povídku obsahující notnou dávku deprese, životy poznamenané neúspěchem a postrádající veškerý smysl. Hrdinové touží po odpuštění, když ne božím, tak alespoň po lidském. Ostatně, jak může člověk žádat odpuštění od Boha, když v něj nevěří?

Hana jako hlasatelka rozhlasu vypomáhá při veřejném čtení Bible, muž, na první pohled bláznivý, naznačuje, že jsou staří známí. Hana ho nedokáže odbýt, nechává se vplétat do jeho fantazií nebo snad vzpomínek. To je hlavní téma poslední povídky Voda živá. Název si autor vypůjčil z písně Anety Langerové. Interpretace textu písně symbolizuje střet idealizovaného výkladu s jiným, drsně syrovým.

Němcovy povídky v sobě mají zvláštní poetiku, založenou na kultivovaném a barvitém jazyku. V knize Odpustky pro příští noc vytříbené věty ostře kontrastují s brutální vulgaritou zejména mužských postav. Vulgarity autor obaluje slovy uhlazenými až hyperkorektními, mezi úvahami o Bohu se stejnou měrou objevují řeči o sexu. Záměrem autora však není zesměšňovat víru v Boha ani vést mravokárné řeči. Boha a vulgarity nepojímá jako nesmiřitelné protipóly, ale jako různé aspekty, tvořící součást života.

Sudé a liché povídky spolu korespondují, v lichých se Kamil pere se svým životem, v sudých je hrdinkou žena, podléhající podivným mužům. Společně všichni hledají odpuštění, rozhřešení, protože asi nikdo nežije svůj život tak, aby je nepotřeboval, i když si to třeba vždy neuvědomuje.

Číst texty Ludvíka Němce je potěšením, ať píše o příjemných, či nepříjemných věcech. V jeho podání jsou i tyto stránky, byť depresivní, plné porozumění k lidským slabostem a selháním. Nikde ani náznak odsuzování, mentorování nebo agrese vůči svým hrdinům. Odpustky pro příští noc dokazují, že na české literární scéně jsou autoři, kteří nepodléhají komerčním tlakům, nepodbízejí se a píšou skutečně kvalitní knihy

NĚMEC, Ludvík. Odpustky pro příští noc. 1. Brno: Druhé město, 2015, 208 s. ISBN 978-80-7227-366-9.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení