Recenze: Knihy pro dospělé

Z Trnového prince se stal Trnový král

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Již Trnový princ z pera Marka Lawrence sklidil velký úspěch, a tak není divu, že spousta čtenářů se nemohla dočkat jeho pokračování, které vydalo nakladatelství Talpress pod názvem Trnový král. A jak tedy pokračuje příběh JorgaAnkrata a jeho bratrů v Roztříštěných říších?


knihaJorgAnkrat má, co chtěl, pomstil smrt své matky a bratra. Zabil svého strýce a po něm se stal králem Strašidlova, který je součástí Renarské Vysočiny. Otec mu stále leží v žaludku, ale zatím proti němu nic nechystá. Jeho pohled se teď totiž obrací jiným směrem. Je mu nyní osmnáct a musí se vypořádat s princem ze Šípova, který se rozhodl, že Roztříštěné říše spojí pod svojí vládou. Chce, aby skončily všechny nesmyslné války o moc a on usedl na císařský trůn. Jenže znáte to, jakmile je JorgAnkrat do něčeho tlačen, vzpírá se, i kdyby ho to mělo stát život. A nehledíc na to, že většina věštců a proroctví mluví o princi ze Šípova jako o budoucím vládci, on se mu podrobit nehodlá a je ochoten ke vzpouře využít všechen svůj důvtip.

Až tohle všechno skončí, Coddine, vrátím se pro tebe. Takže neříkej nic, čeho bys mohl později litovat, protože si můžeš bejtjistej, že to proti tobě dřív nebo později použiju.“ „Vlastně ani nevím, proč tě mám tak rád, Jorgu. Nemám žádný syny, ale kdybych měl, modlil bych se, aby nebyli jako ty. Seš hnusnej a zlej parchant, a i to se o tobě dá říct, jen když máš fakt dobrej den.“ „Opatrně, dědku. Pořád ještě bych si to mohl rozmyslet. Mezi těma kamenama tady je právě tak dost místa na to, aby se tam vešla špička meče. Neprovokuj mě, nebo se naseru a ukončím tvý trápení.“[1]

Mark Lawrence se narodil ve Spojených státech. Se svými rodiči se přistěhoval do Británie, když byl ještě malý. Pracoval jako romanopisec a výzkumník v oblasti umělé inteligence. Trnový princ (Prince ofThorns) je jeho prvotinou a již zde bylo patrné, že autor v knize využil některé své poznatky týkající se právě umělé inteligence. Série Roztříštěná říše se totiž většinou tváří jako náš středověk, ale nenechte se zmýlit, jelikož fiktivní svět je spíš jako náš středověk, jehož součástí je i magie, ale časový interval se odehrává v budoucnosti. Občas se v knize objeví nějaké vynálezy z naší doby, které současní lidé neumí využívat a neznají je. Je to zvláštní a občas i komické, když špinavý rytíř, jenž nezná záchod, objeví těžítko a neví co s ním. Díky takovéto kombinaci je série Roztříštěná říše velmi originální.

Mark Lawrence si jako v prvním dílu zachoval velmi čtivý a poutavý styl, ale tentokrát přidal přeci jen trochu moc opisů a občas má i tendenci odbíhat od děje, a to je škoda. Čtenáři Roztříštěnou říši milují i bez toho, že první díl nebyl nějakým rozsáhlým veledílem, takže zbytečné odbíhání od tématu by si autor mohl propříště odpustit. Ale dost už k výtce, Trnový král je dále tvořen hned několika dějovými liniemi v různých časových rovinách. Jedna je pokračováním z doby, kdy Jorg získal Strašidlov, další je Jorgova současnost o čtyři roky později, kdy bojuje s princem ze Šípova, a dále je kniha doplněna záznamy z deníku Kateřiny ApScorron, Jorgovy tetičky, kterou je posedlý již od jejich prvního setkání.

Slíbil jsem Bohu, že jako muž budu lepší, než jsem kdy byl jako chlapec. V téhle souvislosti bych vám ale rád připomněl, že jsem zatraceně dobrý a notorický lhář.[2]

Postavy jsou dobře propracované a tentokrát čtenáři jistě ocení, že na začátku každé kapitoly je krátké představení jednoho z Jorgových „bratrů“. Díky tomu vám více přirostou k srdci a snáze si je zapamatujete. Samotný Jorg je pořád stejný jako dříve a přesně takový, jakého ho máte rádi. Je drzý, nic mu není svaté ani nemožné a je to prostě sobecký bastard, který ovšem také někdy umí projevit i soucit, ale jen natolik, aby mu to nezkazilo pověst. Jorgovi společníci jsou sví, každý je jiný a nejvíc si asi zamilujete Goga a Makina, který je pomalu jako Jorgův otec, z něhož si ale Jorg vůbec nic nedělá a neváhá ho poslat do míst, kam ani slunce nesvítí.

Nikdy jsem se o náboženství moc nezajímal, ale kdo by si nechal ujít kvalitní popravu?[3]

Kniha Trnový král se v konečném důsledku velmi těžko hodnotí, je svá a mně dochází slova. Doporučuji ji všem čtenářům, kteří mají rádi klasické fantasy a dobu středověku, kdy zemi obývali udatní rytíři. Ovšem čestné chování nečekejte, Jorg ho nemá ani co by se za nehet vešlo a nikdy čestný nebude. Ale za to je vtipný, sarkastický a hlavně přežívá.

[1] LAWRENCE, Mark. Trnový král. Vyd. 1. Praha: Talpress, 2015, 520 s. ISBN 978-80-7197-552-6. Str. 251
[2] Tamtéž str. 271
[3] Tamtéž str. 281

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení