Recenze: Knihy pro dospělé

Polsko za druhé světové války

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
il

Připomínat, kolik Židů zahynulo za druhé světové války, by bylo opakování známých faktů. Přestože jde o číslo obrovské, nebo právě proto, nedokáže zcela dobře vypovídat o hrůze, kterou museli tito lidé prožívat. Mnozí z nich se ze dne na den z pohodlného života propadli až na samé dno. Blanka Kubešová se nechala inspirovat vzpomínkami ženy, která přežila řádění nacistů v Polsku. V knize Kapky štěstí a naděje sleduje i osudy její rodiny, osudy, které připomínají dobře vyfabulovanou dobrodružnou knihu. Taková dobrodružství by však nechtěl prožívat nikdo z nás.


knihaMladá židovská dívka Hanna prožívá první lásku, život vypadá nádherně, zdá se, že štěstí nemůže nic zkalit. Polsko však čekají tragické časy. Vojsko nacistického Německa vtrhává na polské území, svůj díl si chtějí urvat i jiné státy. Lidé však musí žít dál.

Autorka byla postavena před problém zpracovat relativně velmi složitý příběh, což je dáno velkým počtem postav. Přestože nejvíc sleduje židovské dívky z rodiny Abelowiczů, své výrazné osudy prožívají i jejich rodiče. Hanna, Ariel, Chava a Maya jsou zasaženy válkou velmi tvrdě, nepodléhají však svému osudu trpně, ale aktivně se snaží přežít. Jejich cesty se rozbíhají a opět kříží způsobem, jaký by člověk těžko vymyslel.

Autorka se snažila podat co nejcelistvější obraz tehdejší doby. Téměř encyklopedicky popisuje události od napadení Polska, přes stoupající represe směrem k domácímu a zejména židovskému obyvatelstvu. Tím se příběh dostává do kontextu dějinných reálií. Historie však nemůže postihnout detaily, Blanka Kubešová proto pohled zaostřuje na jednotlivé postavy, ocitající se v soukolí zrůdné mašinérie. Kniha Kapky štěstí a naděje nesleduje pouze osudy Židů, ty byly do značné míry determinovány vnějšími podmínkami. Lidé okolo nich však měli daleko širší možnosti volby, proto je jejich chování z literárního hlediska mnohem zajímavější. Autorka se jim věnuje velmi pečlivě a čtenář si musí všimnout, jak nezaujatě se snaží přistupovat k jednotlivým typům lidí. Někteří utrpení Židů v ghettech zneužívají, jiní pomáhají pašováním potravin a nechávají si za to dobře zaplatit, jiní pomáhají nezištně. Autorka však nikoho nesoudí, neovlivňuje čtenáře, aby se znechuceně díval na parazity. Konstatuje, popisuje. Soudit lidi, snažící se přežít v době, jakou si nedokážeme představit, je snadné, ale nikam nevede.

Výraznými nežidovskými postavami jsou rodiče Januše, Hannina chlapce, polští křesťané, chápající, že těžká doba smazává rozdíly mezi lidmi na podobné úrovni. Lidí podobného smýšlení nebylo a ani dnes není mnoho. K aktivnějšímu odporu povstali i někteří Němci, jako například Horst Grabber a jeho dcera Malwina. Samozřejmě, že mezi Němci existovali i prostí lidé, zavlečení do války proti své vůli, v románu je zastupuje Heinrich, kterému Chava říká Hendryk, jako kdyby stal protikladem Hendrika Höfgena z Mannova Mefista.

Kniha Blanky Kubešové v sobě skrývá několik poselství. V popředí stojí tragický osud mnoha evropských národů, který musíme stále uchovávat v paměti, abychom dokázali včas rozpoznat hrozbu návratu diktátorských režimů. Hned za tímto tématem se skrývá tvárnost davu, v němž jsou lidé schopni páchat věci, kterých by se jako jednotlivci nikdy nedopustili. V pozadí však stále svítá naděje, jíž autorka příběh vyvažuje. A tu vyjadřuje i v titulu knihy. I v těch nejhorších podmínkách se člověk dokáže – alespoň na krátkou chvíli – zaradovat a pocítit záchvěv štěstí.

Blanka Kubešová dokázala pro svou knihu nalézt silný příběh a zpracovat jej bez zbytečného patosu. Ten by dokázal celou stavbu románu zbořit. Popisnost a nezaujatý pohled zdůrazňují autenticitu, celek pak působí jako beletrie s malou příměsí literatury faktu, je čtivý, dokáže čtenáře připoutat, zároveň však, jakoby mimochodem, i poučit. Z těchto důvodů považuji Kapky štěstí a naděje za výbornou knihu.

KUBEŠOVÁ, Blanka. Kapky štěstí a naděje. 1. Praha: Brána, 2015, 272 s. ISBN 978-80-7243-767-2.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení