Recenze: Knihy pro dospělé

Hledáte místo u policie? Zkuste to v Oslu!

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Ne, nesedejte k počítači a nehledejte přihlášku. Místa na osloské policii se uvolnila pouze v nejnovějším kriminálním románu Joa Nesbøho. Někdo totiž kriminalisty metodicky vybíjí. Decimace policejního sboru ovšem nebrání kriminálníkům, aby páchali další rafinované zločiny. Zkrátka nemají svědomí. V románu Policie se norská policie opravdu dostává do prekérní situace.


knihaRecenze detektivních sérií narážejí na problém rekapitulace výchozího bodu. V něm recenzent nutně musí naznačit konec dílu předchozího. Pokud jste tedy nečetli Přízrak, nejprve laskavě napravte své opomenutí, pak se teprve věnujte článku o Policii, jinak další řádku můžete vnímat jako spoiler. Harryho Holea jsme v předchozím díle opustili ve chvíli, kdy ho Oleg, kterého považoval téměř za syna, skolí třemi ranami. Logika velí uvěřit, že Harry právě dohrál svou úlohu, zkušenost praví, že jej Nesbø ještě nějakým způsobem přivede mezi živé. Slepici, snášející zlatá vejce, podřízne jen hlupák.

Tušení znalců zákonitostí detektivního žánru a zákonitostí trhu nezklamou. Kniha série s označením HH10 se bez Harryho obejít nemůže. Situaci, kdy se neznámý vrah zaměří na policisty, může vyřešit jedině on.

U kriminálních románů Joa Nesbøho jsme si zvykli na vysokou úroveň zejména vedlejších témat. Život původních obyvatel v současné Austrálii, extremizmus v Norsku, drogová scéna, to je jen krátký výčet. Vždy se jednalo o velmi podrobně a fundovaně zpracovaný náhled na problém. Překvapivě v knize Policie nic takového nenalezneme. Příčina je očividná, v průběhu celé série se nahromadilo velké množství nedořešených témat. V prvních dílech se autor o přenos nesnažil, snad si nebyl jistý, jakou životnost Harry Hole bude mít. Vyřešení a pomstu vraždy kolegyně z Červenky však posunul až do dalšího románu a následně přesouvání povýšil na tradici.

S Harrym Holem se život, který mu přisoudil jeho tvůrce, nemazlí. Zanechává na něm stále výraznější jizvy na těle i duši. Přesto se zdá, že mu autor popřál chvíli oddechu a spořádaného rodinného života. Jde však jen o další kličku, napínající čtenáře, i když výsledek je předem jasný. Pro Harryho představuje práce kriminalisty drogu, více ho však motivuje ohrožení jeho kolegů. A zde se dostávám k výraznému rysu knihy Policie, který považuji přinejmenším za diskutabilní. Narazíme na něj i v předchozích dílech, ale poslední „holeovka“ jej dovádí do extrému.

Jo Nesbø totiž jako univerzální recept pro napínání čtenáře používá nejasné a neúplné informace. Nelze tak – ani při pozorném čtení – jednoznačně poznat, která z postav prožívá smrtelně nebezpečnou situaci, kdo je oběť, kdo umírá. Situace se v knize opakuje tak často, že už jde jednoznačně o zkoušku trpělivosti, jež svádí k přeskakování těch stránek, které se snaží o zcela zbytečné kamuflování. Podle mého jde o slepou cestu, pevně věřím, že autor nebude pokračovat v takovém trendu a nebude se spoléhat na popularitu svou a svého zjizveného hrdiny. Konec rozhodně naznačuje, že příběh bude pokračovat. Nevyřešených otázek zůstává na konci víc než na začátku.

I přes uvedené výhrady si troufám říct, že si příznivci norského spisovatele knihu Policie užijí. Naleznou v ní mnoho momentů, pro které si sérii s drsným detektivem oblíbili. Harry v akci se mění znovu ve starého samotářského detektiva řídícího se intuicí a náhlými popudy. Neváhá se vrhat do nebezpečných situací, i když musí po vzoru Indiana Jonese před explozí hledat útočiště v lednici, a tuší, že svou prací ohrožuje i své blízké. A i když někdy můžou mít čtenáři pocit, že s nimi autor nejedná poctivě, budou se těšit na další Harryho dobrodružství.

NESBØ, Jo. Policie. Vyd. 1. Zlín: Kniha Zlín, 2015, 609 s. Fleet. ISBN 978-80-7473-270-6.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení